X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kultura popularna jako źródło nowych słów i form językowych. Język potoczny a współczesna muzyka i literatura

31.07.2020 11:50
Polska kultura popularna, która nas zewsząd otacza, nie mogłaby istnieć bez języka polskiego. Piosenki, filmy, książki czy też reklamy nie tylko wykorzystują język, ale też często na niego wpływają.
Audio
  • "Język polski bez granic". Bartek Chaciński o wpływie kultury popularnej na współczesną polszczyznę [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAntonio Guillem/Shutterstock.com

Celem cyklu "Język polski bez granic" jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem inicjatywy jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Cykl audycji "Język polski bez granic", powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Jakie gałęzie kultury popularnej najsilniej wpływają na współczesny język? Dlaczego muzyka młodzieżowa, a szczególnie hip-hop, ma tak duży wpływ na sposób wysławiania się młodych Polaków? Czy cytaty z dzieł kultury, którymi posługujemy się na co dzień, funkcjonują na zasadzie świadomych skojarzeń, czy stają się autonomicznym elementem języka? W audycji szukamy odpowiedzi na te, a także inne pytania.

Naszym gościem jest Bartek Chaciński, dziennikarz tygodnika "Polityka", współpracownik Programu 2 Polskiego Radia, autor szeregu artykułów, a także słowników najmłodszej polszczyzny, członek Rady Języka Polskiego. Rozmawiamy o wpływie współczesnej kultury na nasz codzienny język. W jaki sposób mowa potoczna inspiruje literatów i autorów tekstów piosenek? Zapraszamy do słuchania.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Na program zaprasza Przemysław Pawełek.

Raz, dwa, trzy... i po polsku mówisz Ty, czyli jak wykorzystać wakacje na naukę języka polskiego

18.07.2020 11:15
Organizowany nieprzerwanie od ponad 60 lat wakacyjny kurs języka polskiego, od którego zaczęła się historia POLONICUM, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób młodych i studentów, ale także ludzi dojrzałych, różnych profesji i narodowości. W tym roku tradycję przerwała pandemia. Mimo to kurs się odbędzie, zmieni jedynie formę. 

Na ile polszczyzna współczesna różni się od literackiej? Czy czytanie „Trylogii” pomoże zgłębić tajniki języka polskiego?

25.07.2020 13:00
Współczesna polszczyzna używana na co dzień i język literacki różnią się. Na ile klasyka literatury daje dziś możliwości poznania języka współczesnego?