X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej

14.05.2022 08:50
Andrzej Duda przypomniał, że ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego - jak mówił - będzie domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami.
Audio
  • W magazynie m.in. o propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącej międzynarodowych kroków w sprawie Zbrodni Katyńskiej, amerykańskim wsparciu dla Ukrainy oraz ciekawej inicjatywie Polonii kanadyjskiej [posłuchaj]
Mark Brzezinski: masakra w lesie katyńskim odebrała Polsce jej najlepszych patriotów, oficerów i myślicieli
Mark Brzezinski: masakra w lesie katyńskim odebrała Polsce jej najlepszych patriotów, oficerów i myślicielishutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" mówimy o propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej międzynarodowych kroków w sprawie zbrodni katyńskiej.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie „wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców”. Mówił, że musimy zdecydowanie walczyć z zakłamywaniem historii, odwracaniem roli kata i ofiary. - Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce - podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał również, że ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego - jak mówił - będzie domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami. - Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski. Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani - oświadczył. Podkreślił, że "przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską".

W audycji także o oraz amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości blisko 40 mld dolarów. To o 7 mld więcej, niż wnioskował Biały Dom. Teraz wydatki musi zatwierdzić Senat, który zajmie się ustawą w najbliższych dniach.

Kwota ta obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy dla Ukrainy, 8,7 mld na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3,9 mld na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Izba Reprezentantów przeznaczyła 8,8 mld na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 mld na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 mln na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

W magazynie przedstawiamy również komentarze w związku z oblaniem czerwoną cieczą, symbolizującą krew ofiar agresji na Ukrainę, ambasadora Rosji w naszym kraju.

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie delegacja ambasady Rosji przyjechała z wieńcem. W tym czasie odbywała się tam demonstracja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

- Incydent, który nie powinien mieć miejsca, incydent ze wszech miar godny ubolewania - tak o oblaniu czerwoną najprawdopodobniej farbą, ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa, powiedział przebywający z wizytą w Iranie szef dyplomacji Zbigniew Rau

Minister spraw zagranicznych dodał, że dyplomaci mają szczególną ochronę, niezależnie od polityki, jaką prowadzą reprezentowane przez nich rządy.

W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Pracownicy Polskiego Radia po ogłoszeniu kapitulacji Warszawy ukryli w sumie około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku zawierających dokumentację dźwiękową obrony stolicy.

Polskie Radio apeluje do słuchaczy na całym świecie o włączenie się w poszukiwania zaginionych krążków. Przypominają one płyty gramofonowe, ale wykonane są z metalu. Mają też sygnatury wypisane białą farbą. Wszelkie informacje można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl.

Mówimy też o jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednym z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza, "Jeździec polski", prezentowanym w Królewskich Łazienkach w Warszawie.

Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. "Z czasem został sprzedany przez spadkobierców władcy i przechodził w ręce kolejnych właścicieli, a teraz należy do zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku" - mówił podczas wernisażu wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, obraz jest prezentowany w miejscu, gdzie wisiał przez ćwierć wieku, zanim w 1910 roku trafił do Stanów Zjednoczonych. "Teraz możemy go podziwiać po ponad 110 latach nieobecności na gruncie polskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a później w Zamku Królewskim na Wawelu" - zaznaczył.

Przenosimy się również do Toronto. O ciekawej i ważnej polonijnej inicjatywie zatytulowanej "Światło Pamięci", Krystyna Piotrowska z Radia Polonia, rozmawia ze Stanisławem Stolarczykiem, koordynatorem tego projektu, reporterem, wydawcą magazynu "Fakty" i dokumentalistą polskich śladów w Kanadzie.

W kartce z kalendarza  przypominamy o 52 rocznicy śmierci generała Władysława Anders, wybitnego wojskowego, podczas wojny obronnej 1939 roku więźnia sowieckiego, następnie twórcy i dowódcy Armii Polskiej w Związku Radzieckim, przemianowanej w 1943 roku na 2. Korpus Polski. Ten wsławił się między innymi w zwycięskich walkach o Monte Cassino.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski", zaprasza Halina Ostas.