Redakcja Polska

"Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca jako wierny sojusznik". 20 lat polskiej misji wojskowej

05.09.2021 01:30
- Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z olimpijczykami, rozmowa z ambasadorem Afganistanu w Warszawie, Tahirem Qadirym oraz zaproszenie do lektury książki "Mistrz", o legendarnym bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim [posłuchaj]
Zbigniew Rau
Zbigniew RauAdam Berry/FORUM

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy  spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z olimpijczykami z Tokio. Sportowcy odebrali z rąk prezydenta państwowe odznaczenia, przyjmując także podziękowania i gratulacje za osiągnięte wyniki. W spotkaniu uczestniczył Michał Fedusio.

W programie rozmawiamy także z ambasadorem Afganistanu w Polsce. - Świat musi naciskać na talibów, by stworzyli rząd składający się ze wszystkich grup społecznych - mówi Tahir Qadiry. I dodaje, że w Afganistanie nic nie zmieniło się na zawsze. W tym tygodniu ostatni amerykańscy żołnierze wylecieli z Kabulu. Tym samym zakończyła się trwająca 20 lat misja USA i NATO w Afganistanie. Misja poniosła klęskę, bo pomimo dwóch dekad budowania struktur państwa talibowie łatwo rozbili afgańską armię i w połowie sierpnia wrócili do władzy. Ambasador Tahir Qadiry mówi jednak, aby Afganistanu nie spisywać na straty. Rozmawiał z nim Wojciech Cegielski.

Polską obecność w Afganistanie podsumował na konferencji w Warszawie Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. - Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Szef MSZ przypomniał, że decyzja o rozpoczęciu misji w Afganistanie zapadła, kiedy talibowie udzielili schronienia organizatorom zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 r.

"Polska była uczestnikiem tej sojuszniczej operacji. Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik. Doprowadziliśmy do wycofania się z tej misji, a wycofanie to doprowadziło do ewakuacji, która zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach" - mówił Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że decyzja o uczestnictwie w misji w Afganistanie była spowodowana dwoma celami - ustanowieniem pozycji Polski jako wartościowego sojusznika NATO oraz wprowadzenie naszej części Europy do strefy bezpieczeństwa i stabilności politycznej.

Książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski” to wspomnienia legendarnego boksera, który na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz walczył na ringu z esesmanami. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Książka ukazuje się równolegle z premierą kinową filmu „Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli głównej, w reżyserii Macieja Barczewskiego. To mało znana historia polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

O publikacji rozmawiamy z Eleonorą Szafran, córką Tadeusza Pietrzykowskiego, która wspomnienia pięściarza zebrała i opatrzyła osobistymi refleksjami i komentarzami.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy znaczenie Porozumień Sierpniowych z 1980 roku, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji.

"Związek przerodził się w fenomen na skalę światową, zasłynął jako oddolny, dziesięciomilionowy ruch społeczny działający otwarcie w państwie komunistycznym. Stał się wspólnotą, która dała głos oraz poczucie wolności i godności wielu różnym środowiskom społecznym i zawodowym" - napisał prezydent Andrzej Duda.

W programie również audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Jednym z ważnych działań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach promocji języka polskiego i kultury polskiej, jest organizacja letnich kursów językowych. Celem kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym.

Letnie kursy języka i kultury polskiej to intensywne kursy wakacyjne będące okazją do nauki języka, a także do spotkania z polską kulturą i historią. Program kierowany jest do studentów uczących się języka polskiego jako obcego, a także do tych, którzy dopiero planują rozpocząć naukę.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.