Redakcja Polska

Bilans Narady Ambasadorów. Szef MSZ Zbigniew Rau: żaden cel Kremla nie został osiągnięty

25.06.2023 16:13
Żaden strategiczny cel Kremla nie został dotąd osiągnięty, za to trwająca wojna wpłynęła na bezprecedensową współpracę Ukrainy i NATO oraz wzrost znaczenia Sojuszu - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau otwierając w stolicy Polski naradę ambasadorów. Minister zachęcał też do współpracy i determinacji w realizacji celów oraz do walki z dezinformacją.
Audio
  • W magazynie m.in. o zmianach w polskim rządzie, spotkaniu na temat odbudowy Ukrainy, światowych przywódców w Londynie, z wizytą w Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie [posłuchaj]
Obowiązkiem wszystkich jest aktywna walka z dezinformacją, głównie rosyjską - powiedział szef MSZ
Obowiązkiem wszystkich jest aktywna walka z dezinformacją, głównie rosyjską - powiedział szef MSZMSZ/Sebastian Indra

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" mówimy o zmianach w polskim rządzie. Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian personalnych i strukturalnych w Radzie Ministrów. Nowy układ dotyczy stanowiska wicepremiera. Jedynym członkiem rządu tej rangi będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński już wcześniej zasiadał w rządzie Mateusza Morawieckiego, w latach 2020-2022.

- Rola prezesa Jarosława Kaczyńskiego w rządzie będzie zupełnie inna niż przy poprzednim okresie, kiedy pełnił funkcję wicepremiera. Wtedy miał główne zadanie: wzmocnienie obronności państwa, przygotowanie i przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny. Teraz będzie koordynował wszystkie prace rządowe - mówił Jacek Sasin.

Informujemy też o londyńskiej konferencji, podczas której światowi przywódcy dyskutowali o tym, jak sprawnie odbudować ukraińskie miasta, przemysł i infrastrukturę.

Miliardy dolarów na odbudowę Ukrainy - to obietnica, jaką złożyli przywódcy wielu zachodnich państw podczas konferencji w Londynie.

Unia Europejska obiecała 50 miliardów euro, USA - prawie półtora miliarda dolarów, a Zjednoczone Królestwo - trzy miliardy funtów w formie gwarantowanych pożyczek Banku Światowego oraz ćwierć miliona funtów pomocy bezpośredniej. Berlin zadeklarował ponad 380 milionów euro.

EBOR przy okazji spotkania w Londynie podpisał z Ukrainą szereg umów dotyczących m.in. wsparcia rolnictwa, instytucji finansowych, sektora energetycznego, branży ubezpieczeniowej oraz prywatnych firm. Według najnowszej oceny Banku Światowego, odbudowa Ukrainy może kosztować nawet około 411 miliardów dolarów.

Mówimy również o dorocznej naradzie polskich ambasadorów, z którymi spotkał się m.in. prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie ma w polskiej dyplomacji miejsca na bierną i pasywną postawę. Podkreślił, że Polska znajduje się obecnie w kluczowym momencie historii i musi bronić swoich interesów na arenie międzynarodowej. 

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jednym z gwarantów wzrostu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO jest wydatkowanie minimum 2 procent PKB na obronność przez państwa członkowskie. Podczas dorocznej narady ambasadorów w Warszawie, prezydent apelował do dyplomatów, aby promowali w państwach akredytacji zwiększanie środków obronnych.

Szef MSZ podkreślał, że od początku wojny w Ukrainie zadajemy sobie pytania m.in. o jej zakończenie, o znaczenie szantażu nuklearnego stosowanego przez przywódcę Rosji. Podkreślał, że choć te pytania nadal pozostają bez odpowiedzi, to należy podkreślić, że dotąd żaden strategiczny cel Kremla nie został osiągnięty, za to wojna wpłynęła na bezprecedensową współpracę Ukrainy i NATO

Podkreślił, że w sytuacji agresji na Ukrainę państwa zachodnie okazały się zjednoczone i solidarne, a NATO - sojuszem silniejszym i o większym znaczeniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Zbigniew Rau podkreślał wagę determinacji, okazanej w tej sytuacji przez kraje sprzeciwiające się rosyjskiej agresji oraz o wsparcia dla walczącej Ukrainy: militarnego, politycznego i humanitarnego.

Wskazywał, że wojna, choć starano się jej uniknąć z całych sił, okazała się dla krajów naszej części Europy i Polski okazją, by pokazać się jako odpowiedzialny, lojalny i stabilny sojusznik, państwo solidarne oraz adwokat świata wolnego od imperializmu.

Ocenił, że wizerunek naszego kraju w ciągu ubiegłego roku poprawił się znacząco, a Polska jest obecnie postrzegana jako państwo wyjątkowego znaczenia dla bezpieczeństwa nie tylko naszej części Europy.

Zapraszamy też do warszawskiego Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Ryszarda Kuklińskiego. Po placówce oprowadza nas dyrektor Filip Frąckowiak.

W magazynie, w cyklu "Kierunek: Polska" naszym gościem jest dr Wojciech Wcisło, koordynatorem Studium KUL dla Polonii i Polaków za Granicą.

W programie także kolejna audycja "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.