Redakcja Polska

"Koniec pewnej epoki". Świat pożegnał brytyjską królową Elżbietę II

25.09.2022 09:50
W pogrzebie królowej Elżbiety II wzięło udział około 500 zagranicznych osobistości, w tym głowy wielu państw. Do oddania hołdu monarchini oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z pożegnania królowej Elżbiety II, dorocznych obrad ONZ, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, a także z uroczystości z okazji 50-lecia Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie IIFoto: Twitter/PolishEmbassyUK

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy pożegnanie brytyjskiej królowej Elżbiety II

Do Wielkiej Brytanii na pogrzeb królowej Elżbiety II przybył prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill Biden. Modlili się przy trumnie z ciałem królowej w Westminster Hall, zostali także przyjęci w Pałacu Buckingham - wraz z innymi prominentnymi gośćmi przybyłymi na pogrzeb - przez króla Karola III.

Prezydent RP Andrzej Duda oddał hołd brytyjskiej królowej Elżbiecie II, której ciało było wystawione w trumnie w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie.

Andrzej Duda spotkał się na Downing Street z nową brytyjską premier Liz Truss. Był on jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu odbyli krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu - pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady.

Mówimy również o dorocznej debacie ONZ w Nowym Jorku. - Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie, której globalnym skutkiem jest kryzys żywnościowy oraz widmo głodu - mówił podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Podkreślał konieczność pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności.  

- Rosyjska napaść na Ukrainę jest agresją przeciwko całemu światu - mówił w ONZ prezydent Andrzej Duda. Całość swojego przemówienia Andrzej Duda poświęcił wojnie na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej na Ukrainie spotkałoby się ze stanowczą odpowiedzią Stanów Zjednoczonych.

Podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku polski prezydent pochwalił stanowisko Białego Domu, według którego Stany Zjednoczone traktują rosyjską groźbę poważnie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ogłoszenie mobilizacji przez Rosję to przyznanie się po siedmiu miesiącach wojny do porażki. Polski prezydent w Nowym Jorku powiedział, że wystąpienie Władimira Putina było pokazem słabości.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w Nowym Jorku, zapewnił Radę Bezpieczeństwa ONZ, że Polska aktywnie działa w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie. Podczas sesji Rady w Nowym orku szef polskiej dyplomacji powiedział, że Polska będzie działa na rzecz tego, by Rosja poniosła pełną odpowiedzialność za przemoc oraz zapłaciła za wszystkie zniszczenia

W magazynie podsumujemy też wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na poligonie w Nowej Dębie, gdzie obserwował ćwiczenia Niedźwiedź-22. Wzięli w nich udział m.in. wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a także żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii. Premier zapowiedział większe wsparcie Polski dla Ukrainy w reakcji na mobilizację wojskową w Rosji.

W audycji także relacja Krystyny Piotrowskiej z Radia Polonia w Toronto, z uroczystości 50-lecia Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie.

Zapraszamy także na audycję z naszego nowego cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.