Nowa Tradycja 2022

Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021. Ostatnie przesłuchania [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 20:00
Konkurs Muzyki Folkowej organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. To platforma do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. W tym roku odbywa się w innej, dostosowanej do potrzeb sanitarnych formule online, a bierze w nim udział 12 grup i wykonawców, wyłonionych z rekordowej liczby zgłoszeń - 109!
Audio
 • Po pierwszym dniu przesłuchań do Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021 (Poranek Dwójki)
Patryk Zakrocki z zespołu Polski Piach na scenie Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021.
Patryk Zakrocki z zespołu Polski Piach na scenie Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021.Foto: Wojciech Kusiński

NowaTradycja2021_baner_kwadrat_02xs4.jpg
Techno, rave i muzyka ludowa na otwarcie Nowej Tradycji 2021 [ZOBACZ WIDEO]

W pigułce można zobaczyć, co ciekawego wydarzyło się muzycznie w ciągu tego pandemicznego roku, a wbrew pozorom wydarzyło się bardzo dużo! Dana Vynnytska, Dagadana

Wbrew obawom i przewidywaniom, że i tę odsłonę największego w Polsce festiwalu prezentującego muzykę folkową i tradycyjną będzie trzeba odwołać, Radiowemu Centrum Kultury Ludowej udało się zorganizować to wyczekiwane wydarzenie w formule online. Mimo ograniczeń podczas festiwalu odbywa się jego najważniejsza część, czyli Konkurs Muzyki Folkowej, oraz występy gwiazd, laureatów radiowego konkursu wyłaniającego najlepsze płyty z muzyką folkową, wydane w ubiegłym roku. 

Żal i radość w jednym

- Żal, że nie ma publiczności, bo ona odbierałaby fluidy od muzyków i dzięki temu na pewno lepiej by im się grało, ale i radość, że festiwal w ogóle jest - podkreśliła przewodnicząca jury Maria Baliszewska, komentując pierwszy dzień przesłuchań do konkursu. Jej zdaniem był to dzień bardzo udany, z bardzo różnorodną muzyką. I tak jak pierwszy dzień w ogólnym wrażeniu był bardziej kameralny, wyciszony, tak drugi zapowiada się bardzo dynamicznie i energicznie.

Debiutująca w roli jurorki Dana Vynnytska z zespołu Dagadana zwróciła uwagę na różnorodność składów i przewagą wersji akustycznych oraz nietradycyjnego instrumentarium - jak choćby sześcioro skrzypiec w przypadku Radical Polish Ansambl!. - Polecam śledzić streaming przesłuchań, bo w pigułce można zobaczyć, co ciekawego wydarzyło się muzycznie w ciągu tego pandemicznego roku, a wbrew pozorom wydarzyło się bardzo dużo! - zachęcała artystka.

Można było zauważyć, że przeważały składy akustyczne, ale i profesjonalne, co nie jest wcale oczywiste. - Poziom muzyczny jest niezwykle wysoki, wyśrubowany, mamy przewagę twórców wyedukowanych, po szkołach, którzy pochylają się nad ludowizną, różnie interpretują muzykę etniczną. Frapuje i fascynuje mnie fakt, że coraz więcej muzyków profesjonalnych inspiruje się tą muzyką. To bardzo pocieszające, bo przekłada się na poziom wykonawczy wszystkich - komentował z kolei Maciej Szajkowski, dziennikarz i muzyk o szerokich horyzontach muzycznych, któremu brakowało chyba bardziej "barbarzyńskich" wykonań od "prawdziwków" muzycznych. Drugi dzień przesłuchań na pewno spełni oczekiwania miłośników wielu folkowych stylów, także tych eksperymentalnych, jak i tanecznych.

Rekord zgłoszeń mimo pandemii

Rok spowolnienia, zatrzymania, a wręcz załamania w wielu sferach życia, dotkliwie ugodził w artystów i branżę muzyczną. Wiele zespołów odłożyło na przyszłość wydania płyt, odwołanych zostały tysiące występów, całe trasy koncertowe, premiery i festiwale. Tym bardziej cieszy, że tegoroczna odsłona Konkursu Muzyki Folkowej wzbudziła takie zainteresowanie muzyków, którzy czas pandemii wykorzystali nie tylko na doszlifowanie istniejących propozycji, ale i tworzenie mnóstwa wartych uwagi projektów.

