X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.07.2021 r.

09.07.2021 15:07
W tym wydaniu: szczyt państw Inicjatywy Trójmorza, wizyta ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua na Litwie i zmiany w krajowej polityce
Audio
Prezydent Andrzej Duda na Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza
Prezydent Andrzej Duda na Forum Biznesu Inicjatywy TrójmorzaMarek Borawski/KPRP

WSPÓŁPRACA W RAMACH INICJATYWY TRÓJMORZA

Przywódcy krajów Europy Środkowej podczas szczytu państw inicjatywy Trójmorza zapowiedzieli współpracę przy odbudowie gospodarek po pandemii. Do Bułgarii przyjechali przedstawiciele dwunastu krajów naszego regionu, w tym prezydent Andrzej Duda, oraz partnerzy zewnętrzni inicjatywy - między innymi z Niemiec, Grecji, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Gospodarz szczytu, bułgarski prezydent Rumen Radew mówił, że kraje naszego regionu muszą wykorzystywać instrumenty unijne: "Jest niezwykle ważne, byśmy osiągnęli synergię z programem strategicznym Unii Europejskiej, z programem odbudowy oraz partnerstwem transatlantyckim."

Prezydent Andrzej Duda mówił, że współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza zmierza do realnego podniesienia poziomu życia obywateli państw zrzeszonych w inicjatywie, a jej działanie rozwija Unię Europejską.

Podczas szczytu Trójmorza w Sofii prezydent spotkał się z amerykańskimi kongresmenami. 

Szef biura polityki międzynarodowej prezydenta, minister Krzysztof Szczerski powiedział, że zdaniem przedstawicieli Stanów Zjednoczonych Polska jest najważniejszym sojusznikiem Ameryki w tej części świata.

Trójmorze zrzesza dwanaście krajów naszego regionu. Celem inicjatywy jest połączenie tych państw - dosłownie, przez drogi, szlaki kolejowe i gazociągi, a także w wymiarze ekonomicznym, politycznym, kulturowym czy naukowym.

Jednym z najważniejszych inwestorów są w tej chwili Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent Joe Biden przesłał do Sofii nagranie, w którym zapewniał, że USA pozostaną "niezawodnym partnerem tej inicjatywy".

POLSKA WSPIERA LITWĘ I UKRAINĘ

Polska jest gotowa do udzielenia wsparcia Litwie w w związku z napływem nielegalnych migrantów, przedostających się ostatnio do tego kraju z terenu Białorusi. Taką deklarację złożył przebywający z wizytą w Wilnie szef MSZ Zbigniew Rau. Jak dodał, o pomoc najpierw powinny zwrócić się litewskie władze. Szef MSZ Zbigniew Rau mówił, że skala zjawiska stanowi problem nie tylko dla Litwy, ale i dla całej Unii Europejskiej.

Wilno uważa, że to forma wojny hybrydowej, za którą stoi reżim Alaksandra Łukaszenki.

Na zakończenie wizyty na Litwie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau złożył wieńce na wileńskim cmentarzu na Rossie i spotkał się ze społecznością polską w miejscowościach Ejszyszki, Soleczniki i Jaszuny i zapewnił też o wsparciu władz w Warszawie dla Polaków mieszkających na Litwie

Minister Zbigniew Rau mówił również, że już wcześniej szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis zapewniał go, że niezałatwione kwestie związane z polską mniejszością na Litwie, jak na przykład oryginalna pisownia nazwisk, zostaną rozwiązane. W Wilnie szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali też mapę drogową o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa, której celem jest polityczno-gospodarczo-społeczne zbliżenie między Warszawą, Wilnem i Kijowem.

ZMIANY NA POLSKIEJ SCENIE POLITYCZNEJ

Były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wraca do polskiej polityki. Został p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami tuż po zakończeniu zjazdu Rady, że będzie chciał współpracować ze wszystkimi partiami opozycyjnymi.

Jarosław Kaczyński natomiast został ponownie wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Podczas pierwszego dnia kongresu statutowo-wyborczego PiS, delegaci zdecydowali, że partią nadal będzie kierował jej dotychczasowy lider. 

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.