Polskie Radio
Section05
davos 2022

Plan odbudowy Ukrainy. Sasin: zabiegamy, by centrum wsparcia było w Polsce

- ONZ tworzy międzynarodowy fundusz, który ma wspierać odbudowę Ukrainy. Zabiegamy o to, by centrum tego funduszu było w Polsce. Żeby u nas było nie tylko centrum logistyczne, ale i finansowe - mówił w radiowej Jedynce Jacek Sasin, wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jacek Sasin davos 2022 wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina relacje polsko-ukraińskie POLSKA polityka

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem międzynarodowych liderów

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda. W Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.
Zobacz więcej na temat:  davos 2022 wojna na Ukrainie Andrzej Duda Kanada Polonia Stany Zjednoczone Kresy

Banki muszą i chcą wspierać transformację energetyczną. Pekao: dostrzegamy potencjał OZE

Nawet 100 mld zł rocznie mogą wynieść, w perspektywie najbliższych lat, wydatki związane z zieloną transformacją, które pozwolą Polsce spełnić cele klimatyczne. - Tak kolosalne wyzwanie jest niemożliwe do podjęcia bez zaangażowania i determinacji całego sektora bankowego - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA davos 2022 Pekao energetyka finansowanie banki OZE Europejski Zielony Ład

Anna Moskwa w Davos: energetyka jądrowa to bezpieczeństwo i niezależność

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że bezpieczeństwo staje się priorytetem polityki energetycznej krajów europejskich. Podczas dyskusji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podkreśliła, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz więcej państw uwzględnia energię atomową w strategii bezpieczeństwa energetycznego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT davos 2022 Anna Moskwa Europa energetyka energia atomowa

Forum w Davos. Joanna Miziołek: pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej

- Najbardziej odwiedzanym pawilonem był ten poświęcony zbrodni rosyjskiej. Kiedyś to był pawilon Rosjan, w którym Rosja miała swoje stoisko i mogła rozmawiać o stosunkach gospodarczych. Obecnie nie było tam ani jednego polityka rosyjskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek (Wprost, PR24).
Zobacz więcej na temat:  davos 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 Polskie Radio 24

Wiceprezes Banku Pekao w Davos: potrzeba nawet 1,7 bln zł na polską transformację energetyczną

Nawet bilion siedemset miliardów złotych - tyle zdaniem wiceprezesa Banku Pekao Pawła Strączyńskiego może kosztować polska transformacja energetyczna do 2030 roku. Jednym z tematów dyskusji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest globalna odpowiedź na zmiany klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pekao Jacek Sasin energetyka davos 2022 wojna na Ukrainie energia elektryczna energia odnawialna energia atomowa energia POLSKA polityka

DAVOS 2022 Inflacja na podwyższonym poziomie. Były minister finansów: szczyt przypadnie latem

Paweł Szałamacha ocenia, że najwyższy poziom inflacji jeszcze przed nami, a jej szczyt może przypaść w sierpniu. Były minister finansów mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że w najbliższych miesiącach tempo wzrostu cen będzie determinowane przez ceny paliw oraz żywności.
Zobacz więcej na temat:  davos 2022 GOSPODARKA ŚWIAT inflacja stopy procentowe Paweł Szałamacha

Spór o embargo na rosyjską ropę. Premier w CNN: Polska pracuje na rzecz jedności w UE

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji CNN, udzielonym we wtorek podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, zauważył, że embargo na rosyjską ropę, które jest kwestią sporną dla pewnych krajów Unii Europejskiej, utrudnia porozumienie w sprawie następnej rundy sankcji wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwajcaria Rosja Ukraina wojna 2022 davos 2022 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos ropa naftowa premier Mateusz Morawiecki

Andrzej Duda: Polska przekazała czołgi Ukrainie, teraz liczymy na wsparcie ze strony Zachodu

Jak poinformował Andrzej Duda, Polska przekazała Ukrainie czołgi "w bardzo dużej liczbie". - Uznaliśmy, że to w jakimś sensie nasz obowiązek udzielić takiej pomocy. Liczymy na wsparcie NATO, USA, a także ze strony Niemiec. Słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały wywiązać z obietnicy - to dla nas duży zawód - skomentował prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Andrzej Duda davos 2022

"Podwaliny pod braterską przyjaźń". Andrzej Dera o relacjach polsko-ukraińskich

- Relacje polsko-ukraińskie tworzą podwaliny pod braterską przyjaźń; to jest piękna rzecz na przyszłość. To powinniśmy pielęgnować - powiedział w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera z KPRP. Minister podkreślił również znaczenie postawy prezydenta Andrzeja Dudy, który występuje na światowym forum jako rzecznik Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek polityka Andrzej Dera wojna 2022 Ukraina Rosja davos 2022