Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Japonia - Polska. "Gang Łysego" pewny ćwierćfinału po meczu z gospodarzem IO

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:20
Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach "Gangu Łysego", jak o siatkarzach mówią kibice. Biało-Czerwoni po piątkowym spotkaniu zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.
Igrzyska Olimpijskie - Tokio 2020. Radość reprezentantów Polski w meczu 4. kolejki grupy A turnieju siatkarzy z Japonią, w hali Ariake Arena
Igrzyska Olimpijskie - Tokio 2020. Radość reprezentantów Polski w meczu 4. kolejki grupy A turnieju siatkarzy z Japonią, w hali "Ariake Arena" Foto: PAP/Leszek Szymański

Na relacje ze spotkań siatkarzy zapraszamy do radiowej Jedynki,  mecze komentuje Cezary Gurjew.

26:10 Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio (PR1) Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 - relacja Cezarego Gurjewa

Japończycy prowadzeni przez Philippe Blaina doskonale znali mocne i słabsze strony biało-czerwonych, bowiem francuski szkoleniowiec przez ponad dwa lata był asystentem Stephane Antigi w kadrze, prowadził też PGE Skrę Bełchatów. Azjaci postawili wysoko poprzeczkę, choć wynik 3:0 nie do końca odzwierciedla wydarzeń na boisku. W każdym z trzech setów Biało-Czerwoni musieli się mocno napracować na zwycięstwo.

Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Już początek spotkania pokazał, że podopiecznym Heynena będzie niezwykle trudno. Gospodarze świetnie radzili sobie w przyjęciu i w obronie, nie popełniali zbyt wielu błędów w innych elementach, a wynik oscylował wokół remisu. W końcówce seta dwa błędy popełnił lider gospodarzy Ran Takahashi, który zaatakował w aut, a potem został zablokowany przez Bartosza Kurka. Tę część spotkania atomowym atakiem zakończył najskuteczniejszy w polskim zespole Wilfredo Leon.

Po krótkiej przerwie Polacy grali już znakomicie. Fabian Drzyzga umiejętnie kierował grą drużyny, często uruchamiał środkowych Jakuba Kochanowskiego i Mateusza Bieńka. Brakowało tylko punktów z zagrywki, pierwszego asa zaserwował Piotr Nowakowski, wówczas mistrzowie świata prowadzili 15:9. Rywale nie rezygnowali i zmniejszy straty do dwóch punktów (18:16), a Heynen poprosił o czas. Biało-czerwoni odzyskali kontrolę nad meczem, przy stanie 21:19 ważny punkt zdobył Bartosz Kurek, choć sędziowie po jego ataku odgwizdali aut. Po wideoweryfikacji okazało się, że piłka minimalnie była styczna do boiska. W decydujących momentach dwukrotnie skutecznie zaatakował Aleksander Śliwka, a kropkę nad "i" znów postawił Leon.

Polacy mając w pamięci pojedynek z Wenezuelą, kiedy to po gładko dwóch wygranych setach, niepotrzebnie oddali inicjatywę rywalom, tym razem trzecią partię rozpoczęli bardzo skoncentrowani. Po ataku Śliwki było 7:4, ale potem nastąpiła seria błędów na zagrywce i w ataku i to Azjaci wyszli na prowadzenie. Heynen nie czekał na dalszy rozwój wypadków i szybko wykorzystał limit przerw na żądanie.

Japończycy jednak grali niemal bezbłędnie, ale w końcu bardzo skuteczny Yuji Nishida trafił w ręce Polaków. To właśnie blok okazał się kluczem do zwycięstwa w tej partii, choć przy stanie 23:24 Azjaci cuda wyczyniali w obronie po atomowych zbiciach Leona oraz Kurka i obronili pierwszego meczbola. O losach tej partii i całego pojedynku zadecydowały dwie akcje Kurka - w ataku i bloku.

Po meczu z siatkarzami rozmawiał Cezary Gurjew:

00:47 Kurek po meczu z Japonią.mp3 Bartosz Kurek w rozmowie z Cezarym Gurjewem po meczu z Japonią: chłopaki robią kapitalną robotę (PR1)

00:47 Łukasz Kaczmarek po meczu z Japonią.mp3 Łukasz Kaczmarek w rozmowie z Cezarym Gurjewem po meczu z Japonią: mamy tutaj świetny kolektyw (PR1)

00:49 Aleksander Śliwka po meczu z Japonią.mp3 Aleksander Śliwka w rozmowie z Cezarym Gurjewem po meczu z Japonią: nasza gra jest coraz lepsza (PR1)

WYNIK

Japonia - Polska 0:3 (22:25, 21:25, 24:26)

Składy:

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Bartosz Kurek, Paweł Zatorski (libero) – Piotr Nowakowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Grzegorz Łomacz.

Japonia: Masahiro Sekita, Akhiro Yamauchi, Taishi Onodera, Ran Takahasi, Yuki Ishikawa, Yuji Nishida, Tomohir Yamamoto (libero) – Kenta Takanashi, Kunihiro Shimizu, Haku Ri.

Najskuteczniejszymi zawodnikami w polskim zespole byli Leon (17 pkt) oraz Śliwka (13).

Biało-Czerwoni, którzy wcześniej przegrali z Iranem 2:3 oraz pokonali Włochy 3:0 i Wenezuelę 3:1, są blisko wygrania rywalizacji w grupie A. Do tego potrzebne będzie im zwycięstwo, nawet za dwa punkty, w spotkaniu z Kanadą (niedziela, godz. 2). Jeśli zajmą pierwsze miejsce, w ćwierćfinale spotkają się z czwartym zespołem z grupy B, prawdopodobnie z Argentyną lub Francją.

W innym piątkowym meczu grupy A Kanada pokonała Wenezuelę 3:0, a o godz. 12.40 Włochy zmierzą się z Iranem.

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis tokyo2020.polskieradio24.pl.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Partnerzy

Partner

Polscy siatkarze wygrali z Wenezuelą 3:1 (25:16, 25:13, 18:25, 25:15) w swoim trzecim meczu turnieju olimpijskiego w Tokio. To druga wygrana Biało-Czerwonych w grupie A.

Tokio 2020: Polacy ze spokojem po meczu z Wenezuelą. "Zrobiliśmy to, co do nas należało"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:43
Polscy siatkarze mimo chwili dekoncentracji w trzecim secie, bez problemów pokonali Wenezuelę 3:1 w turnieju olimpijskim Tokio 2020. Po spotkaniu zawodnicy Vitala Heynena mówili Cezaremu Gurjewowi o swoich wrażeniach po zwycięstwie.

Tokio 2020: Kamil Semeniuk nowym bohaterem kadry? "Jestem świadomy tego, w jakim miejscu się znajduję"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 22:00
Kamil Semeniuk środowym meczem w Tokio z Wenezuelczykami (3:1) po raz pierwszy w karierze wyszedł w pierwszym składzie reprezentacji Polski w turnieju olimpijskim. - Przeszedłem długą drogę, by się tu znaleźć - zaznaczył siatkarz.