Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Brak chętnych na budowę nowych kopalń węgla w Polsce? Wiceminister klimatu wyjaśnia

- Mimo kryzysu energetycznego nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Dodał, że nie widać też zainteresowania nowymi koncesjami na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel energetyka energia elektryczna energia odnawialna inwestycje gaz ziemny ropa naftowa Ministerstwo Klimatu i Środowiska Baltic Pipe

"UE nie może ugiąć się pod żądaniami Rosji". Jednoznaczne stanowisko Polski

W Brukseli po 15:00 rozpoczęła się nadzwyczajna narada unijnych ministrów do spraw energii na temat wstrzymania dostaw gazu przez Rosję do Polski i Bułgarii. Władze w Warszawie i Sofii nie zgodziły się na nowe żądania Kremla i odmówiły założenia kont w Gazprombanku, by płacić za gaz w rublach. Gazprom odciął więc dostawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa Gazprom Rosja energetyka

Ireneusz Zyska: celem strategicznym Polski jest suwerenność energetyczna

- Suwerenność energetyczna Polski to cel strategiczny. Oczywiście, gdyby w sytuacjach awaryjnych zabrakło nam energii, trzeba by było korzystać z dostawców z innych państw europejskich. Ale generalnie w tym zakresie powinniśmy liczyć sami na siebie, dążyć do wytworzenia energii we własnym zakresie - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja gaz ziemny energetyka Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Rosja "zakręca kurek". Anna Moskwa: polskie zapasy gazu są bardzo duże

- Polskie zapasy gazu to ok. 80 proc., czyli bardzo dużo. To nie oznacza jednak, że będziemy od razu po nie sięgać. Na razie nie ma takiej potrzeby. Mamy dostawy LNG, dostawy przez interkonektor czeski, a za chwilę litewski - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Gazu nie zabraknie, dostawy są na bezpiecznym poziomie - zapewniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Rosja Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne gaz Gazprom

"Naszym celem jest uchwalenie jej w tym roku". Resort klimatu o ustawie kaucyjnej

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
Zobacz więcej na temat:  opakowanie ekologia GOSPODARKA odpady ustawa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polski Program Energetyki Jądrowej. Koreańczycy składają pierwszą konkretną propozycję

Korea Hydro and Nuclear Power złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. "Przedstawiciel Korea Hydro spotka się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aby porozmawiać o bezpieczeństwie, ekonomice i konkurencyjności koreańskich reaktorów" - poinformowała agencja Bloomberg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa Korea Południowa technologia Ministerstwo Klimatu i Środowiska

"Klimat wobec wyzwań XXI wieku". Eksperci wskazują na potencjał geotermii

- Energia geotermalna będzie odgrywać coraz większą rolę w transformacji systemu energetycznego w Polsce - uważa wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Tematowi energii geotermalnej w istniejących systemach grzewczych poświęcone jest XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku", które trwa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka klimat energia odnawialna Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polska Akademia Nauk