Redakcja Polska

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Rosja odpowiedzialna za powszechne i rażące naruszenia praw człowieka

12.07.2025 15:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Rosję odpowiedzialną za powszechne i rażące naruszenia praw człowieka w czasie trwającego od 2014 roku konfliktu na Ukrainie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wypowiedzeniu przez Polskę i kilka innych krajów konwencji ottawskiej, o kontrolach na granicy Polski z Niemcami i Litwą oraz misji Ignis, z udziałem polskiego naukowca [posłuchaj]
Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.Pierre-Olivier/Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wypowiedzeniu przez Polskę, Finlandię i kraje bałyckie konwencji ottawskiej, dotyczącej zakazu używania min przeciwpiechotnych.

Rządowy projekt ustawy o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej zabraniającej użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej, a także składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazującej ich zniszczenie został przyjęty przez Sejm. 

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, mówił przed głosowaniem, że wycofanie się z konwencji ottawskiej jest kluczowe dla bezpieczeństwa w regionie. Jak zaznaczył, inicjatywa o rezygnacji z konwencji powstała na wniosek Polski oraz partnerów z krajów bałtyckich i Finlandii.

"Polska nie może być objęta żadnym gorsetem uniemożliwiającym obronę naszej ojczyzny" - podkreślił szef MON.

Konwencja ottawska zabrania użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej, a także składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazującej ich zniszczenie. Polska została sygnatariuszem umowy 4 grudnia 1997 roku, ratyfikowała ją jednak dopiero w 2012 roku.

W programie relacjonujemy także przebieg wprowadzonych kontroli na granicy Polski z Niemcami i Litwą.

Informujemy również, że Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Rosję odpowiedzialną za
powszechne i rażące naruszenia praw człowieka, w czasie trwającego od 2014 roku konfliktu na Ukrainie.

- ETPCz bardzo konkretnie opisał kontekst agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej. Wnioski  powinny stać się podstawą do pracy specjalnego trybunału. Uważam, że tak właśnie będzie w przyszłości – oświadczyła ukraińska pełnomocniczka w ETPCz Marharyta Sokorenko.
Sokorenko oceniła, że decyzja Trybunału jest bezprecedensowa nie tylko dla Ukrainy lecz także dla Europy.

- Europejski Trybunał, ogłaszając wyrok, podkreślił charakter i skalę przemocy, której doświadczają nasi obywatele w związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej i wyraźnie zaznaczył, że ta agresywna wojna prowadzona przez Rosję to nie tylko kwestia naruszenia praw człowieka i porządku pokojowego w Europie, lecz stanowi zagrożenie i atak na pokojowe współistnienie w Europie – powiedziała pełnomocniczka. 

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 84 rocznicy zamordowania przez Niemców we Lwowie , 40. polskich profesorów miejscowych uczelni, którzy zginęli, rozstrzelani na Wzgórzach Wuleckich w tym mieście.

Naszym gościem jest dr Marta Wachowicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej i dr Aleksandra Bukała, kierownik misji IGNIS, z którymi rozmawiamy o znaczeniu udziału polskiego naukowca dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w badaniu kosmosu.

Załoga stacji kosmicznej kontynuowała prace m.in. nad eksperymentami EEG Neurofeedback i AstroMentalHealth. EEG Neurofeedback polega na sprawdzeniu, jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów. Podczas eksperymentu AstroMentalHealth badany jest wpływ pobytu w kosmosie na stan psychiczny i samopoczucie astronauty.

Jak podała POLSA, aktualny status realizacji podstawowych celów misji to 87 proc.

Firma Axiom Space podkreśliła, że w ciągu 12 dni astronauci poczynili postępy w badaniach naukowych, testowali nowe technologie i angażowali się w działania promocyjne, tym samym przyczyniając się do realizacji szerszych celów misji dotyczących eksploracji kosmosu i innowacji na Ziemi.

W Fondation de l'Hermitage w Lozannie można oglądać wystawę zatytułowaną: "La Pologne rêvée. 100 chefs-d’œuvre du musée national de Varsovie" - „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie”. Ekspozycja stanowi unikatową panoramę dzieł polskiej sztuki z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku – okresu największego rozkwitu sztuki w Polsce, która wówczas pozbawiona była suwerenności państwowej.

- Koncepcja ekspozycji polskiego malarstwa w Lozannie zrodziła się w Muzeum Narodowym - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, kuratorka wystawy Agnieszka Bagińska.

W Lozannie do 9. listopada można oglądać dzieła takich polskich twórców, jak: Olga Boznańska, Konrad Krzyżanowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Władysław Podkowiński, Ferdynand Ruszczyc, Zofia Stryjeńska i Stanisław Wyspiański.

W Senacie odbyło się uroczyste podsumowanie finału IX Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą.

Antonina Ciosek z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie wygrała IX Olimpiadę Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą. Drugie miejsce zajęła Marcelina Duszar z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie, a trzecie Ádám Bisztrai ze Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie Polski w Budapeszcie. 

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła się do uczestników Olimpiady, mówiąc, iż ma ona ogromne znaczenie, ponieważ mobilizuje do zdobywania wiedzy o historii kraju swoich przodków. Podkreśliła, że w obecnych wyjątkowych czasach ta wiedza jest symboliczna, jako że dotyczy naszych bohaterów, którzy poświęcili całe życie walce o wolność i niepodległość Polski. Marszałek Senatu wyraziła nadzieję, że z roku na rok coraz więcej uczniów będzie brało udział w Olimpiadzie, a niektórzy z nich może będą chcieli studiować w Polsce, a może w niej osiąść. Dziękując olimpijczykom za ich udział, Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała: „Jesteście naszymi bardzo dobrymi ambasadorami polskości na całym świecie”. Relacja z uroczystości w naszym programie.

Gośćmi Polskiego Radia dla Zagranicy byli Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka oraz bohaterowie jej książek, Krysia Pełech i Ksawery Pełech. Pisarka promuje obecnie w Polsce swoją nową książkę "Optymistka", która opowiada o jej 35. przeprowadzkach. Jest to niezwykle barwna historia jej życia.

Wcześniej powstały książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny" i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Pisarka opisała w nich między innymi swoją wielokulturową i wielojęzyczną rodzinę. Bohaterami książek były jej dzieci Krysia Pełech i Ksawery Pełech.

- Moja najnowsza książka ma tytuł "Optymistka" i tak jak sam tytuł wskazuje jest bardzo optymistyczna. Wydaje mi się, że tego optymizmu troszeczkę brakuje nam w dzisiejszym świecie, dlatego ten akcent jest tak bardzo położony właśnie na optymizm, na spojrzenie pozytywne, na wyjście troszeczkę z tego świata wirtualnego. Bo optymizm i uśmiech możemy znaleźć w świecie realnym i tym właśnie chcę zarazić współczesną młodzież, pokazać im, że świat jest piękny, że jest kolorowy, że czeka żeby go poznać, żeby go zwiedzić. Wspaniale są też spotkania z ludźmi, których możemy poznać zwiedzając świat, a nie tylko siedząc przed telefonami - mówiła Martyna Górniak - Pełech.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.