Redakcja Polska

Jens Stoltenberg po szczycie NATO: Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek

15.07.2023 21:00
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że na spotkaniu Rady NATO-Ukraina sojusznicy spotkają się z Ukrainą na równych prawach, aby podjąć kryzysowe konsultacje i decyzje. - Rezultaty szczytu NATO są dobre, ale gdybyśmy otrzymali zaproszenie do członkostwa, byłyby optymalne - wskazał z kolei prezydent Ukrainy. 
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie NATO w Wilnie, zgodzie Turcji na przyjęcie Szwecji do Sojuszu, 80 rocznicy Rzezi Wołyńskiej i I Światowym Kongresie Nauki i Edukacji Polskiej za Granicą [posłuchaj]
Szczyt NATO w Wilnie. Prezydent Zełenski: rezultaty szczytu są dobre, ale gdyby zaproszono Ukrainę do NATO, byłyby idealne
Szczyt NATO w Wilnie. Prezydent Zełenski: rezultaty szczytu są dobre, ale gdyby zaproszono Ukrainę do NATO, byłyby idealnePAP/EPA/TOMS KALNINS

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu przywódców państw NATO w Wilnie. 

„Deklaracja NATO w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy jest niewystarczająca“ - ocenił w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Kraje NATO uzgodniły ostateczną treść deklaracji w tej sprawie. W dokumencie znalazło się zdanie, że NATO zaprosi Ukrainę do członkostwa, "gdy pozwolą na to warunki“. Wbrew nadziejom strony ukraińskiej, w deklaracji nie podano żadnych ram czasowych.

Przy okazji drugiego dnia szczytu w Wilnie, Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od krajów grupy G7, w tym od amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. We wspólnej deklaracji kraje G7 zobowiązały się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie, a także gwarancji bezpieczeństwa w celu obrony przed rosyjską inwazją. Jak podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski, jest to etap na drodze Ukrainy do NATO.

Wołodymyr Zełenski pozytywnie ocenił rezultaty szczytu NATO w Wilnie. Jak jednak dodał, byłyby one idealne, gdyby jego kraj otrzymał zaproszenie do członkostwa w Sojuszu.

Ponadto w Wilnie po raz pierwszy w historii zebrała się Rada NATO-Ukraina. Rada ma być platformą konsultacji między Kijowem a Brukselą.

W programie informujemy też o zgodzie Turcji na przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wejście Szwecji do NATO oznacza dla Szwedów możliwość otrzymania pomocy w ramach artykułu. 5., ale też wzrost nakładów na zbrojenia, w tym osiągnięcie wymaganego przez Sojusz progu wydatków 2 proc. PKB na obronę. Ma to się stać do 2026 roku.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. W całym kraju odbywały się uroczystości, w których uczestniczyli w potomkowie ofiar oraz przedstawiciele lokalnych i krajowych władz.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że było dla niego dużą satysfakcją, iż w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej mógł upamiętnić jej ofiary razem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj prezydenci wzięli udział w nabożeństwie w katedrze w Łucku. Andrzej Duda powiedział, że był to ważny gest, który pokazuje wolę pojednania.

W audycji z cyklu "Kierunek: Polska" zapraszamy na spotkanie z Henrykiem Kozakiem ze Stowarzyszenia Wołyński rajd Motocyklowy.

Mówimy również o I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Wśród uczestników byli przedstawiciele środowisk polonijnych z 41 krajów świata.

Organizatorem wydarzenia był powołany niedawno Instytut Rozwoju Języka Polskiego imienia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Współorganizatorem kongresu była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Rozmawiamy z dr Dawidem Kosteckim, dyrektorem NAWA.

W programie informujemy także o polskiej stracie wojennej - obrazie "Madonna z Dzieciątkiem", który został przekazany do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich. Dzieło zostało odnalezione na aukcji w Tokio w styczniu ubiegłego roku. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym udało się je odzyskać.

W magazynie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.