Redakcja Polska

Kultura popularna jako źródło nowych słów i form językowych. Język potoczny a współczesna muzyka i literatura

31.07.2020 11:50
Polska kultura popularna, która nas zewsząd otacza, nie mogłaby istnieć bez języka polskiego. Piosenki, filmy, książki czy też reklamy nie tylko wykorzystują język, ale też często na niego wpływają.
Audio
  • "Język polski bez granic". Bartek Chaciński o wpływie kultury popularnej na współczesną polszczyznę [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAntonio Guillem/Shutterstock.com

Celem cyklu "Język polski bez granic" jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem inicjatywy jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Cykl audycji "Język polski bez granic", powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Jakie gałęzie kultury popularnej najsilniej wpływają na współczesny język? Dlaczego muzyka młodzieżowa, a szczególnie hip-hop, ma tak duży wpływ na sposób wysławiania się młodych Polaków? Czy cytaty z dzieł kultury, którymi posługujemy się na co dzień, funkcjonują na zasadzie świadomych skojarzeń, czy stają się autonomicznym elementem języka? W audycji szukamy odpowiedzi na te, a także inne pytania.

Naszym gościem jest Bartek Chaciński, dziennikarz tygodnika "Polityka", współpracownik Programu 2 Polskiego Radia, autor szeregu artykułów, a także słowników najmłodszej polszczyzny, członek Rady Języka Polskiego. Rozmawiamy o wpływie współczesnej kultury na nasz codzienny język. W jaki sposób mowa potoczna inspiruje literatów i autorów tekstów piosenek? Zapraszamy do słuchania.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Na program zaprasza Przemysław Pawełek.

Raz, dwa, trzy... i po polsku mówisz Ty, czyli jak wykorzystać wakacje na naukę języka polskiego

18.07.2020 11:15
Organizowany nieprzerwanie od ponad 60 lat wakacyjny kurs języka polskiego, od którego zaczęła się historia POLONICUM, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób młodych i studentów, ale także ludzi dojrzałych, różnych profesji i narodowości. W tym roku tradycję przerwała pandemia. Mimo to kurs się odbędzie, zmieni jedynie formę. 

Na ile polszczyzna współczesna różni się od literackiej? Czy czytanie „Trylogii” pomoże zgłębić tajniki języka polskiego?

25.07.2020 13:00
Współczesna polszczyzna używana na co dzień i język literacki różnią się. Na ile klasyka literatury daje dziś możliwości poznania języka współczesnego?