Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: misję tworzenia nowego rządu postanowiłem powierzyć Mateuszowi Morawieckiemu

11.11.2023 16:55
Prezydent przekazał w orędziu, które wygłosił w poniedziałkowy wieczór, że misję sformowania nowego rządu w pierwszej kolejności otrzyma premier Mateusz Morawiecki. - Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - powiedział Andrzej Duda. Z kolei marszałkiem seniorem nowej kadencji zostanie Marek Sawicki z PSL.
Audio
  • W magazynie m.in. o powierzeniu misji utworzenia rządu przez prezydenta Andrzeja Dudy, Mateuszowi Morawieckiemu, o obchodach Święta Niepodległości i ojcach polskiej niepodległości, m.in. Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim i Ignacym Janie Paderewskim [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Jakub Szymczuk/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o powierzeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, misji tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Swoją decyzję prezydent przekazał w orędziu. Oznacza to, że poparcie gabinetu Mateusza Morawieckiego będą musieli zadeklarować także posłowie spoza Prawa i Sprawiedliwości. Równolegle o własnej koncepcji powołania rządu rozmawiały siły opozycyjne.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że jeśli ta misja się nie powiedzie, powoła na stanowisko premiera - kandydata wybranego przez Sejm.

Prezydent tłumaczył, że w wyborach parlamentarnych żaden z komitetów nie zdobył samodzielnej większości. Dlatego, jak tłumaczył, po ogłoszeniu wyników wyborów odbył konsultacje ze wszystkimi ugrupowaniami, które będą miały swoich przedstawicieli w parlamencie.

"To były dobre, merytoryczne rozmowy" - mówił. Przypomniał, że dwa obozy polityczne przedstawiły kandydatów na premiera i wyraziły wolę utworzenia rządu.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS powiedział, że prezydent podjął bardzo dobrą decyzję, powierzając misję utworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Stwierdził, że kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości trudno będzie zbudować większość w nowym Sejmie. Jak dodał, nie jest to jednak niemożliwe.

Rozczarowani decyzją prezydenta w sprawie premiera są natomiast politycy opozycji. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że misja Mateusza Morawieckiego jest skazana na niepowodzenie.

W wyborach do Sejmu 15 października Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

Przyszłość, która stoi przez Rzeczpospolitą Polską, każe nam wyciągać wnioski z historii i nigdy nie powtarzać błędów, które miały miejsce - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera po spotkaniu z byłymi szefami BBN. W spotkaniu wzięli udział byli szefowie BBN: Henryk Goryszewski, Marek Siwiec, Stanisław Koziej i Tadeusz Bałachowicz. Szczegóły w naszym programie

Informujemy w nim też, że Komisja Europejska dała zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kandydata do Unii.

Ostateczne decyzje w sprawach rozszerzeniowych należą jednak do państw członkowskich, a wymagana jest jednomyślność. O tym jakie one będą dowiemy się w połowie przyszłego miesiąca, na szczycie z udziałem w przywódców 27 unijnych krajów.

Komisja Europejska chwali Ukrainę za postępy w spełnianiu warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich wyznaczonych w czerwcu ubiegłego roku po otrzymaniu statusu kandydata. „Jesteśmy pod wrażeniem refom, które przeprowadziliście podczas wojny” - mówiła kilka dni temu w Kijowie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i także w raporcie Komisja pisze o postępach w reformach mimo rosyjskiej napaści w lutym ubiegłego roku.

Brukselska korespondentka Beata Płomecka czytała ponad 150-stronicowy dokument dotyczący Ukrainy, oraz raporty dotyczące Mołdawii i Gruzji liczące ponad 120 stron. Opisują one bardzo szczegółowo sytuację w każdym kraju pod kątem zgodności z unijnym prawem i europejskimi standardami w 33 obszarach takich jak między innymi gospodarka, jednolity rynek, unijne swobody, rolnictwo, transport, energia, czy edukacja. Spełnianie tych standardów to jednak pieśń przyszłości i będą one na bieżąco monitorowane podczas negocjacji, jeśli te już się rozpoczną, a potrwają zapewne latami.

W audycji z cyklu Kierunek: Polska zapraszamy na spotkanie z siostrą Bernadetą Pasińską ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

- Polacy w Australii, którzy wyjechali po wojnie lub w czasie transformacji w sposób piękny kultywują polską tradycję związaną z uroczystościami narodowymi, nie tylko święta religijne. Zawsze wiąże się to ze spotkaniami w Domach Polskich. Przygotowywane są przez uczniów polskich szkół występy, dzieci i młodzież prezentują polskie tańce w polskich strojach, piosenki, deklamacje w języku polskim. To jest niesamowite doświadczenie łączności z ojczyzną, która jest tysiące kilometrów od Australii. Wspólne przeżywanie tych świąt i uroczystości to wielka więź, którą możemy okazywać w łączności z ojczyzną – wyjaśnia siostra Bernadeta Pasińska.

Naszym gościem jest Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa", z którym rozmawiamy o inicjatywach instytucji związanych ze Świętem Niepodległości i budowaniem wspólnoty Polaków.

W programie również audycja "Wielcy twórcy Niepodległej", w której przypomnimy ojców naszej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

W debacie wzięli udział: prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach oraz prof. Tadeusz Panecki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Historyków Wojskowości.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.