X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.04.2021 r.

09.04.2021 17:19
W tym wydaniu: wizyta szefa MSZ, Zbigniewa Raua na Ukrainie, rozmowa ministra Krzysztofa Szczerskiego z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem i walka z pandemią w Polsce.
Audio
Zbigniew Rau z wizytą na Ukrainie
Zbigniew Rau z wizytą na UkrainieTwitter/@MSZ_RP

WIZYTA SZEFA POLSKIEGO MSZ NA UKRAINIE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który przebywał w czwartek z wizytą w Kijowie. Szef dyplomacji powiedział, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic. Zapewnił o tym podczas spotkania z członkami MSZ naszego wschodniego sąsiada.

Podczas spotkania minister Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba omówili zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z eskalacji napięcia wzdłuż północnego i wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie oraz z budowy Nord Stream 2.

Nadzwyczajna i pilna wizyta ministra Zbigniewa Raua związana była z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy i destabilizującym działaniom Rosji - chodzi o zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy oraz intensyfikację działań rosyjskiej propagandy.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy omówili też kwestie dotyczące strategicznego partnerstwa między oboma krajami.

Wizyta rozpoczęła się od oddania czci pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

MINISTER KRZYSZTOF SZCZERSKI ROZMAWIAŁ Z DORADCĄ SEKRETARZA STANU USA

Sytuacja Polaków na Białorusi była jednym z tematów rozmowy ministra Krzysztofa Szczerskiego z Kancelarii Prezydenta z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem. Rozmawiano także o bezpieczeństwie Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, Nord Stream 2 oraz Trójmorzu. Krzysztof Szczerski powiedział,  że stanowiska władz Polski i USA są w wielu kwestiach bardzo podobne.

Przed dwoma tygodniami białoruskie władze zatrzymały prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys i troje członków Zarządu Głównego organizacji: Marię Tiszkowską, Irenę Biernacką oraz Andrzeja Poczobuta. Białoruska prokuratura oskarżyła ich o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Zatrzymani Polacy uczestniczyli w obchodach upamiętniających żołnierzy naszego podziemia niepodległościowego.

Minister Krzysztof Szczerski dodał, że w relacjach z USA budowana jest także - jak to określił - pozytywna agenda. W tym kontekście wspomniał o szczycie klimatycznym. Wydarzenie z udziałem czterdziestu światowych przywódców odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w formule online, ze względu na pandemię COVID-19.

"Podzielamy stanowisko Polski w sprawie działań Rosji na Ukrainie i Nord Stream 2, a także w kwestii postępowania reżimu Łukaszenki wobec obywateli Białorusi oraz mniejszości polskiej"- napisał na Twitterze, po rozmowie ministra Krzysztofa Szczerskiego, Bix Aliu, Chargé d'Affaires ambasady USA w Polsce.

RZĄD PRZEDŁUŻA OBOSTRZENIA SANITARNE

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu będą mogli zaszczepić się na koronawirusa wszyscy seniorzy. Rejestracja osób w wieku 60-69 lat trwa, a od przyszłego tygodnia będą się rejestrowały młodsze roczniki.

Wcześniej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział elastyczność programu szczepień. Na razie wiadomo, że w poniedziałek będą mogły się zarejestrować osoby urodzone w 1962 roku. Na kolejne dni były planowane młodsze roczniki, ale - jak podkreślał pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień - te terminy mogą się zmienić w zależności od zainteresowania obywateli i poziomu dostaw szczepionek.

Rząd zdecydował też w tym tygodniu o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia. Zamknięte są między innymi centra handlowe i zakłady fryzjerskie. Zmniejszono liczbę osób, mogących przebywać w sklepach i kościołach, zamknięto żłobki i przedszkola. Powodem jest obłożenie oddziałów COVID-owych, które nadal jest bardzo duże i sięga 80 procent.

Rzecznik rządu Piotr Mueller wyraził nadzieję, że po 18 kwietnia będzie można przywrócić funkcjonowanie niektórych usług.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.