Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 01.11.2019

02.11.2019 13:15
W tym wydaniu: wizyta pary prezydenckiej w Holandii, przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii i cyberbezpieczeństwo
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Zarządu Portu Szczecin Krzysztof Urbaś oraz prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein
Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Zarządu Portu Szczecin Krzysztof Urbaś oraz prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein PAP/Wojciech Olkuśnik

75. rocznica wyzwolenia miasta przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej okazją do dyplomatycznych spotkań

W holenderskim Rotterdamie, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Portem Rotterdam. To wydarzenie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Królestwie Niderlandów. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że to niezwykle istotna umowa.

Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie. Uznawany jest za lidera innowacyjności i wyznacznika trendów w branży. W ubiegłym roku zanotował ponad 5 procentowy wzrost przeładunków kontenerowych, jak również wysoki poziom inwestycji - wzrosły one - brutto - o 91 procent, do 408 milionów euro.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką spotkał się także w holenderskiej Bredzie z Polonią. Spotkanie odbyło się po zakończeniu uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej, którzy wyparli z miasta Niemców 29 października 1944 roku. W spotkaniu wzięli również udział weterani, którzy walczyli o miasto. 

Prezydent podczas spotkania wręczył działaczom polonijnym odznaczenia oraz polskie flagi. Andrzej Duda wyjaśniał, że jest to symboliczne podziękowanie za podtrzymywanie polskości w Holandii.

Prezydent Andrzej Duda podkreślając bliskie relacje Polski z Holandią zachęcał jednocześnie Polaków mieszkających w tym kraju do powrotu do ojczyzny.

Podczas wizyty w Holandii, prezydent spotkał się również z premierem Królestwa Niderlandów Markiem Rutte. Tematem rozmowy była być między innymi współpraca gospodarcza i sytuacja polityczna w Unii Europejskiej. Prezydent rozmawiał też z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze oraz z Dyrektorem Generalnym Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Niekończąca się brexitowa narracja

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 12 grudnia - zdecydowali posłowie Izby Gmin. Wybory mają przełamać brexitowy impas w brytyjskim parlamencie. Wcześniej premier Boris Johnson trzykrotnie prosił posłów o rozwiązanie parlamentu - za każdym razem słyszał "nie".

27 unijnych krajów formalnie zgodziło się na opóźnienie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Decyzja w sprawie elastycznego przedłużenia brexitu do końca stycznia została podjęta w procedurze pisemnej i - zgodnie z przewidywaniami - żaden kraj nie zgłosił sprzeciwu.  To trzecie opóźnienie terminu rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią. Były minister spraw zagranicznych, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski powiedział , że dla Polski najbardziej korzystny jest możliwie odległy termin brexitu. 

Zdaniem byłego szefa polskiej dyplomacji konsekwencje wyjścia ze Wspólnoty mogą być dla Wielkiej Brytanii bolesne. Początkowo Wielka Brytania miała wyjść z Unii 29 marca, później ten termin przesunięto na 12 kwietnia a następnie 31 października. Teraz elastyczne opóźnienie oznacza, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić Unię wcześniej, jeśli brytyjski parlament zaakceptuje umowę rozwodową. Zatem teraz możliwe daty brexitu to 1 grudnia, 1 stycznia i ostatecznie - 1 lutego.

Strategia Cyberbezpieczeństwa RP

Premier podpisał uchwałę Rady Ministrów w sprawie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019 - 2024. Dokument szczegółowo opisuje cele i priorytety rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, a także wskazuje źródła finansowania tych działań. 

Według treści dokumentu, celem głównym jest podniesienie poziomu odporności Polski na cyberzagrożenia oraz zwiększenie poziomu ochrony informacji w sektorze publicznym, militarnym i prywatnym. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski dodał, że jednym z priorytetów jest także wspieranie rozwoju technologicznego.

Szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, że strategia w razie konieczności będzie aktualizowana. Przy okazji zapowiedział, że rząd będzie wdrażał przepisy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sieci piątej generacji (5G).

Koordynatorem wdrażania strategii jest minister właściwy do spraw informatyzacji. Dokument zakłada wykorzystanie środków z budżetu państwa, jak i tych pochodzących z Unii Europejskiej.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.