X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 08.10.2021 r.

08.10.2021 17:30
W tym wydaniu: Parlament Europejski reaguje na działania reżimu Łukaszenki, premier Mateusz Morawiecki na Słowenii oraz plany Polski w związku z członkostwem w OECD.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjnePAP/EPA/JULIEN WARNAND

EUROPOSŁOWIE POTĘPIAJĄ DZIAŁANIA REŻIMU NA BIAŁORUSI

Parlament Europejski w czwartek przegłosował rezolucję w sprawie Białorusi, w której wzywa do ukarania Alaksandra Łukaszenki i wprowadzenia sankcji wobec jego reżimu. Jest też wezwanie o solidarność krajów europejskich wobec ataków hybrydowych na Polskę, oraz apel o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Rezolucja zyskała poparcie różnych partii i frakcji, w tym Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Lewicy.

Według polskich europosłów, którzy brali udział w pracach na rezolucją, przegłosowany dokument to bardzo ważny krok w unijnej polityce wobec Białorusi. Parlament Europejski w jasny sposób podzielił bowiem ocenę działań reżimu Łukaszenki, którą politycy z krajów Europy wschodniej przedstawiali od lat. Deputowanych z Polski podzielił jednak jeden akapit, w którym opisana jest sytuacja na polsko-białoruskiej granic: znalazły się tam bowiem słowa o "braku przejrzystości" w niektórych działaniach polskich władz. 

W rezolucji politycy europejscy zaapelowali o wspólny wysiłek państw członkowskich i FRONTEX-u w zabezpieczeniu granic Unii Europejskiej. Jasno wskazali też na powiązana reżimu Alaksandra Łukaszenki z Moskwą. Europarlament zaakceptował także poprawkę frakcji EKR, w której zauważono, że Polska przyjęła i udzieliła pomocy tysiącom Białorusinów, którym na terenie Białorusi mogły grozić represje.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiedział też, że polskie władze są gotowe pomóc migrantom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej.

Od 2 września w pasie przygranicznym w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. 1. października weszło w życie rozporządzenie prezydenta w tej kwestii.

NIEFORMALNY SZCZYT RADY EUROPEJSKIEJ NA SŁOWENII

Strategia Unii Europejskiej wobec Chin, problemy w sąsiedztwie Europy, a także sytuacja w Afganistanie - te kwestie omówili w Słowenii przywódcy i szefowie rządów Unii Europejskiej. W nieformalnej kolacji roboczej na Zamku Brdo wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił przed spotkaniem, że przywódcy Unii Europejskiej muszą wykazać się w tych kwestiach "zbiorową inteligencją". "Wszyscy obserwowaliśmy, co stało się ostatnio w Afganistanie, w regionie Indo-Pacyfiku oraz z Chinami" - mówił. "Mamy okazję by wymieniać wizje i opinie na te kwestie, potrzebna jest nam zbiorowa inteligencja, to krok, który jest niezbędny, by wzmocnić naszą jedność. Nasza jedność jest bardzo silnym atutem, podejście wielostronne to DNA Unii Europejskiej" -mówił Charles Michel.

Po przybyciu do stolicy Słowenii - Lublany - w ambasadzie Węgier premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Kolejnego dnia wziął udział w Szczycie UE-Bałkany Zachodnie, podczas którego zapewnił, że Polska zdecydowanie opowiada się za dołączeniem państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Według niego integracja tego regionu ze strukturami europejskimi jest kluczowa dla rozwoju i bezpieczeństwa całej Wspólnoty.

Unia zapewniła Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale w deklaracji kończącej szczyt nie złożyła żadnych, konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa.

25 -LECIE POLSKI W OECD

Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. Wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek i nowe wyzwania po pandemii koronawirusa.

Paweł Jabłoński tłumaczył, że zgodnie z zaleceniami OECD Polska dąży do zreformowania systemu opieki zdrowotnej, zaniedbanego od ponad 30 lat. Inna ważną kwestią dla Polski poruszoną w ramach OECD jest utworzenie sprawiedliwego systemu opodatkowania dla międzynarodowych firm - podkreślił. 

Wiceminister Jabłoński nawiązał także do przypadającego w tym roku 25-lecia polskiego członkostwa w OECD i zaznaczył, że w tym czasie Polska stała się jednym z najszybciej rozwijających się państw w Europie. Wiceminister potwierdził, że Polska prowadzi rozmowy w sprawie wejścia do grupy G20.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.