X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 07.01.2022 r.

07.01.2022 19:22
W tym wydaniu: zamieszki w Kazachstanie, objęcie przez Francję prezydencji w Unii Europejskiej i przejęcie przez Polskę przewodnictwa w OBWE.
Audio
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zaapelował o pomoc do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu wojskowego pod przewodnictwem Rosji, w którego skład wchodzą jeszcze Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zaapelował o pomoc do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu wojskowego pod przewodnictwem Rosji, w którego skład wchodzą jeszcze Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.PAP/EPA/STR

ZAMIESZKI W KAZACHSTANIE

W Kazachstanie kolejny dzień trwają starcia sił porządkowych z uczestnikami zamieszek. Według komunikatów kazachstańskich władz, policja i wojsko zabijają uzbrojonych demonstrantów, jeśli ci nie reagują na wezwanie do złożenia broni. Nie ma wiarygodnych informacji o liczbie ofiar i rannych. Lokalne media podały, że do piątku zginęło kilkadziesiąt osób, ponad tysiąc zostało rannych, a 3 tysiące zatrzymała policja.

Jak poinformował sekretariat Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - swoich żołnierzy do Kazachstanu wysłała Rosja. Jak dowiedziało się Polskie Radio, w skład rosyjskiego kontyngentu wchodzą jednostki powietrznodesantowe.

Tymczasem Komisja Europejska wzywa do uspokojenia sytuacji w Kazachstanie. Rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, Nabila Massrali powiedziała, że taka interwencja powinna uwzględniać prawo kraju, w którym do niej dochodzi

Prezydent Kazachstanu wydał rozkaz strzelania do uzbrojonych uczestników zamieszek.Oskarżył także niezależne media o podżeganie do protestów. Kazachstański przywódca podkreślił, że usłyszał żądania demonstrantów i zapewnił, że stopniowo będzie zdejmował ograniczenia wprowadzone wraz z ogłoszeniem stanu wyjątkowego.

Zamieszki W Kazachstanie wywołane podwyżkami cen paliw trwają od 2 stycznia .

PREZYDENCJA FRANCJI W UE

Francja rozpoczęła półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Stery we Wspólnocie przejęła od Słowenii.

Sytuacja na wschodniej granicy jest palącą kwestią do rozwiązania podczas przewodnictwa Francji w Unii Europejskiej - tak mówili przedstawiciele francuskiego rządu podczas spotkania w Paryżu z grupą brukselskich korespondentów.

Francja chce także doprowadzić do szybkiego porozumienia w sprawie uznania gazu i atomu jako zielonych źródeł energii, o co zabiegała między innymi Polska. Zapowiedzieli to przedstawiciele francuskiego ministerstwa do spraw transformacji ekologicznej. Uznanie energii jądrowej i gazu za zielone sprawi, że inwestycje w te źródła będą mogły otrzymać unijne dofinansowanie.

Wizytę we Francji poświęcona rozpoczętej prezydencji złożyła także przewodnicza Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. Przewodnicząca komisji i prezydent Francji Emmanuel Macron wzięli udział w ceremonii hołdu w Panteonie dla Jeana Moneta - jednego z założycieli Wspólnoty Europejskiej - i Simone Veil, byłej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Francuska prezydencja zbiega się w czasie z kwietniowymi wyborami prezydenckimi i czerwcowymi wyborami parlamentarnymi we Francji, co może wpłynąć na prace w Unii w tym półroczu.

POLSKIE PRZEWODNICTWO W OBWE

Polska objęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Oficjalnie od północy 1 stycznia jej pracami kieruje szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Warszawa chce wykorzystać OBWE jako forum dialogu o najważniejszych globalnych wyzwaniach.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział Polskiemu Radiu, że Polska zwróci uwagę przede wszystkim na trwające konflikty i sytuacje kryzysowe oraz na sytuację dotkniętych nimi społeczeństw. "Będziemy też reagowali na wyzwania postpandemiczne" - zaznaczył Łukasz Jasina.

W skład OBWE wchodzą też między innymi Stany Zjednoczone, Kanada oraz państwa Azji Centralnej. Polskie władze zapowiadają realizację priorytetów związanych z tak zwanymi trzema koszykami: organizacyjno- polityczno-wojskowym, prawno-ludzkim oraz gospodarczo-środowiskowym. Jak podkreślił rzecznik MSZ, w ramach tego ostatniego wymiaru Warszawa zwraca uwagę na kwestie klimatyczne.

Łukasz Jasina przyznał, że choć OBWE nie ma możliwości nakładania sankcji, to jej atutem jest to, że gromadzi praktycznie wszystkie państwa odgrywające istotną rolę na obszarze Europy. Dodatkowo OBWE może inicjować misje obserwacyjne. Rzecznik MSZ zapowiedział, że w związku z polskim przewodnictwem minister Zbigniew Rau odbędzie wiele zagranicznych wizyt.

W ramach prezydencji Polska będzie współpracować w ramach tak zwanej trójki OBWE z poprzednim i kolejnym przewodnictwem - Szwecją oraz Macedonią Północną.

Polska kieruje pracami OBWE po raz drugi. Wcześniej nasz kraj sprawował przewodnictwo w roku 1998.

OBWE skupia 57 państw. Swoją genezę wywodzi z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 roku. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas konferencji w Budapeszcie w 1994 roku.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.