X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na ile polszczyzna współczesna różni się od literackiej? Czy czytanie „Trylogii” pomoże zgłębić tajniki języka polskiego?

25.07.2020 13:00
Współczesna polszczyzna używana na co dzień i język literacki różnią się. Na ile klasyka literatury daje dziś możliwości poznania języka współczesnego?
Audio
  • "Język polski bez granic". Z dr Agatą Hącią, językoznawcą z UW, rozmawiamy o tym, na ile polszczyzna współczesna różni się od literackiej [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePexels/Pixabay

"Język polski bez granic"- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie. 

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem inicjatywy jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Cykl audycji "Język polski bez granic", przygotowany we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, wrócił na antenę Polskiego Radia dla Zagranicy.

W najnowszym odcinku wraz z dr Agatą Hącią, językoznawcą z UW, rozmawiamy o tym, na ile polszczyzna współczesna różni się od literackiej. Na ile klasyka literatury daje dziś możliwości poznania języka współczesnego? Czy istotna jest znajomość języka literackiego przy nauce języka, czy pomaga, czy też przeszkadza? Naszego gościa pytamy także, czy sięga chętnie po teksty literackie, ucząc się języka obcego i czy poleca osobom uczącym się języka polskiego „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czytał Maciej Gudowski.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka

 

Raz, dwa, trzy... i po polsku mówisz Ty, czyli jak wykorzystać wakacje na naukę języka polskiego

18.07.2020 11:15
Organizowany nieprzerwanie od ponad 60 lat wakacyjny kurs języka polskiego, od którego zaczęła się historia POLONICUM, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób młodych i studentów, ale także ludzi dojrzałych, różnych profesji i narodowości. W tym roku tradycję przerwała pandemia. Mimo to kurs się odbędzie, zmieni jedynie formę. 

Kultura popularna jako źródło nowych słów i form językowych. Język potoczny a współczesna muzyka i literatura

31.07.2020 11:50
Polska kultura popularna, która nas zewsząd otacza, nie mogłaby istnieć bez języka polskiego. Piosenki, filmy, książki czy też reklamy nie tylko wykorzystują język, ale też często na niego wpływają.