Redakcja Polska

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy

29.10.2022 15:19
Ważnym tematem wizyty była wojna na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska i Macedonia Północna prezentują jednolitą postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę, niosąc realną pomoc Ukraińcom.  
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Polski i Macedonii Północnej w Warszawie, uchwale Senatu RP o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny i Nagrodzie IPN "Świadek Historii" [posłuchaj]
Prezydent: dostrzegam istotne możliwości zwiększenia wymiany towarowej Polski i Macedonii Północnej
Prezydent: dostrzegam istotne możliwości zwiększenia wymiany towarowej Polski i Macedonii PółnocnejPAP/Marcin Obara

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydentów Polski, Andrzeja Dudy i Macedonii Północnej, Stewo Pendarowskiego w Warszawie i rozmowach m.in. o sytuacji międzynarodowej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska i Macedonia Północna prezentują jednolitą postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę, niosąc realną pomoc Ukraińcom.

Z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim rozmawiałem o kryzysie energetycznym i o tym, jak my sobie z nim radzimy, jak wygląda proces naszej dywersyfikacji dostaw gazu, mówiłem o kolejnych inwestycjach, które w ostatnim czasie zakończyliśmy - poinformował prezydent Andrzej Duda.

"Kryzys energetyczny, który wywołała Rosja swoją agresją na Ukrainę i swoimi działaniami jest niebezpieczny nie tylko dla nas, dla naszej części Europy jest niebezpieczny dla całej Europy i Unii Europejskiej. Jest też niebezpieczny dla świata" - powiedział Duda podczas konferencji prasowej w Belwederze, gdzie w poniedziałek przed południem spotkał się z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Obaj przywódcy rozmawiali "w cztery oczy", m.in. na temat europejskich aspiracji Macedonii Północnej oraz wojny w Ukrainie. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji obu państw.

"Oczywiście mówiliśmy także i o europejskiej przyszłości Macedonii Północnej" - zaznaczył Andrzej Duda. "Nie muszę nawet zapewniać pana prezydenta, bo pan prezydent to wie, że Polska wspiera dążenia akcesyjne Macedonii Północnej do Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że te trudne momenty, najbardziej kryzysowe na drodze do tej akcesji do Unii Europejskiej mijają, że ona powoli są za nami i że ta droga będzie teraz już dla Macedonii Północnej znacznie łatwiejsza, niż było to do tej pory, że przeszkody, które na tej drodze były udaje się pokonać i te możliwości i dla Macedonii otwierają się znacznie szerzej" - oświadczył Andrzej Duda.

Senat RP jednomyślnie przyjął uchwałę o uznaniu rządu Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Izba jednocześnie wezwała wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do zajęcia identycznego stanowiska wobec rządu Rosji. O tym także w naszym programie.

Przeniesiemy się także do Waszyngtonu. Po wizycie w Departamencie Energii USA wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że jest duża szansa, iż to Amerykanie zbudują w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Wicepremier wraz z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą spotkali się w Waszyngtonie z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm.

Mówimy również, że Instytut Pamięci Narodowej wyburzył równocześnie w czterech miejscowościach pomniki poświęcone Armii Czerwonej. Obiekty zostały zdemontowane w Głubczycach i w Byczynie w województwie opolskim, w Bobolicach w zachodniopomorskim oraz Staszowie w świętokrzyskim.

Instytut Pamięci Narodowej wręczył też Nagrody "Świadek historii". Nagroda przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917 - 1990. Tegoroczni laureaci to działacze polonijni z Rumunii, Australii, Kazachstanu i Włoch oraz badacze dziejów zbrodni nazistowskich z Niemiec i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii.  

Nagrodę otrzymała między innymi prezes Stowarzyszenia "Polacy w Kazachstanie" Helena Rogowska. Laureatka w przesłanym filmie dziękowała za wyróżnienie. "Pragnę złożyć wyrazy wdzięczności za przyznanie nagrody Instytutu Pamięci Narodowej. Z wielką radością przyjmuję ten zaszczyt, składam wyrazy uznania i gratuluję wszystkim laureatom - to dla mnie prawdziwa radość". Helena Rogowska od lat pielęgnuje tradycje i zwyczaje polskie w Kazachstanie oraz dba o zachowanie i pogłębienie wiedzy o historii i losach zesłanych tam Polaków.

Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche. Odbierając wyróżnienie, wiceprezes Stowarzyszenia Maria Radożycka-Paoletti podkreślała, że jednym z najważniejszych jego zadań jest pielęgnowanie pamięci o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego wyzwalających Włochy spod okupacji niemieckiej. "Chciałam bardzo serdecznie podziękować w imieniu Stowarzyszenia za tę bardzo prestiżową nagrodę, która stanowi niewątpliwie wyraz uznania dla naszej ponad dwudziestoletniej pracy. Przechowanie pamięci o 2. Korpusie Polskim, przekazanie Włochom i Polakom i przechowanie tej spuścizny, to jest pierwsza i najważniejsza misja związaną z historią".

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.