Redakcja Polska

Szef brytyjskiej dyplomacji apeluje o zwiększenie wydatków NATO na obronność

09.05.2024 14:38
Szef brytyjskiej dyplomacji ponownie apeluje, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność. Lord David Cameron mówił, że powinna to być część twardszego kursu w dzisiejszym, pełnym zagrożeń świecie.
David Cameron
David CameronPAP/EPA/NEIL HALL

- Nadchodzący szczyt NATO musi sprawić, że wszyscy nasi sojusznicy dotrzymują zobowiązania ze szczytu w Walii sprzed dziesięciu lat: wydawania 2 procent PKB. Następnie szybko trzeba przejść do dwóch i pół. I uczynić z tego nowy punkt odniesienia - stwierdził polityk podczas londyńskiego przemówienia w Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa w Londynie.

Premier Sunak obiecał niedawno w Warszawie, że do końca dekady zwiększy wydatki na obronność do 2,5%. Rząd nie przedstawił jednak źródeł, z których miałyby pochodzić dodatkowe fundusze. W budżecie brakuje pieniędzy.

Poza tym w tym roku Brytyjczycy wybiorą nowy parlament, a partia premiera Sunaka jest w sondażach daleko w tyle. Prowadząca lewica wcześniej od prawicy zadeklarowała cel 2,5%. Nie podała jednak daty.

IAR/dad

Rosja ustawiła na granicy z Estonią ekran. Wyświetlano na nim transmisję parady zwycięstwa

09.05.2024 11:57
Tuż przy granicy z Estonią pojawił się duży ekran, na którym pokazywano... paradę z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa.

Parada Zwycięstwa w Moskwie. Putin grozi bronią jądrową i fałszuje historię II wojny światowej

09.05.2024 12:30
Rosyjskie siły strategiczne zawsze są w gotowości - oświadczył w trakcie Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie Władimir Putin. To trzecie w Rosji obchody Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w warunkach prowadzonej inwazji na Ukrainę i drugie po tym, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazał aresztowanie Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego.

Jeszcze w maju powstaną dwie nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

09.05.2024 13:57
W maju zostanie zakończona procedura formowania dwóch kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej - w województwach lubuskim i opolskim - przekazał w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk. Zapowiedział też, że od 2026 roku planowane jest przekształcenie dwóch brygad WOT w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim w brygady obrony pogranicza.