X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sztuka interpretowania historii zapisanej w kamieniu. Badania petroglifów w oazie Dachla w Egipcie

02.11.2021 12:51
Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Młodzi  badacze polskich placówek naukowych wyróżniani są w trzech kategoriach. Dr Paweł L. Polkowski otrzymał nagrodę w kategorii nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce.
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Do wysłuchania drugiej części rozmowy z dr Pawłem L. Polkowskim, archeologiem związanym z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, o sztuce interpretowania historii zapisanych w kamieniu, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Grobowiec egipskiego kapłana odkryty w nekropolii Sakkara. Zdjęcie ilustracyjne
Grobowiec egipskiego kapłana odkryty w nekropolii Sakkara. Zdjęcie ilustracyjneFacebook/Ministry of Antiquities

Dr Paweł L. Polkowski zajmuje się badaniem sztuki naskalnej Egiptu i Sudanu oraz innych zagadnień związanych z ikonografią, krajobrazem i teorią w archeologii. Od 2016 r. kieruje misją o nazwie The Petroglyph Unit of the Dakhleh Oasis Project, która bada petroglify w oazie Dachla w Egipcie. Od ponad roku jest też kierownikiem Dakhleh Oasis Project, projektu o ponad 40-letniej historii, który łączy szereg misji badawczych, studiujących różne aspekty tej oazy i egipskiej Pustyni Zachodniej.

Opowiadając Polskiemu Radiu dla Zagranicy o przedmiocie swoich badań dr Polkowski wyjaśniał, że petroglify to między innymi przedstawienia figuralne wykonane na skałach i głazach przy użyciu technik takich, jak rycie czy „piketaż”.

Około 10 tysięcy lat historii osadnictwa w Dahli wiąże się z jakąś tradycją wykonywania petroglifów. Uogólniając można powiedzieć, że największa ich część przedstawia dziką zwierzynę, która  zazwyczaj zamieszkuje obszary sawannowe. I tutaj - zaznaczał badacz - to ciekawostka dla każdego, kto na co dzień nie zajmuje się archeologią Sahary - mówimy o miejscu, które dzisiaj jest oazą, dookoła której jest pustynia z niemal nieobecnym deszczem. Natomiast petroglify pokazują nam zwierzęta takie, jak: żyrafy, antylopy, gazele, które żyły w zupełnie odmiennym środowisku.

Wiemy również  z innych badań, że ta część Sahary do ok. 5. tysięcy lat p.n.e. bywała właśnie rodzajem sawanny, z wodą, roślinnością i zwierzętami. Nie wszystkie jednak zwierzęta odwzorowano w petroglifach. Co decydowało o wyborach określonych tematów i jakie koncepcje się za tym kryły - to  pytania, na które archeolodzy szukają odpowiedzi. Nasz gość dodawał, że przez lata zgromadzono sporo materiału badawczego w tej dziedzinie, dlatego teraz zajmuje się studiowaniem go w zaciszu biblioteki. To najważniejszy, jak mówi dla niego etap badań, „próba wplatania sztuki naskalnej w szerszą narrację na temat przeszłego krajobrazu oazy”. 

Do wysłuchania drugiej części  rozmowy z dr Pawłem L. Polkowskim, archeologiem związanym z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, o sztuce interpretowania historii zapisanych w kamieniu, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

"Traktuję archeologię jako swego rodzaju intelektualną wędrówkę". Spotkanie z dr Pawłem L. Polkowskim

22.10.2021 17:45
Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Prowadzi badania nad sztuką naskalną w oazie Dachla w Egipcie.