Polskie Radio
Section05
Ryszard Kukliński

Bilans Narady Ambasadorów. Szef MSZ Zbigniew Rau: żaden cel Kremla nie został osiągnięty

Żaden strategiczny cel Kremla nie został dotąd osiągnięty, za to trwająca wojna wpłynęła na bezprecedensową współpracę Ukrainy i NATO oraz wzrost znaczenia Sojuszu - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau otwierając w stolicy Polski naradę ambasadorów. Minister zachęcał też do współpracy i determinacji w realizacji celów oraz do walki z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ryszard Kukliński Londyn wojna na Ukrainie Jarosław Kaczyński Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau

Adam Glapiński wspomina spotkanie z pułkownikiem Kuklińskim. "Chciał zaalarmować Polaków"

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział "Gazecie Polskiej", że podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych na początku lat 90. spotkał się z płk. Ryszardem Kuklińskim, który przekazał mu informacje o planowanej likwidacji jednostek Wojska Polskiego na wschodzie kraju. W tamtym czasie Adam Glapiński, były minister w obalonym rządzie Jana Olszewskiego, przebywał w USA jako profesor wizytujący i brał udział w wykładach na uczelniach wyższych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński Ryszard Kukliński Wojsko Polskie Jan Olszewski

Płk Ryszard Kukliński. Amerykanie organizują ucieczkę przed dekonspiracją

Z 7 na 8 listopada 1981 roku pułkownik Ryszard Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński PRL komunizm CIA stan wojenny Ludowe Wojsko Polskie (LWP) ZSRR USA Zbigniew Brzeziński HISTORIA

Od Izby Pamięci Kuklińskiego do Muzeum Zimnej Wojny

Syn piosenkarki Haliny Frąckowiak kontynuuje misję swojego zmarłego ojca - Józefa Szaniawskiego. Mowa o prowadzeniu Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego, której inicjatorem był profesor Szaniawski, i która powstała przy wsparciu ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W związku z pośmiertną nominacją pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generalski w 2016 roku - muzeum dokonało stosownej zmiany w swojej nazwie. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński Józef Szaniawski Halina Frąckowiak historia Polski Joanna Ficińska muzeum

"Chciał zapobiec wojnie". Filip Frąckowiak o Ryszardzie Kuklińskim

- Kukliński po latach mówił, że nie miało znaczenia, kto by tę wojnę wygrał, Polska byłaby jej największą ofiarą […]. Nie marzył o tym, by współpracować z USA, musiał to zrobić, by uratować Polskę i pół miliona polskich żołnierzy, którzy mieli być w pierwszym rzucie - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Kuklińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 policja PRL Ryszard Kukliński Układ Warszawski NATO ZSRR Tadeusz Płużański

Dr Paweł Warot: Kukliński wiedział, że w razie wojny na teren Polski spadną bomby atomowe

Wystawę IPN o Ryszardzie Kuklińskim otwarto w niedzielę w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. - Ta wystawa w wersji cyfrowej trafi do Internetu. Tą drogą uczniowie, nauczyciele w kraju i za granicą będą mogli zapoznać się z dorobkiem i działalnością oraz misją, jaką realizował Ryszard Kukliński - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor policja PRL Ryszard Kukliński Układ Warszawski NATO ZSRR

"Pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska". Fudakowski o Kuklińskim

- Po tych latach, które upłynęły, Ryszard Kukliński jest nie tylko drogowskazem, ale jednocześnie pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska - w braku odwagi. To, co nam pułkownik zostawił w testamencie to, że bez osobistej odwagi nie wyjdziemy z żadnego naszego kryzysu - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Fudakowski. W cotygodniowej debacie solidarnościowej udział wziął również Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Ryszard Kukliński Solidarność PRL komunizm USA CIA społeczeństwo ZSRR niepodległość Ludowe Wojsko Polskie (LWP) POLSKA

"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim

- W Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest niepodległościowy, patriotyczny i uznający Kuklińskiego jako bohatera. Drugi pień i drugi korzeń nie ma nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli również socjolog KUL prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog USz prof. Maciej Drzonek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL ZSRR USA CIA komunizm Ludowe Wojsko Polskie (LWP) społeczeństwo Ryszard Kukliński

TYLKO U NAS "Nikt tak nie zaszkodził komunizmowi jak on". Byliśmy z kamerą w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego [WIDEO]

- Był niezwykle pogodnym, ciepłym i szczerym człowiekiem, choć nie ma wątpliwości, że to jedna z twarzy Ryszarda Kuklińskiego - podkreślił Filip Frąckowiak w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl. Z dyrektorem Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie rozmawialiśmy także o misji zimnowojennego szpiega i o powstającym w szczególnym miejscu Muzeum Zimnej Wojny, które międzynarodowym odbiorcom będzie prezentowało polskie spojrzenie na ten okres. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ryszard Kukliński wywiad historia Polski HISTORIA zimna wojna ZSRR USA CIA służby specjalne NASZ WYWIAD regiony Warszawa muzeum mazowieckie

"Zrobił to tak, jak potrafił, a potrafił to zrobić dobrze". Prof. Górski o pułkowniku Kuklińskim

"Gdyby człowiek z jego zdolnościami nagle zaczął uprawiać jakiś sabotaż czy dywersję na poziomie ówczesnego planowania, to od razu byłoby to coś, co zwróciłoby na niego pełną uwagę odpowiednich czynników" - tak o płk. Kuklińskim mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński USA stan wojenny komunizm ZSRR CIA HISTORIA PRL Polskie Radio 24 POLSKA

"W cieniu afer". Filip Frąckowiak o Ryszardzie Kuklińskim: jego misja zmieniła bieg historii

- Były plany ataku Związku Radzieckiego na Zachód z wykorzystaniem broni nuklearnej, co potwierdzili sowieccy marszałkowie i polscy dowódcy, na co wskazują zachowane dokumenty (…) zatwierdzone m.in. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor policja PRL Ryszard Kukliński Układ Warszawski NATO ZSRR