X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 10.09.2021 r.

10.09.2021 16:34
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Budapeszcie, rozmowy szefów dyplomacji Polski i Litwy w Wilnie oraz 30. Forum Ekonomiczne w Karpaczu.
Audio
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą na Litwie
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą na LitwieTwitter/MSZ_RP

WĘGRY WSPIERAJĄ POLSKĘ 

Węgry zapowiedziały wsparcie dla Polski zarówno przy ochronie granicy z Białorusią, jak i w sporze z Komisją Europejską. Zapewnienia o bliskiej współpracy padły z ust węgierskiego prezydenta Janosa Adera oraz premiera Węgier Viktora Orbana. Politycy spotkali się w Budapeszcie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali o gospodarce, budowie infrastruktury i nielegalnej migracji do Unii Europejskiej. Po spotkaniu prezydent Węgier Janos Ader powiedział, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier. Wartość obrotu handlowego między naszymi krajami wynosi 10 miliardów euro. W minionych latach współpraca gospodarcza się zacieśniła. Obecnie na Węgrzech działa 100 polskich firm, które zatrudniają około 13 tysięcy pracowników.

Prezydent Andrzej Duda został uhonorowany najwyższym węgierskim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. Podczas ceremonii prezydent dziękował za odznaczenie. Mówił, że ma ono dla niego wyjątkowe znaczenie i podkreślał wspólną, sięgającą średniowiecza, polsko - węgierską historię.

Andrzej Duda odbył oficjalną wizytę na Węgrzech po raz szósty, z Janoszem Aderem spotkał się po raz dwunasty. Według prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego to dowód na to, jak dobre są dziś relacje polsko-węgierskie.

KWESTIE MIGRACJI I BEZPIECZEŃSTWA TEMATEM ROZMÓW SZEFÓW DYPLOMACJI POLSKI I LITWY

Kwestie migracji i bezpieczeństwa na granicach Polski i Litwy z Białorusią były m.in. tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Litwy w Wilnie.

Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis, zapytany o wprowadzenie na Litwie stanu wyjątkowego na początku lipca, powiedział, że była to decyzja bardzo ważna dla państwa litewskiego: "Gdy tylko Białoruś rozpoczęła działania przeciwko Litwie, które wywołały kryzys, informowałem ministra o wszystkich rozwiązaniach, na które się zdecydowaliśmy. Na Litwie kryzys migracyjny udało się opanować, ponieważ podejmowaliśmy właściwe decyzje zgodnie i szybko. Jedność w przypadku sytuacji z jaką mamy teraz na Litwie, w Polsce czy na Łotwie, jest ważnym elementem, który pozwala poradzić sobie z kryzysem".

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapowiedział w Wilnie, że Polska i Litwa nadal będą współpracowały przy powstrzymaniu kryzysu migracyjnego.

Zbigniew Rau powiedział na konferencji, że Polska i Litwa pomagają sobie wzajemnie w ramach możliwości, którymi oba kraje dysponują.

Polska i Litwa oskarżają władze Białorusi o to, że umyślnie sprowadzają migrantów z Bliskiego Wschodu, by przewozić ich na granice Unii Europejskiej. Ma to destabilizować sytuację we Wspólnocie.

Szefowie dyplomacji Polski i Litwy rozmawiali również o współpracy gospodarczej, kulturowej i naukowej. Zbigniew Rau zaznaczył, że stosunki polsko-litewskie są teraz "najlepsze od 30 lat". 

Wizyta Zbigniewa Raua w Wilnie miała również wymiar symboliczny - minęła bowiem 30. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.

XXX FORUM EKONOMICZNE W KARPACZU

Uroczysta gala zakończyła w Karpaczu 30. Forum Ekonomiczne. Wręczono w sumie trzy nagrody: Człowieka Roku 2020, Nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego oraz Nagrodę Polonijną. Wyróżnienia otrzymali - odpowiednio - premier Słowenii, społeczeństwo Ukrainy oraz liderzy Związku Polaków na Białorusi.

Nagrodę w imieniu osadzonych w więzieniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odebrały przedstawicielki związku Irena Biernacka oraz Maria Tiszkowska. 

Sytuacja na Białorusi była jednym z głównych tematów 30. Forum Ekonomicznego. W Karpaczu przez trzy dni rozmawiano również między innymi o kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa, globalnym ociepleniu, unijnymi pakcie klimatycznym czy programie Polski Ład.

W spotkaniu wzięło udział ponad cztery tysiące gości. To politycy, przedsiębiorcy, prezesi spółek skarby państwa, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ostatniego dnia w Karpaczu spotkali się premierzy Polski, Ukrainy i Słowenii. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Polskie Radio było patronem medialnym Forum Ekonomicznego

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.