X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ważny polityczny i polonijny wymiar wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

18.06.2022 15:40
Marszałek Elżbieta Witek podczas wizyty w Kanadzie odwiedziła między innymi polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie Elżbiety Witek, marszałek Sejmu w Kanadzie, przygotowaniach do szczytu NATO w Madrycie, 35 rocznicy śmierci Stanisława Barei [posłuchaj]
Elżbieta Witek podkreślała podczas spotkania z uczniami Szkoły Polskiej przy konsulacie RP w Toronto wagę podtrzymywania polskości wśród Polonii
Elżbieta Witek podkreślała podczas spotkania z uczniami Szkoły Polskiej przy konsulacie RP w Toronto wagę podtrzymywania polskości wśród PoloniiTwitter/@KancelariaSejmu

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie marszałek Sejmu w Kanadzie. Elżbieta Witek podkreśliła, że jej rozmowy w tym kraju miały dwa wymiary - polonijny i polityczny.

W Ottawie Elżbieta Witek rozmawiała z przewodniczącym kanadyjskiego Senatu George'em Fureyem i z przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą. Podczas rozmów z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną padła deklaracja nawiązania prawdziwych i realnych relacji między parlamentarzystami obu krajów. Marszałek Witek spotkała się również m.in. z gubernator prowincji Ontario Elizabeth Dowdeswell, z którą rozmawiała o Polakach mieszkających w Kanadzie

Marszałek Sejmu odwiedziła też polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.

W programie wizyty znalazły się też spotkania z rodakami mieszkającymi w Kanadzie. - Wszędzie, gdzie jesteście, gdzie możecie, przekonujcie wszystkich tak, jak my to robimy, że trzeba pomóc Ukrainie, jak najszybciej wygrać tę wojnę - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do Polonii kanadyjskiej. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny - dodała.  Zaznaczyła, że wojna na Ukrainie pokazała, jacy naprawdę są Polacy. - Jak mają otwarte serca i jak dla nich jest ważna wolność i niepodległość - mówiła Elżbieta Witek.

W magazynie mówimy również o przygotowaniach do szczytu NATO w Madrycie. Ich elementem była wizyta Jensa Stoltenbera, sekretarza generalnego Sojuszu, w krajach skandynawskich.

W Poświętnem na Mazowszu Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków którzy zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość odbyła się ramach projektu "Zawołani po imieniu". Relacja w naszej audycji.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki "Dziewczyna i Uczony" Gerdien Verschoor. Autorka opowiedziała w niej historię obrazów Rembrandta splatając ją z życiem polskiej arystokratki Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać w Polsce. Książka wcześniej ukazała się w Holandii i spotkała z wielkim zainteresowaniem czytelników. Z języka niderlandzkiego na polski przetłumaczyła ją Alicja Oczko.
Maria Wieczorkiewicz rozmawia z pisarką i tłumaczką.

Gościem programu jest siostra Michaela Rak, założycielka i dyrektorka jedynego na Litwie hospicjum, które obchodzi 10-lecie powstania. Rozmowa Kamila Zalewskiego.

W kartce z kalendarza przypominamy, że 35 lat temu, zmarł Stanisław Bareja, twórca takich filmów jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana" i serialu "Alternatywy 4". Był jednym z nielicznych powojennych artystów, który uprawiał gatunek komediowy i odniósł w tej dziedzinie niekwestionowany sukces. Pomimo cenzury obnażał absurdy rzeczywistości PRL i bawił widzów do łez. Humorystyczne sceny z kolejek, urzędów i zakładów pracy pokazywały umiejętność wnikliwej obserwacji Barei, jako reżysera i scenarzysty.

W magazynie również audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.