X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 05.02.2021 r.

05.02.2021 18:54
W tym wydaniu: zapowiedź zmian w panujących w Polsce obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa, konsekwencje uwięzienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i pucz wojskowy w Mjanmie
Audio
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji 5 lutego 2021 roku
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji 5 lutego 2021 rokuPhoto: PAP/Radek Pietruszka

POLSKI RZĄD ZAPOWIADA ZMIANY W PANUJĄCYCH OBOSTRZENIACH SANITARNYCH

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że od 12 lutego nastąpi otwarcie hoteli, kin i teatrów. Szef rządu podkreślił, że decyzja o zniesieniu części obostrzeń to skutek pewnej stabilizacji liczby nowych zakażeń. jednak nadal niepokojąca jest liczba zgonów spowodowanych przez COVID-19. Z tego powodu pełne zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne i mogłoby doprowadzić do ponownego wybuchu epidemii.

Szef rządu powiedział, że nowe obostrzenia epidemiczne będą obowiązywały od 12 lutego przez kolejne dwa tygodnie. Od 12 lutego otwarte zostaną kina i teatry przy 50-procentowej dostępności miejsc. Otwarte zostaną też hotele i miejsca noclegowe do 50 procent obłożenia łóżek czy miejsc noclegowych. Od 12 lutego dopuszczona zostanie aktywność sportowa na terenach otwartych - boiskach, kortach, stokach oraz na basenach, a dozwolony będzie sport amatorski. Zamknięte pozostaną siłownie, restauracje, branża fitness.

Stopniowe luzowanie obostrzeń, to małe kroki w powrocie do normalności - mówił premier Mateusz Morawiecki Szef rządu dodał, że kolejne etapy nie są wykluczone, ale to - jak powiedział - zależy od wypełniania wymogów bezpieczeństwa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 053 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 67 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 301 osób.

MOSKIEWSKI SĄD SKAZUJE ALEKSIEJA NAWALNEGO. POLSKA PROPONUJE NOWE SANKCJE WYMIERZONE W ROSJĘ

We wtorek rosyjski sąd skazał najbardziej znanego krytyka Władimira Putina na karę 2,8 roku łagru. Aleksiej Nawalny został wcześniej zatrzymany, gdy wrócił do Rosji po leczeniu w szpitalu w Niemczech, gdzie trafił po próbie otrucia. Rosyjskie władze aresztowały też kilkanaście tysięcy osób, które protestowały przed sądem w obronie opozycjonisty.

Zesłanie Aleksieja Nawalnego do łagru stawia władze Rosji w trudnej sytuacji międzynarodowej - uważają rosyjscy politolodzy. W komentarzach najczęściej pada stwierdzenie, że „nikt nie wie co robić ani co będzie dalej”. Część ekspertów podkreśla, że Rosja została podzielona na zwolenników Aleksieja Nawalnego i elektorat Władimira Putina i między tymi dwoma biegunami nie ma już miejsca na nikogo innego. 

Pomimo wcześniejszej krytyki do Moskwy na spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych udał się szef unijnej dyplomacji. Wizyta, która rozpoczęła się w czwartek, wywołała negatywne komentarze i zastrzeżenia przedstawicieli Polski i krajów bałtyckich a także części ekspertów. Uznali oni, że to nie jest dobry czas na wizytę

Polska chce także rozmawiać o ewentualnych nowych sankcjach Unii Europejskiej na Rosję. Mówił o tym w Warszawie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoją hiszpańską odpowiednik Aranchą González Layą. Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uważa, że w tej sytuacji Unia Europejska powinna zastanowić się nad ewentualnym nałożeniem sankcji na rosyjskie władze.

Bruksela zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie opozycjonisty. W oświadczeniu szefa unijnej dyplomacji nie było jednak mowy o ewentualnych sankcjach. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, nie zgodziły się na to Niemcy i Francja.

PUCZ WOJSKOWY W BIRMIE

W Birmie, nazywanej także Mjanmą, historia zatoczyła koło. W poniedziałek wojsko aresztowało rządzącą tym krajem laureatkę Pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi oraz innych politycznych liderów i przejęło rządy. Tym samym, po dekadzie pro-demokratycznych przemian armia wróciła do władzy.

Przebywająca w areszcie po puczu wojskowym w Mjanmie szefowa rządu tego kraju Aung San Suu Kyi została oskarżona o nielegalny import sprzętu telekomunikacyjnego. Według tamtejszej policji podczas przeszukania jej domu w stolicy kraju Naypyidaw znaleziono sześć urządzeń typu "walkie-talkie", na które noblistka nie miała pozwoleń importowych.

ONZ potępiła oskarżenia wobec noblistki, krytyczne wobec wojskowego puczu jest także wiele państw zachodnich.

Polski MSZ wyraził głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji politycznej w Mjanmie. W oświadczeniu resortu napisano, że "przejęcie władzy przez armię jest naruszeniem konstytucji oraz próbą podważenia woli obywateli Mjanmy, wyrażonej w wyborach powszechnych" w listopadzie ubiegłego roku".

"Warszawa apeluje o przestrzeganie zasad demokracji, uwolnienie wszystkich bezprawnie zatrzymanych oraz jak najszybsze przywrócenie porządku konstytucyjnego"- napisano w oświadczeniu polskiego MSZ.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.