X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 27.12.2019

27.12.2019 15:54
W tym wydaniu: reakcje na ostre słowa Władimira Putina, konsekwencje demonstracji na Białorusi oraz relacje polsko - litewskie według władz w Wilnie
Audio
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

HISTORIA WEDŁUG ROSYJSKIEGO PREZYDENTA

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski powiedział, że polityka historyczna, jaką aktualnie prowadzi Władimir Putin, jest skutkiem osłabienia "miękkiej siły" Rosji na arenie międzynarodowej. W zeszłym tygodniu prezydent Rosji, ocenił, że to nie Pakt Ribbentrop-Mołotow doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej, a pakt monachijski z 1938 roku. Zarzucił też Polsce, że w 1938 roku współuczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji.

Jak podkreślił Zdzisław Krasnodębski, powodem wypowiedzi Władimira Putina może być niedawna rezolucja Parlamentu Europejskiego. 

Do wypowiedzi prezydenta Rosji odniósł się polski MSZ, który w komunikacie napisał, że te słowa odnotował "z niepokojem i niedowierzaniem". Resort uznał, że rosyjska narracja "prezentuje fałszywy obraz wydarzeń" sprzed 80. lat. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało także do władz Federacji Rosyjskiej o wznowienie prac Grupy do Spraw Trudnych.

DEMONSTRUJĄCY NA BIAŁORUSI PRZED SĄDEM

Prezydent Aleksander Łukaszenka, w wywiadzie dla rozgłośni Echo Moskwy, powiedział, że Zachód i NATO nie zniosą ewentualnego zamachu Rosji na niezależność Białorusi gdyż potraktują to jak zagrożenie. "I w czymś oni, na Zachodzie, będą mieli rację" - mówił w Mińsku białoruski przywódca.

W tym miesiącu w Mińsku odbyły się cztery demonstracje przeciwników zacieśnienia sojuszu z Moskwą . Białoruska opozycja obawia się, że planowane pogłębienie integracji z Rosją może stanowić zagrożenie dla niezależności kraju.

Tymczasem w Mińsku odbywają się procesy uczestników demonstracji przeciwko integracji z Rosja. Opozycjoniści są sądzeni za udział w nielegalnych, zdaniem władz, akcjach protestacyjnych. Kary finansowe są porównywalne do miesięcznego wynagrodzenia na Białorusi.

"RELACJE POLSKI I LITWY DOBRE JAK NIGDY" 

Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius powiedział, że relacje Litwy z Polską są dobre jak nigdy. Wywiad z ministrem opublikował portal internetowy litewskiego nadawcy publicznego lrt.lt.

W 2021 roku na Litwie odbędzie powszechny spis ludności. Niektóre polskie organizacje działające w tym kraju już teraz jednak alarmują, że w wyniku zmian w sposobie jego przeprowadzenia, może okazać się, że Polaków na Litwie oficjalnie będzie o wiele mniej niż w rzeczywistości. Obecnie nasi rodacy stanowią tam najliczniejszą mniejszość narodową. 

O tym, że powszechny spis ludności będzie przeprowadzony na Litwie inaczej niż w 2011 roku mówi Polskiemu Radiu Ewelina Dobrowolska, prawniczka z Europejskiej Fundacji Praw Człowieka. Po raz pierwszy nie będzie on przeprowadzany przy pomocy rachmistrzów odwiedzających domy mieszkańców.

Brak wpisu może skutkować tym, że po spisie powszechnym, oficjalnie liczba Polaków na Litwie spadnie, co może wpłynąć na prawa jakie im przysługują.

Polacy są najliczniejszą mniejszością na Litwie. Z poprzedniego spisu ludności wynika, że w kraju tym mieszka około 200 tysięcy naszych rodaków.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan