Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: jest pierwszy medal dla Polski! Wioślarska czwórka podwójna kobiet ze srebrem

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:17
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio.
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann zajęły drugie miejsce w finałowym wyścigu czwórek podwójnychFoto: PAP/Leszek Szymański

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Biało-czerwone przez większą część dystansu zajmowały trzecie miejsce, ale na ostatnich 500 metrach wyprzedziły słabnące Niemki. Chinki wygrały z ogromną przewagą 6,23 sekundy nad Polkami. Na trzeciej pozycji finiszowały Australijki.

To 19. w historii olimpijski medal dla Polski w tej dyscyplinie. Na ten dorobek składają się po cztery złote i srebrne oraz 11 brązowych.

00:30 Agnieszka Kobus-Zawojska szkoda, ze to nie złoto, ale świętujemy.mp3 Agnieszka Kobus-Zawojska szkoda, ze to nie złoto, ale świętujemy (IAR)

00:31 Katarzyna Zillmann podkreślała, że finałowa rywalizacja toczyła się w bardzo trudnych warunkach tokio.mp3 Katarzyna Zillmann podkreślała, że finałowa rywalizacja toczyła się w bardzo trudnych warunkach (IAR)

00:26 Maria Sajdak podkreślała, że osada w pełni zrealizowała przygotowaną taktykę Tokio.mp3 Maria Sajdak podkreślała, że osada w pełni zrealizowała przygotowaną taktykę (IAR)

00:30 Marta Wieliczko zwracała uwagę, że założeniem był mocny strat i walka do ostatnich metrów Tokio.mp3 Marta Wieliczko zwracała uwagę, że założeniem był mocny strat i walka do ostatnich metrów (IAR)

Medale na tacy

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann same sobie założyły srebrne medale olimpijskie, wywalczone w wioślarskiej czwórce podwójnej. Podobnie uczyniły złote medalistki - Chinki oraz brązowe - Australijki.

Medale i bukiety kwiatów podał zawodniczkom na tacy jeden z oficjeli. Taki ceremoniał przyjął Międzynarodowy Komitet Olimpijski w związku z pandemią COVID-19. Wioślarki stały na podium w maseczkach.

Już w trakcie igrzysk MKOl zgodził się na to, aby podczas ceremonii dekoracji zawodnicy mogli zdjąć maseczki, aby z odsłoniętą twarzą pozować fotoreporterom. Warunkiem jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu.

"Połączyła je Wisła"

- Dziewczyny z naszej srebrnej osady połączyła Wisła, nasza piękna rzeka - powiedział tuż po wyścigu ojciec Katarzyny Zillmann. Pan Aleksander razem z żoną Ludwiką przeżyli w toruńskiej przystani AZS chwile ogromnego wzruszenia. Nie kryli łez i dumy z córki, która "medal wyszarpała pazurami".

- Maria jest z Krakowa, Agnieszka z Warszawy, Kasia z Torunia i Marta z Grudziądza. Wszędzie przepływa Wisła - wyliczył Aleksander Zillmann, podkreślając, że osadę tworzą niezwykle silne, mądre i wytrwałe dziewczyny.

Dodał, że dziewczyny zrobiły wszystko, co mogły, bo Chinki były nie do pokonania

00:24 Srebro Polek w czwórce. Na mecie Maria Sajdak z trudem dzieliła się radością po tym sukcesie.mp3 Srebro Polek w czwórce.. Na mecie Maria Sajdak z trudem dzieliła się radością po tym sukcesie (PR1)

Pięć lat temu podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro kobieca czwórka podwójna zajęła trzecie miejsce, ale w nieco zmienionym składzie: Monika Ciaciuch (obecnie Chabel), Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald (obecnie Sajdak), Joanna Leszczyńska.

01:00 Polskie wioślarki po zdobyciu srebrnego medalu w Tokio.mp3 Polskie wioślarki po zdobyciu srebrnego medalu w Tokio
Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

PAP/fc

Partnerzy

Partner

Polscy siatkarze wygrali z Wenezuelą 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w swoim trzecim meczu turnieju olimpijskiego w Tokio. To druga wygrana Biało-Czerwonych w grupie A.