____________________________________

OGLĄDAJ NA ŻYWO

PROGRAM PRZESŁUCHAŃ 

drugi dzień, 15 maja, sobota

10:00 Transatlantyk
12:00 Pokrzyk
14:00 Dance of Fire Quartett
16:00 Daj Ognia
18:00 Rube Świnie
20:00 Zawierucha

TRANSMISJE PRZESŁUCHAŃ

________________________________________

W pierwszym dniu przesłuchań, w piątek 14 maja, podczas występów transmitowanych online zaprezentowało się sześć grup.

>>>ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA PRZESŁUCHAŃ DO KONKURSU MUZYKI FOLKOWEJ 2021<<<

 • Roberto Delira Rekonstrukcja/Destrukcja, czyli Robert Jaworski to na co dzień frontmen projektów Żywiołak, Loopus Duo, Delira&Kompany. Muzyk eksperymentalny i eksplorator polskiej kultury. Znany ze swoich fascynacji historią , muzyką ludową, muzyką dawną oraz nietypowych rozwiązań w obrębie modyfikacji starych instrumentów. W Konkursie Muzyki Folkowej zagrał program Rekonstrukcja / Destrukcja, jego pierwsza solową odsłonę muzyczną, melodyjną i intymną.

 • Radical Polish Ansambl to skład z ugruntowaną w środowisku muzyki tradycyjnej renomą, bo skupia muzyków, którzy od lat tworzą tę scenę, m.in. Macieja Filipczuka, Marię Stępień czy Mateusza Kowalskiego. Z niezwykłym jednak awangardowym zacięciem tworzy megakolektyw skrzypcowy - na siedem instrumentów aż sześć to smyczki!

  RPA RPA
 • Muzycy Endless Quartet, Nela Zaforemska, Barbara Solnica, Zofia Łęczycka i Paweł Odorowicz, związani są z Łodzią. Zespół powstał po wielu latach poszukiwań, nauki, podpatrywania, podsłuchiwania, naśladowania i przedrzeźniania - pod koniec 2020 roku. "To suma wieloletnich doświadczeń na prawie każdym polu, również artystycznym - od usług transportowych, i technicznych, po wesela, i pogrzeby. Od muzyki teatralnej, przez improwizacje na plaży, w lesie, w górach, aż po muzykę współczesną", żartują muzycy.

 • Polski Piach, projekt pod kierunkiem Patryka Zakrockiego czaruje zdecydowanym bluesowym charakterem, choć muzycy zespołu związani są z przede wszystkim z muzyką improwizowaną, jazzem i muzyką współczesną XX wieku.
 • Sploty to żeńskie trio, pełne energii, które w swojej muzyce bazuje na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych z regionów takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska, Wileńszczyzna.

 • ostatni zaś zespół pierwszego dnia przesłuchań to Wernyhora, prezentująca piękne aranżacje tradycyjnych pieśni bojkowskich.


Występy konkursowiczów ocenia jury w składzie:

 • Przewodnicząca: Maria Baliszewska – dziennikarka, etnomuzykolożka, twórczyni RCKL
 • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor Programu II Polskiego Radia
 • Dana Vynnytska – wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka, laureatka KMF z zespołem Babooshki
 • Maciej Szajkowski – dziennikarz, muzyk, laureat KMF z Kapelą ze Wsi Warszawa
 • Tomasz Janas – dziennikarz, krytyk muzyczny
 • Piotr Kędziorek – red. nacz. Radiowego Centrum Kultury Ludowej

____________________________________

PROGRAM FESTIWALU


13.05. czwartek
20:05 Koncert Inauguracyjny – Fanfara Awantura Prawdziwie Polskie Techno

14.05. piątek
Konkurs Muzyki Folkowej, dzień 1

15.05. sobota
Konkurs Muzyki Folkowej, dzień 2

16.05. niedziela
20:00 koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2020 – Kapela ze Wsi Warszawa

>>>TRANSMISJE Z FESTIWALU NOWA TRADYCJA<<<

SZCZEGÓŁY NA STRONIE: www.nowatradycja.polskieradio.pl