Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 12.05.2023 r.

12.05.2023 17:30
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Albanii, szef polskiej dyplomacji w Tokio i zacieśnianie relacji Polski i Japonii oraz rozmowy wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka o bezpieczeństwie z USA i Kanadą.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePhoto: PAP/Radek Pietruszka

Polska wspiera Albanię na drodze do Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wizyta w Tiranie będzie początkiem dynamicznej współpracy z Albanią jako państwem, które dzisiaj kandyduje do Unii Europejskiej. Podczas wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda podkreślił, że Polska popiera starania Albanii do członkostwa tego kraju w strukturach unijnych, a jego dwudniowa wizyta jest dowodem tego poparcia.

Andrzej Duda podziękował za poparcie dla postawy Polski i Polaków wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przypomniał, że Polska przyjęła miliony uchodźców z ogarniętego wojną kraju. Podziękował władzom i społeczeństwu Albanii za polityczną postawę wsparcia Ukrainy.
Kwestie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej były głównymi tematami rozmów z prezydentem Albanii Bajramem Begajem. Następnie polski prezydent rozmawiał z premierem Edim Ramą oraz przewodnicząca albańskiego parlamentu Linditą Nikollą.

Po południu prezydenci Duda i Begaj wzięli również udział w Okrągłym Stole Gospodarczym, przy którym zasiedli też przedsiębiorcy z Polski i Albanii.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że trwający proces integracji Albanii z Unią Europejską wpłynie na wzrost obrotów handlowych tego kraju z Polską. 

Prezydent Albanii Bajram Begaj zaznaczył, że choć polsko-albańska współpraca handlowa rośnie, to jednocześnie ma wiele dotąd niewykorzystanych szans na rozwój: "Trzeba podkreślić wzrost liczby polskich turystów w Albanii, natomiast bezpośrednie inwestycje polskiego kapitału w naszym kraju są na skromnym poziomie."

Wartość polsko-albańskiej wymiany handlowej to 200 milionów euro rocznie. Tylko w ubiegłym roku wzrost obrotów wyniósł 60 procent.

Sytuacja na Ukrainie, w Azji Wschodniej oraz współpraca Polski i Japonii

- były głównymi tematami rozmowy ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Szefowie dyplomacji Polski i Japonii spotkali się na poczatku tygodnia w Tokio. Był to jeden z punktów podróży polskiego ministra Zbigniewa Raua do Azji.

Relacje Polski i Japonii od ośmiu miesięcy są podniesione do poziomu strategicznego. Oba kraje dodatkowo zbliżyły się po rozpoczęciu przez Rosję wojny na Ukrainie, bo Japonia wspiera zarówno Kijów, jak i kraje NATO.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówił po spotkaniu z japońskim ministrem Yoshimasą Hayashim, że ma nadzieję, iż stosunki Warszawy i Tokio będą w przyszłości jeszcze lepsze.

Polski minister odwiedził też japońskie miasto Hiroszima. Zbigniew Rau spotkał się z władzami miasta, zwiedził tamtejsze Muzeum Pokoju i oddał hołd zabitym w pierwszym w historii ataku z użyciem broni nuklearnej z 1945 roku.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił, że wizyta w mieście miała podwójnie symboliczny charakter. 

W sierpniu 1945 roku amerykańskie wojska zrzuciły na Hiroszimę bombę jądrową. W eksplozji zginęło ponad 78 tysięcy osób, a za zaginione uznano kolejnych 14 tysięcy. Tysiące osób umarły w następnych latach w wyniku chorób, wywołanych eksplozją.

Japonia jest jednym z najbogatszych krajów świata. Wchodzi w skład grupy G7 czyli największych gospodarek na globie.

Amerykanie z własnych zasobów użyczają Polsce śmigłowce bojowe Apache do szkoleń

Szef MON Mariusz Błaszczak wynegocjował to podczas zakończonej niedawno wizyty w USA i Kanadzie. Minister Błaszczak poinformował, że śmigłowce wraz z czołgami Abrams mają bronić tzw. bramy brzeskiej. 8 amerykańskich śmigłowców Apache mają być w Polsce do czasu zakupu przez nasz kraj 96 własnych helikopterów tego typu. Minister obrony narodowej wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział w Ottawie, że również polsko-kanadyjskie partnerstwo jest silne i jest bardzo perspektywiczne. Szef MON spotkał się w stolicy Kanady ze swoją odpowiedniczką minister obrony Anitą Anand.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował za zaangażowanie w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i podkreślił, że Kanada jest niezawodnym sojusznikiem i przyjacielem Polski: "W ramach Wysuniętej Obecności NATO polscy i kanadyjscy żołnierze pracują ramię w ramię, by wzmocnić bezpieczeństwo całej Europy. Kanadyjscy żołnierze wykonują też zadania na terytorium Polski, otrzymując wszelkie potrzebne wsparcie. Nasileniu uległy nasze dwustronne relacje w zakresie technologii wojskowej na wszystkich polach."

Szef MON podziękował Amerykanom i Kanadyjczykom za wsparcie, którego udzielają Ukrainie w walce z rosyjską inwazją. Minister Mariusz Błaszczak przypomniał również słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ostrzegał, że Rosja może spróbować podporządkować sobie Ukrainę, a niepowstrzymana spróbuje napaść również na Polskę.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.