Redakcja Polska

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

05.11.2022 15:51
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Audio
  • W magazynie m.in. o pierwszej polskiej elektrowni atomowej, która zbudują Amerykanie, budowie muru na granicy z obwodem kaliningradzkim i otwarciu Domu Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej [posłuchaj]
Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie
Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim WilanowiePawel_Brzozowski/ Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o atomie dla Polski, czyli decyzji rządu o budowie w Polsce pierwszej elektrowni atomowej, z wykorzystaniem amerykańskiej technologii, w partnerstwie z amerykańskim Westinghouse. O wyborze tego przedsiębiorstwa poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear" - napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz sekretarz energii Jennifer Granholm.

Drugą elektrownię atomową Polska wybuduje z Koreą Południową. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, Polska w tym obszarze współpracuje ze strategicznymi partnerami - Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową zapewnił polityk podczas konferencji w Seulu po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Podpisy złożyli prywatny ZE PAK, państwowa grupa PGE i koreański KHNP.

W magazynie przedstawimy także informacje o powstaniu koncernu multienergetycznego. Polski Koncern Naftowy połączył się z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Po połączeniu koncern jest największą w Europie Środkowej grupą paliwowo-energetyczną. Grupa obsługuje ponad 100 milionów klientów na różnych rynkach.

Jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą - mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na konferencji prasowej po uznaniu przez sąd połączenia Orlenu i PGNiG. - W dobie zawieruch gospodarczych i wielkiej destabilizacji (...)  potrzebny jest koncern, który da bezpieczeństwo Polakom - wskazał.

Mówimy też o rozpoczęciu prac nad budową zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone zarówno postaci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem, jak i jego żonie Marii. W uroczystości wziął udział oprócz najbliższej rodziny bohatera, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu. Relacje z tej uroczystości w naszym programie.

Odwiedzamy także polskie nekropolie w wielu miejscach na świecie, gdzie w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, polscy dyplomaci i Polonia złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. 6 listopada pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada - pochówek w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

- W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Tam będą groby - prawdziwe bądź symboliczne - naszych prezydentów - informował pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Naszym gościem jest dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii w Australii, pisarka, dziennikarka i poetka, autorka wierszy o przemijaniu, której swoistą misją jest odszukiwanie i dbanie o polskie miejsca pamięci w Australii.

W naszym programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.