baner
Nowa Tradycja 2024

Co dziś inspirowałoby Fryderyka Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 18:00
To pytanie postawią sobie jurorzy przed przyznaniem nowej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej. Nagrody, której fundatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: rckl

W 2024 roku odbędzie się jubileuszowa, 25., edycja Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Z tej okazji do szpaleru nagród dołącza Nagroda Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina za wyróżniającą się interpretację ludowych mazurków, kujawiaków i oberków!

- Polskie Radio wręcza nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków w Konkursie Chopinowskim, a od tego roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina będzie wręczać nagrodę za wykonanie mazurków na festiwalu Polskiego Radia. W ten sposób tworzymy relację wzajemności. Oczywiście nie spodziewamy się, że artyści będą reinterpretować Mazurki Chopina czy też szukać inspiracji Chopina we własnej twórczości, nie! Głęboko wierzymy, że tak jak twórczość Fryderyka Chopina jest cały czas żywa i atrakcyjna dla każdego człowieka na świecie, tak i muzyka objęta tym konkursem, muzyka tradycyjna. Będziemy szukać muzyki, którą Chopin usłyszawszy dzisiaj, chciałby przetworzyć na swoje dzieła. Będziemy szukać oryginalności, piękna, wierności bardzo głęboko pojętej tradycji – mówił rzecznik NIFC Aleksander Laskowski. – Wreszcie kwestia, co rozumiemy pod pojęciem mazurka. Przecież Mazurki Fryderyka Chopina to są różne ludowe tańce stylizowane w sposób genialny przez kompozytora. Także wszystkie te formy taneczne, które inspiracją dla Chopina były, włączamy do tej kategorii „mazurków” objętych naszą nagrodą – dodał Laskowski.

- Pod hasłem „mazurki” mamy na myśli ludowe formy muzyczne, które zainspirowały Fryderyka Chopina do skomponowania swoich miniatur tanecznych. Zatem są to również oberki czy kujawiaki – mówiła w audycji „Wybieram Dwójkę” Hanna Szczęśniak, organizatorka Konkursu Muzyki Folkowej. – To, co bardzo mi się podoba w tym, co powiedział Aleksander Laskowski, to właśnie to głębokie przekonanie, że muzyka tradycyjna ma walory atrakcyjności. Może być żywa i ciekawa dla każdego człowieka na świecie. Moim, i pewnie moich koleżanek, kolegów z redakcji, marzeniem jest to, żeby właśnie muzyka ludowa mogła być naszą wizytówką na świecie. Tak jak muzyka Chopina.

Przez lata Konkursu Muzyki Folkowej, pojęcie „folk” stawało się coraz szersze. Na scenę wkroczyła elektronika, muzyka improwizowana, hip-hop… Idea Konkursu pozostaje jednak niezmienna.

- Zależy nam na tym, by artyści zajmujący się różnymi gatunkami muzyki wiedzieli o tym, że warto zgłębiać korzenie i sięgać do tradycyjnej muzyki polskiej. To ciekawa wartość muzyczna, a wszelkie konteksty pozamuzyczne, jak obrzędowość, wierzenia, poszerzają znaczenia – mówiła Hanna Szczęśniak – Chcemy też promować nowych twórców, dać im możliwość spotkania się. Także z jury. Od pewnego czasu organizujemy spotkania laureatów z jurorami, wśród których są krytycy muzyczni, artyści, dziennikarze, producenci…

Hanna Szczęśniak w studiu Dwójki Hanna Szczęśniak w studiu Dwójki

 
Jubileuszowa odsłona Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” odbędzie się w dniach 16-19 maja 2024 r., a sam Konkurs Muzyki Folkowej – w dniach 17-19 maja.

„Nowa Tradycja” to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Jest swoistą busolą przy wyznaczaniu trendów na folkowej scenie. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego z muzyki ludowej, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. 

Konkurs Muzyki Folkowej to główna część Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Wydarzenie organizowane jest od 1998 roku z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych, którzy inspirują się szeroko pojętą muzyką tradycyjną.

- Festiwal „Nowa Tradycja” to spotkanie artystów uprawiających muzykę odnoszącą się do korzeni. Jest to rodzaj święta, które daje okazję do poznania się – tłumaczył Piotr Kędziorek, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia i redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej. – Na przestrzeni lat sam konkurs bardzo się zmienił. Obserwujemy profesjonalizację tej sceny. Obecnie jest to konkurs dla młodych stażem, jeśli chodzi o tego typu muzykę. Pojawiają się u nas utytułowani artyści, którzy chcą spróbować się z tego rodzaju repertuarem i to też jest rodzaj debiutu. Na „Nowej Tradycji” możemy usłyszeć wszystko: od śpiewu a cappella, rootsowego grania, po bardzo elektroniczne eksperymenty, muzykę klubową, hip-hop czy ciężkie brzmienia. Bardzo mocno się to rozwinęło i jest obrazem naszej rodzimej sceny folkowej, a słowo folk w Polsce jest bardzo pojemne – mówił Piotr Kędziorek.

 

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE MUZYKI FOLKOWEJ!

Nowa Tradycja 2024 Jak się zgłosić 

Dla kogo? Konkurs przeznaczony jest dla zespołów i solistów, których program zawiera co najmniej trzy utwory inspirowane polską muzyką ludową lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić  elektroniczny formularz, dostępny na stronie www.nowatradycja.polskieradio.pl

TERMIN ZGŁOSZEŃ: 8 kwietnia 2024 r.

Lista uczestników konkursu ogłoszona będzie po 12 kwietnia br.

Konkurs Muzyki Folkowej odbędzie się w dniach 17-19 maja 2024 r. w Warszawie, podczas festiwalu „Nowa Tradycja”.

 

Do zdobycia nagrody:

  • Grand Prix ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnienia

  • Nagroda Specjalna im. Czesława Niemena dla wyróżniających się kreacją artystyczną solisty lub zespołu

  • Nagroda dla solisty-instrumentalisty Złote Gęśle

  • Nagroda Programu Pierwszego Polskiego Radia

  • Nagroda Programu Drugiego Polskiego Radia

  • Nagroda Czwórki

  • Nagroda Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

 

Zwycięzcami Grand Prix dotychczasowych odsłon konkursu byli: Piotr Damasiewicz ‘Into the Rots’, Zawierucha, Lumpeks, Vocal Varshe feat. Jacaszek, Grochocki_Odorowicz, Gęsty Kożuch Kurzu, Banda Nella Nebbia, Trzy Dni Później, Cicha & Spółka, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Agata Siemaszko, Wołosi i Lasoniowie, FolkRoll i Nasta Niakrasava, Sounds of Times, Karpatia, Maćko Korba, Niedźwiecki/Żak/Kierzkowski/Pulcyn, Żywiołak i Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Odpust Zupełny, Swoją Drogą, Cracow Klezmer Band i Muzykanci.

***