Poznajmy finalistów Folkowego Fonogramu Roku!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 15:17
Konkurs na Folkowy Fonogram Roku jest jedną z najważniejszych pozycji dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce i ukazanie różnorodnego podejścia twórców do muzycznych tradycji świata. W poniedziałkowym magazynie „Źródła” ogłaszamy finalistów konkursu za rok 2022.
Audio
 • Poznajmy finalistów Folkowego Fonogramu Roku (Dwójka/Źródła)
Folkowy Fonogram roku 2023
Folkowy Fonogram roku 2023 Foto: RCKL

Nie trzymamy w niepewności, to finałowa jedenastka albumów Folkowego Fonogramu Roku!

 1. Dryf; Odpoczno, Audio Cave 
 2. Koptycus; Oleś Brothers & Dominik Strycharski, Audio Cave   
 3. Onyks; Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra, Lizer Music 
 4. Północ; Polski Piach, Gustaff Records 
 5. RomTomDada; Kapela Irka Wojtczaka; Maciej Karłowski/Fundacja Słuchaj!  
 6. Rzeczy Ostatnie; Polskie Znaki, Adult Contemporary/Agora 
 7. Sad; Karolina Cicha & Swada, Wydźwięk
 8. Symfonia Beskidzka; Zbigniew Wałach, Józef Skrzek, Józef Broda, Joachim Mencel, Wojciech Golec i inni. Muzeum i Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha 
 9. Tamoj; Bastarda & Sutari, Audio Cave 
 10. Toloka; Wernyhora, Polskie Radio  
 11. Żałość; Naphta, Tańce 

Gratulacje!

W tym roku zgłoszono ponad 30 albumów o bardzo bogatym przekroju wykonawczym. Znalazły się wśród nich płyty żywo nawiązujące do muzyki tradycyjnej, czerpiące z polskich, jak i zagranicznych źródeł. Pojawili się wykonawcy inspirujący się jazzem, elektroniką czy ambientem. Cieszymy się z tej różnorodności brzmień, która idealnie wpisuje się w założenia konkursowe!

„Termin »folkowy« pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację” – podkreślają organizatorzy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022. Liczą się tu: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” od 2002 roku, jednak pierwsze jego edycje odbywały się od roku 1998 w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.

Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska, WoWaKin, Tęgie Chłopy i wielu innych wspaniałych artystów.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki oswajają przemijanie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:30
Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek postanowili uratować polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem. Projekt Polskie Znaki ma oswajać przemijanie, opowiadać o "Rzeczach ostatnich". Obok Michała Szpaka i Matyldy Damięckiej w nagraniach grupy usłyszymy m.in. Sanah. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koptycus". Muzyka braci Olesiów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 16:40
W środowej audycji z cyklu "Nocna strefa" prezentowaliśmy muzykę Marcina i Bartłomieja Olesiów. Okazją jest niedawna premiera albumu "Koptycus", którą bracia nagrali z flecistą Dominikiem Strychalskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowa grupa Wernyhora z płytą "Toloka"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 07:00
Wielokrotnie nagradzana grupa Wernyhora przedstawia swój drugi krążek. Płyta "Toloka" to kolejna produkcja, którą wydaje Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Debiutancki album "Bojkowski głos Bieszczadu" został wydany jesienią zeszłego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naphta z płytą "Żałość". "W muzyce ważny jest radykalizm brzmieniowy"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 14:39
- W muzyce ważny jest dla mnie radykalizm brzmieniowy i emocje. Interesują mnie wątki demoniczno-czarodziejskie, choć sam wywodzę się z muzyki klubowej - opowiadał Paweł Klimczak, czyli Naphta. W Czwórce przedpremierowo wybrzmiały nagrania z jego nowej płyty "Żałość". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bastarda & Sutari "Tamoj"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 14:32
Formacje Bastarda i Sutari połączyły siły, aby stworzyć autorską opowieść o muzyce pogranicza. Na wspólnym albumie zatytułowanym "Tamoj" sięgają do korzeni polsko-litewsko-białoruskiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka zasilana naturą. SAD Karoliny Cichej i Sw@dy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 09:55
Ten album Karolina Cicha i Sw@da stworzyli wieloma językami: językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków. Efektem spotkania czołowej polskiej artystki folkowej i producenta muzycznego jest płyta niosąca oczyszczenie. Metafizyczna, alternatywna i elektroniczna, dla fanów Cichej – zaskakująca. Premiera 14 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpoczno wraca z drugą płytą. Zaskakujący folk łódzkiego zespołu i „Dryf”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 23:40
Surowe, bliskie oryginałowi brzmienie mocno przyprawione elektroniką, połączenie niekiedy odległych muzycznych światów pod wspólnym mianownikiem muzyki z regionu Opoczyńskiego. Oto części składowe zespołu Odpoczno. Po kilku latach od kapitalnie przyjętego debiutu, zespół powraca z nowym materiałem. Droga do „Dryfu” nie była jednak łatwa...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Piach i "Północ" - soundtrack do życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 09:27
Polski Piach to laureaci konkursu Nowa Tradycja 2021, we wrześniu znaleźli się też w pierwszej dwudziestce World Music Chart Europe. Ich płyta "Północ" pozwala zwolnić, to soundtrack do życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Onyks"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:30
"Onyks" to druga po "Lśniąca. Łąkowe historie" w pełni autorska płyta Karoliny Lizer. To efekt wielu miesięcy muzycznych poszukiwań i pracy nad utworami, które w pełni oddają muzyczną duszę wokalistki. Album zwiera pieśni inspirowane tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków. Całość ukazała się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Irka Wojtczaka - energia i rytm [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 11:00
Irek Wojtczak i jego kapela byli bohaterami koncertu z cyklu "Jazz.PL" 10 marca br. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo występu zespołu w Studiu S3.
rozwiń zwiń