Redakcja Polska

Prezydenci Polski i Łotwy za ustanowieniem specjalnego trybunału do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie

04.02.2023 09:00
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Łotwie, planowanej wizycie w Polsce Joe Bidena, wyborze nowego prezydenta Czech i pierwszej rocznicy Konwoju Wolności w Kanadzie [posłuchaj]
Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie.
Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie. PAP/EPA/TOMS KALNINS

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Łotwie. Bezpieczeństwo w regionie, dalsze wsparcie dla Ukrainy oraz zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. To najważniejsze zagadnienia, jakie omówili  prezydent Andrzej Duda i prezydent Łotwy, Egils Levits.

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy, że przyłącza się do jego inicjatywy ustanowienia specjalnego Trybunału Karnego do osądzenia sprawców zbrodni popełnionych na Ukrainie.

- Jako prawnicy, rozmawiając także z ekspertami, wiemy doskonale, że istnieje pewna luka w zakresie prawa międzynarodowego, która nie pozwala postawić zbrodniarzy rosyjskich tej wojny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym - powiedział Andrzej Duda. Według niego, aby ta odpowiedzialność karna, która jest konieczna w przypadku zbrodni popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, mogła zostać wyegzekwowana, musi zostać ustanowiony specjalny trybunał karny.

Zapewnił, że wraz z prezydentem Łotwy działa i będzie działał w tym zakresie. - Będziemy też rozmawiali z naszymi koleżankami, kolegami na arenie międzynarodowej. To jest jeden z tych najważniejszych tematów, które w tej chwili chcemy realizować - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Duda podkreślił, że rozmowy w Rydze zdominował temat bezpieczeństwa państw w Europie Środkowej oraz kwestia, jak to bezpieczeństwo jest budowane.

Jak podkreślił, poruszono też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. - I tego, o co powinniśmy przed tym szczytem i później w czasie tego szczytu zabiegać - przekazał Andrzej Duda.

Mówimy też, że Czechy mają nowego prezydenta. Został nim Petr Pavel, emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO. Pokonał w drugiej turze byłego premiera Andreja Babiša.

Petr Pavel był w przeszłości naczelnikiem sztabu generalnego czeskiej armii i szefem komitetu wojskowego NATO. Przed Aksamitną Rewolucją należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Jako kandydat na prezydenta Pavel jednoznacznie opowiadał się za prozachodnim kierunkiem czeskiej polityki zagranicznej. Zaznaczał potrzebę utrzymania wsparcia dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy. 

Zastanawiamy się również czy możliwa jest wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce. Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Biden odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy w drodze ze śmigłowca Marine One do Białego Domu po powrocie z wizyty w Baltimore.

Zapytany przez dziennikarza Polskiego Radia o to, czy odwiedzi Polskę w lutym, Biden powiedział: "Polecę do Polski, ale nie wiem jeszcze kiedy". Według wcześniejszych doniesień NBC News i CNN Biały Dom rozważa wizytę w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji Ukrainy na pełną skalę. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

Pytany, czy USA przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16, o które ubiega się Kijów, Biden stwierdził krótko: "nie".

Była to pierwsza wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów. W ubiegłym tygodniu komentując sprawę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że "trudno winić Ukraińców", że ubiegają się o samoloty i że są w stałym dialogu z Kijowem i sojusznikami na temat kolejnych kroków, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

Naszym gościem jest Zenka Bańkowska ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", z którą rozmawiamy o wsparciu dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i współpracy z organizacjami polonijnymi w USA.

Przenosimy się też do Kanady. O pierwszej rocznicy Konwoju Wolności, największego w historii Kanady protestu społecznego, mówimy w relacji Krystyny Piotrowskiej z Radia Polonia w Toronto.

Wspomnimy również Annę Czerwińską, wybitną polską himalaistkę, zdobywczynię sześciu ośmiotysięczników, która zmarła w wieku 73 lat.

Przypominamy także, że 55 lat temu powstał legendarny zespół Breakout. 1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa

W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Breakout „Na drugim brzegu tęczy” z przebojem Miry Kubasińskiej „Poszłabym za tobą”,  natomiast za najlepszy album grupy uznawany jest wydany w 1971 roku album „Blues”. To na tej płycie znalazły się takie polskie standardy bluesowe, jak „Co stało się kwiatom”, „Oni zaraz przyjdą tu” czy jeden z najbardziej rozpoznawalnych przebojów grupy - "Kiedy byłem małym chłopcem", do  którego muzykę skomponował Tadeusz Nalepa, a słowa napisał Bogdan Loebl.

W programie też kolejny odcinek cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania  magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.