X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 01.11.2019

02.11.2019 13:15
W tym wydaniu: wizyta pary prezydenckiej w Holandii, przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii i cyberbezpieczeństwo
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Zarządu Portu Szczecin Krzysztof Urbaś oraz prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein
Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Zarządu Portu Szczecin Krzysztof Urbaś oraz prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein PAP/Wojciech Olkuśnik

75. rocznica wyzwolenia miasta przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej okazją do dyplomatycznych spotkań

W holenderskim Rotterdamie, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Portem Rotterdam. To wydarzenie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Królestwie Niderlandów. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że to niezwykle istotna umowa.

Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie. Uznawany jest za lidera innowacyjności i wyznacznika trendów w branży. W ubiegłym roku zanotował ponad 5 procentowy wzrost przeładunków kontenerowych, jak również wysoki poziom inwestycji - wzrosły one - brutto - o 91 procent, do 408 milionów euro.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką spotkał się także w holenderskiej Bredzie z Polonią. Spotkanie odbyło się po zakończeniu uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej, którzy wyparli z miasta Niemców 29 października 1944 roku. W spotkaniu wzięli również udział weterani, którzy walczyli o miasto. 

Prezydent podczas spotkania wręczył działaczom polonijnym odznaczenia oraz polskie flagi. Andrzej Duda wyjaśniał, że jest to symboliczne podziękowanie za podtrzymywanie polskości w Holandii.

Prezydent Andrzej Duda podkreślając bliskie relacje Polski z Holandią zachęcał jednocześnie Polaków mieszkających w tym kraju do powrotu do ojczyzny.

Podczas wizyty w Holandii, prezydent spotkał się również z premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte. Tematem rozmowy była być między innymi współpraca gospodarcza i sytuacja polityczna w Unii Europejskiej. Prezydent rozmawiał też z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze oraz z Dyrektorem Generalnym Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Niekończąca się brexitowa narracja

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 12 grudnia - zdecydowali posłowie Izby Gmin. Wybory mają przełamać brexitowy impas w brytyjskim parlamencie. Wcześniej premier Boris Johnson trzykrotnie prosił posłów o rozwiązanie parlamentu - za każdym razem słyszał "nie".

27 unijnych krajów formalnie zgodziło się na opóźnienie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Decyzja w sprawie elastycznego przedłużenia brexitu do końca stycznia została podjęta w procedurze pisemnej i - zgodnie z przewidywaniami - żaden kraj nie zgłosił sprzeciwu.  To trzecie opóźnienie terminu rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią. Były minister spraw zagranicznych, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski powiedział , że dla Polski najbardziej korzystny jest możliwie odległy termin brexitu. 

Zdaniem byłego szefa polskiej dyplomacji konsekwencje wyjścia ze Wspólnoty mogą być dla Wielkiej Brytanii bolesne. Początkowo Wielka Brytania miała wyjść z Unii 29 marca, później ten termin przesunięto na 12 kwietnia a następnie 31 października. Teraz elastyczne opóźnienie oznacza, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić Unię wcześniej, jeśli brytyjski parlament zaakceptuje umowę rozwodową. Zatem teraz możliwe daty brexitu to 1 grudnia, 1 stycznia i ostatecznie - 1 lutego.

Strategia Cyberbezpieczeństwa RP

Premier podpisał uchwałę Rady Ministrów w sprawie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019 - 2024. Dokument szczegółowo opisuje cele i priorytety rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, a także wskazuje źródła finansowania tych działań. 

Według treści dokumentu, celem głównym jest podniesienie poziomu odporności Polski na cyberzagrożenia oraz zwiększenie poziomu ochrony informacji w sektorze publicznym, militarnym i prywatnym. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski dodał, że jednym z priorytetów jest także wspieranie rozwoju technologicznego.

Szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, że strategia w razie konieczności będzie aktualizowana. Przy okazji zapowiedział, że rząd będzie wdrażał przepisy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sieci piątej generacji (5G).

Koordynatorem wdrażania strategii jest minister właściwy do spraw informatyzacji. Dokument zakłada wykorzystanie środków z budżetu państwa, jak i tych pochodzących z Unii Europejskiej.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.