Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 20.12.2019

20.12.2019 17:48
W tym wydaniu: amerykańskie sankcje na Nord Stream 2, obchody 75. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Ardeny oraz szczyt państw Europy i Azji w Madrycie
Audio
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2© Nord Stream 2 / Axel Schmidt

AMERYKANIE KARZĄ NIEMCÓW I ROSJAN ZA GAZOCIĄG

Amerykański Kongres uchwalił budżet obronny Stanów Zjednoczonych, który zawiera szereg zapisów mających być odpowiedzią na agresywne działania Rosji. Ustawa przewiduje zwiększanie środków na program odstraszania potencjalnej rosyjskiej agresji i wsparcie militarne Ukrainy. Budżet przewiduje też sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2. 

Niemiecki rząd nie wyklucza, że amerykańskie sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 opóźnią realizację inwestycji na odcinku gazociągu w duńskiej strefie ekonomicznej. Jak twierdzi "Bild Zeitung", rząd federalny zamierza zbadać jaki wpływ na dokończenie projektu będą miały planowane restrykcje. Niemiecko-rosyjskie konsorcjum nie zamierza czekać i chce dokończyć budowę przed wprowadzeniem sankcji w życie.

Rosja oczekuje dokończenia budowy Nord Stream 2 mimo amerykańskich sankcji. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jednocześnie stwierdził, że restrykcje "stanowią pogwałcenie prawa międzynarodowego". 

Także jeden z dyrektorów niemiecko-rosyjskiego konsorcjum Jens Mueller stwierdził, że gazociąg będzie gotowy w przyszłym roku.

UPAMIĘTNIENIE ŻOŁNIERZY WALCZĄCYCH O ARDENY

Prezydent Andrzej Duda w Belgii i Luksemburgu wziął udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Ardeny. Prezydent Duda w belgijskim Bastogne oraz w Hamm w Luksemburgu oddał cześć poległym żołnierzom i spotkał się z amerykańskimi weteranami.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zaproszenie polskiej delegacji na uroczystości to ukłon złożony w stronę polskich żołnierzy, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Andrzej Duda podkreślił, że 75 lat temu w Ardenach poległo wielu żołnierzy.

Bitwa o Ardeny nazywana też "kontrofensywą w Ardenach" była ostatnią dużą operacją zbrojną nazistowskich Niemiec na froncie zachodnim. Jej celem było zajęcie portu w Antwerpii. Niemcy rzucili do boju około 200 tysięcy żołnierzy, trzy tysiące czołgów, działa i samoloty. Były to jedne z ostatnich rezerw, jakimi dysponowała III Rzesza. 

Obchody 75. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Ardeny zakończyła uroczystość na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w Hamm w Luksemburgu, gdzie delegacje uczciły pochowanych tam żołnierzy. W uroczystościach wzięli udział między innymi król Belgii Filip I, Wielki Książę Luksemburga Henryk, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz sekretarz obrony USA Mark Esper. W ceremonii brali też udział weterani, przedstawiciele amerykańskiej armii oraz marines.

Bitwa o Ardeny trwała do stycznia 1945 roku. W zmaganiach brali udział polscy lotnicy, którzy zestrzelili około 20. niemieckich samolotów. Niemieckie kontruderzenie zakończyło się klęską. Alianci wiosną 1945 roku przekroczyli Ren i wkroczyli na terytorium III Rzeszy.

ZACIEŚNIANIE EUROPEJSKO - AZJATYCKICH RELACJI

Zmiany klimatyczne, swoboda handlu i kwestie bezpieczeństwa - to główne tematy spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Europy i Azji na spotkaniu ASEM w Madrycie. W dyskusję był zaangażowany też minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W stolicy Hiszpanii odbył również rozmowy dwustronne z ministrami z Japonii, Kazachstanu oraz Indii.

Szefowie dyplomacji omawiali współpracę na dwóch sesjach plenarnych i na roboczym lunchu. Na tym ostatnim spotkaniu rozmawiano o bezpieczeństwie, w tym o broni nuklearnej w Korei Północnej i o sytuacji na Morzu Południowochińskim. Jak powiedział minister Czaputowicz, dla Polski interesujący był też temat kryzysu w Kaszmirze.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że spotkanie ASEM było dla niego okazją do rozmów dwustronnych z ministrami, których nie widuje często. Trzecia rozmowa - z ministrem z Kazachstanu - dotyczyła możliwości rozwoju współpracy między krajami, głównie gospodarczej.

Oficjalny temat 14. spotkania ministrów spraw zagranicznych ASEM to "Azja i Europa. Razem na rzecz skutecznego multilaterlizmu".

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan