X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem międzynarodowych liderów

28.05.2022 16:36
W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda. W Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.
Audio
  • W magazynie m.in. wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy na forum ukraińskiego parlamentu, Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz Polonii kanadyjskiej [posłuchaj]
Polands President Andrzej Duda (centre) addresses a panel at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, on Tuesday, May 24, 2022.
Poland's President Andrzej Duda (centre) addresses a panel at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, on Tuesday, May 24, 2022.KPRP/Marek Borawski

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu na forum ukraińskiego parlamentu.

- Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu - zadeklarował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Radzie Najwyższej Ukrainy. Prezydent podziękował Ukraińcom za obronę Europy "przed najazdem nowego rosyjskiego imperializmu".

Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie. Został przyjęty przez deputowanych brawami, które wielokrotnie przerywały też jego przemówienie. Jego przemówieniu przysłuchiwał się między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Jestem dziś w pięknym, dumnym Kijowie, stolicy wolnej, niepodległej, demokratycznej Ukrainy, która prawie od 90 dni stawia bohaterski opór barbarzyńskiej agresji - rozpoczął swe wystąpienie polski prezydent i przypomniał, że w Kijowie złożył wizytę 23 lutego, dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, by wspierać ten kraj i jego naród, a także by zapewnić, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej.

Przenosimy się również do Davos, w Szwajcarii, gdzie odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne, z udziałem polskich polityków. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wojny na Ukrainie.

W Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.

Polski prezydent zaznaczał, że pierwotnie w projekcie Trójmorza liczyło się wiele czynników: kwestie transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa. "Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyśpieszenia naszej współpracy pod tym względem" - wskazał.

W magazynie także o tym, że polski rząd wypowiedział umowę z Rosją w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Polski.

W 74. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie odbyło się międzynarodowe wydarzenie zatytułowane „Wojna i Pamięć”, podczas którego po raz pierwszy publicznie zostały udostępnione świadectwa ofiar zbrodni rosyjskich na Ukrainie. Archiwum świadectw od początku wojny na Ukrainie gromadzi Instytut Pileckiego w ramach projektu Centrum Lemkina

Naszym gościem jest Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, z którym rozmawiamy o Polakach w Kanadzie.

W kartce z kalendarza przypomnimy o piątej rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Brzezińskiego, amerykańskiego politologa i publicysty polskiego pochodzenia. Był cenionym strategiem w dziedzinie polityki międzynarodowej, a także sowietologiem. W okresie prezydentury Jimmy'ego Cartera, w drugiej połowie lat 70., pełnił funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego .

Rozpoczynamy też emisję cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", w którym opowiadamy o polskiej spuściźnie na Kresach.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.