X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg

08.05.2022 08:00
To bardzo ważna inwestycja mająca wymiar nie tylko gospodarczy, lecz też polityczny - podkreślili w swoich wystąpieniach. Nowym połączeniem będzie można tłoczyć surowiec w dwie strony.
Audio
  • W magazynie m.in. o nowym, polsko-litewskim gazociągu, Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy i polonijnych maturach [posłuchaj]
Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg
Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg Twitter/prezydentpl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o uroczystej ceremonii przekazania do eksploatacji międzynarodowego Gazociągu Polska-Litwa.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że otwarcie interkonektora gazowego na Litwie to jeden ze znaków doskonałych relacji polsko-litewskich. Podkreślił, że jednym z celów powstania połączenia gazowego jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.

Na wspólnej konferencji z prezydentami Litwy, Łotwy i unijną komisarz do spraw energii prezydent Andrzej Duda znaczył, że Polskę i Litwę łączą obecnie wyjątkowo dobre relacje: "Nasza obecność tutaj jest widocznym znakiem jakości relacji pomiędzy Polską a Litwą. Można też powiedzieć, że to symbol relacji pomiędzy narodami, między Polakami i Litwinami, jak również wyraźny symbol naszych relacji z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą". O szczegółach informuje Kamil Zalewski.

W programie także o  międzynarodowej konferencja donatorów na rzecz Ukrainy, która odbyła się w Warszawie. Inicjatorami konferencji byli premierzy Polski i Szwecji, Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów, to są nasze zobowiązania z dziś - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej - zadeklarował.

Pełną solidarność i dalsze wsparcie finansowe, humanitarne i wojskowe zadeklarowali w czwartek w Warszawie szefowie rządów państw europejskich. Sytuacja humanitarna na Ukrainie jest ekstremalnie trudna, konieczne jest szybkie działanie - mówili europejscy przywódcy. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Relacjonujemy również obchody Święta Konstytucji 3 maja poza granicami Polski.

Naszymi gośćmi są minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, z którymi rozmawiamy o roli i znaczeniu duszpasterstwa emigracyjnego. Na spotkanie zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Z Magdaleną Zaczek z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, rozmawiamy o maturach polonijnych uczniów. Maturzyści z zagranicy mogą zdawać polskie matury dzięki systemowi kształcenia na odległość. Polega on na samokształceniu uczniów migrujących i czasowo przebywających za granicą. Osoby, które w związku z zagranicznym wyjazdem nie mogą kontynuować nauki w polskiej szkole, mają możliwość realizacji uzupełniającego lub ramowego planu nauczania w jednej ze szkół prowadzonych przez ORPEG. Są to Szkoła Podstawowa im Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej.

Do tegorocznych polskich matur przystąpili uczniowie, którzy dzięki nauce online zrealizowali program obowiązujący w polskich liceach. Maturzyści pochodzą z różnych krajów, głównie europejskich, ale są też abiturienci z USA, Kanady czy nawet Tajlandii.

W magazynie także audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.