Redakcja Polska

Unijne wsparcie dla Ukrainy docenione przez Wołodymyra Zełenskiego

20.05.2022 13:06
Unia Europejska przekaże Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, dodatkowe wsparcie finansowe w tym roku do dziewięciu miliardów euro. Zapowiedziała to przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Węgier, polskim i unijnym wsparciu dla Ukrainy oraz obchodach 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino [posłuchaj]
Wołodymyr Zełenski: nikt w Europie nie powinien liczyć na utrzymanie normalnej współpracy gospodarczej z Rosją.
Wołodymyr Zełenski: nikt w Europie nie powinien liczyć na utrzymanie normalnej współpracy gospodarczej z Rosją.PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie nowej prezydent Węgier w Polsce. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wizyta prezydent Węgier Katalin Novák w Warszawie to znak, że przyjaźń pomiędzy Polską a Węgrami będzie kontynuowana. Była to pierwsza zagraniczna podróż nowo wybranej prezydent. Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że docenia decyzję pani prezydent, aby pierwsze swoje kroki na stanowisku skierować do Polski.

Katalin Novak to pierwsza w historii kobieta na stanowisku prezydenta Węgier. Została wybrana przez parlament 10 marca. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do którego należy premier Węgier Viktor Orban.

Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto Budapeszt nie poparł sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Te decyzje wpłynęły na ochłodzenie stosunków między Polską a Węgrami.

W audycji także o unijnym wsparciu dla Ukrainy. Unia Europejska przekaże Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, dodatkowe wsparcie finansowe w tym roku do dziewięciu miliardów euro. Zapowiedziała to przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Jest to pakiet niskooprocentowanych pożyczek jako doraźna pomoc, ale Komisja przewiduje też bezzwrotne dotacje. W tym celu Bruksela ma zaproponować unijnym krajom coś na kształt obecnego Funduszy Odbudowy zasilanego pieniędzmi zapożyczonymi na rynkach finansowych pod wspólne gwarancje całej Unii.

"Takie wsparcie pomoże Ukrainie wygrać wojnę, przezwyciężyć skutki agresji rosyjskiej i przyspieszyć dążenie do członkostwa w Unii Europejskiej" - czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy.

W Wilnie odbyła się trzecia Litewsko-Polska Rada Ministrów Obrony. Wziął w niej udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a na miejscu był nasz korespondent Kamil Zalewski.

Naszym gościem jest dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Rozmawiamy o „Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu”. Katalog stanowi podsumowanie wieloletniej współpracy Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu z Archiwami Państwowymi w Polsce.

Minęła 30. rocznica zaginięcia Wandy Rutkiewicz. Polka była jedną z najwybitniejszych himalaistek na świecie. Jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2, a jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka zdobyła najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Góry były jej życiową pasją i tam pozostała na zawsze. Z okazji tej rocznicy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało wystawę zatytułowaną „Wanda w kadrze”.

Ekspozycję obejrzał Klaudiusz Madeja i poprosił o rozmowę Aleksandrę Czechowicz - Woźniak, kuratora wystawy, wicedyrektorkę Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

W kartce z kalendarza przypomnimy o 78 rocznicy bitwy o Monte Cassino. 18 maja 1944 roku oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

W programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.