Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.
Audio
  • W magazynie m.in. o obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, spotkaniu Andrzeja Dudy z nowojorską Polonią, skardze Ukrainy do WTO na Polskę i Węgry oraz odzyskaniu przez nasz kraj cennych dzieł sztuki [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Andrzej Lange

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, z udziałem m.in. prezydentów Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda mówił w ONZ, że Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ. Dlatego powinna zostać skutecznie pociągnięta do odpowiedzialności. „Ponieważ rosyjska agresja jako taka nie może zostać zbadana przez Międzynarodowy Trybunał Karny, popieramy utworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału ad hoc. Ponadto Polska zabiega, wraz z innymi członkami globalnej społeczności, o stworzenie międzynarodowego mechanizmu naprawy szkód i rekompensaty strat spowodowanych przez Rosję” - mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent argumentował też, że świat musi jak najszybciej powstrzymać imperialistyczne zapędy Rosji. „Trwająca neokolonialna agresja Rosji na Ukrainę nie jest kwestią dwustronną ani regionalną. Dotyczy nas wszystkich. Jeśli dziś nie podejmiemy solidarnych działań w obronie fundamentalnych wartości prawa międzynarodowego, jutro może być za późno!” - mówił.

Polski prezydent mówił, że świat musi stworzyć nowy system bezpieczeństwa, w którym nie będzie miejsca na agresję, imperializm i neokolonializm.

„Rosja pokazała imperialistyczną, okrutną i grabieżczą twarz” - mówił Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Nowym Jorku. W jednej ze szkół na Queensie prezydent spotkał się z Polakami, którzy mieszkają w stanie Nowy Jork. Z Nowego Jorku relacjonuje Wojciech Cegielski.

Prezentujemy też stanowisko Polski po skierowaniu przez Ukrainę skargi do Światowej Organizacji Handlu na utrzymanie przez Polskę, Słowację i Węgry embarga na ukraińskie zboże. Przyczyną sporu na linii Kijów - Warszawa jest import zbóż. Grupa krajów uchwaliła wbrew Komisji Europejskiej krajowe przepisy przedłużające blokadę artykułów rolnych ze wschodu.

Na początku maja Unia wprowadziła zakaz importu z Ukrainy zboża do Bułgarii, na Węgry, do Polski, Rumunii i na Słowację. Ograniczenia obowiązywały do 15 września. Dzień później w życie weszło rozporządzenie polskiego rządu w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Ukraina zaskarżyła tę decyzję do WTO.

Informujemy też o odzyskaniu przez Polskę kolejnej straty wojennej. Grafika "Dama z wachlarzem" z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach wrócą do swoich macierzystych placówek.

Minister Piotr Gliński poinformował, że dwa dzieła zostały odnalezione w Niemczech i Austrii. Minister kultury zwrócił uwagę, że właśnie w tych krajach, w szczególności w Niemczech, do dziś w zbiorach publicznych i prywatnych znajduje się wiele zabytków ruchomych pochodzących z rabunku w czasie II wojny światowej.

- Prezentujemy dziś i przekazujemy do naszych zbiorów dwa obiekty, które dotychczas uznawane były za zaginione, a odzyskane zostały dzięki staraniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - powiedział szef resortu kultury. Jak poinformował, są to: grafika "Dama z wachlarzem" z kolekcji wilanowskiej oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 55 rocznicy śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, podpalił się na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w stolicy została otwarta wystawa "Nie tylko Siwiec" .

Naszym gościem jest Jadwiga Kowalska, dyrektorka Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii.

Komentujemy również decyzję Polskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarska reprezentacja Polski ma nowego trenera - Michała Probierza. W Warszawie odbyła się prezentacja nowego szkoleniowca, który zastąpi Portugalczyka Fernando Santosa.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.