X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Opener 2006 i 2007: dwie skrajności

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 13:45
5 lat temu Opener wylądował wreszcie na lotnisku w Babich Dołach. Na imprezie zagościł najmocniejszy jak do tej pory skład artystów. Rok później radość z muzyki popsuła kapryśna pogoda.
Audio
  • Kronika Openera w Radiowym Domu Kultury - edycja 2006
  • Kronika Openera w Radiowym Domu Kultury - edycja 2007

Od kilku tygodni w trójkowej audycji "Radiowy Dom Kultury" prezentowana jest Kronika z okazji 10. edycji Heineken Open’er Festival. Historia imprezy emitowana jest przez kolejne tygodnie, po godz. 13. W każdym programie do wygrania będą karnety na tegorocznego Openera.

2006: tyle słońca w Babich Dołach

Edycja Openera sprzed 5 lat zapadła w pamięć nie tylko z powodu przenosin na lotnisko w Babich Dołach, największych upałów i chyba najlepszej pogody w historii imprezy. 2006 rok uważa się też za najsilniejszy muzycznie Opener w historii (może poza edycją jubileuszową, która jeszcze przed nami). Franz Ferdinand, Kanye West, Sigur Rós, The Streets, Pharell Williams i Basement Jaxx zagrali w Gdyni świetne koncerty. - Staraliśmy się być w głównym nurcie wydarzeń muzycznych - przyznaje szef Openera, Mikołaj Ziółkowski. I z tego założenia wywiązał się bez zarzutu. 

Widzom szczególnie utkwił w pamięci występ zespołu z Islandii. - Bardzo chciałem zrobić ten koncert. Pracowałem nad nim 3 lata - przyznaje szef festiwalu, Mikołaj Ziółkowski -  W pewnym momencie sądziłem już, że mi się nie uda. Zaproponowałem im jednak bardzo dobre warunki transportowe. Oni w tym samym czasie grali na drugim końcu Europy, we Francji. Pamiętam do dziś takiego maila między zespołem a ich menadżerem i odpowiedź zespołu: "chyba żartujesz, oczywiście, że zagramy w Polsce zamiast grać kolejny koncert w Wielkiej Brytanii".

Festiwalowicze wspominają Openera 2006: wspaniała pogoda, atmosfera luzu i pole namiotowe, na którym nie było ani centymetra cienia... Rok później warunki atmosferyczne miały być biegunowo odmienne - wielki deszcz i największe problemy pogodowe w historii festiwalu. 

2007: biblijne opady

Była to kolejna pamiętna, tym razem ze względu na najgorszą pogodę w historii Openera. Już przygotowania do imprezy były niezwykle trudne. - Tygodnie przed festiwalem - permanentne opady - wspomina szef Openera - I potem legendy na sposoby przetrwania na festiwalu, bo kalosze skończyły się w promieniu 100 kilometrów od Gdyni.

Wśród pomysłów na wyjście suchą nogą z biblijnych deszczów, które postanowiły spaść na gdyńskie lotnisko Babie Doły było np. noszenie... torebek foliowych na śmieci i oklejanie się taśmą klejącą. Dla festiwalowiczów kłopoty zaczęły się drugiego dnia imprezy. Wszyscy topili się pod dużą sceną i na polu namiotowym. Kąpiele błotne przypominały raczej o legendarnym festiwalu Woodstock. Deszcz miał jednak swoje plusy: - To był taki Opener, gdzie ludzie byli sobie najbardziej przyjaźni. Wszyscy mieliśmy wspólnego wroga, jakim było błoto. Trzeba było sobie pomagać, czasem podawać rękę, żeby przejść. Współczuję wszystkim, którzy nocowali na polu namiotowym - wspomina jeden z festiwalowiczów.

Pomijając jednak kłopoty z aurą, był to kolejny festiwal, który pozostawił świetne wrażenia muzyczne. Do najbardziej niezapomnianych występów można zaliczyć show Muse - największą do tego momentu produkcję w historii festiwalu i koncert Islandki Björk. Wystąpiły też legendy muzyki alternatywnej. Ikona niezależnego rocka, nowojorczycy z Sonic Youth oprócz koncertu odwiedzili kolebkę "Solidarności", gdańską Stocznię. Na wycieczkę wybrali się... trójmiejską SKM-ką. Świetny koncert pierwszego dnia dała też jedna z największych legend amerykańskiego hip-hopy, grupa The Roots. W namiocie, również pierwszego dnia, szalała młoda gwiazda brytyjskiej muzyki, Dizzee Rascal. Czołowy zespół nowej fali brytyjskiego rocka, Bloc Party zagrał jeden utwór z polskim raperem, O.S.T.R.

Opener 2007 był ostatnim festiwalem, który trwał trzy dni. Kolejne edycje zostały wydłużone do czterech - i tak pozostało do dzisiaj.

Aby odsłuchać Kronik Openera z lat 2006 i 2007, kliknij w odpowiednie ikony dźwięku znajdujące się po prawej stronie w ramce "Posłuchaj".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

11 polskich artystów na rekordowym Openerze 2011

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 13:00
W trójkowym "Programie Alternatywnym" Mikołaj Ziółkowski ogłosił kolejnych 11 wykonawców na Openerze 2011. Zapowiedział wyłącznie artystów krajowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Openera w Radiowym Domu Kultury: skromne początki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 09:00
W sobotniej audycji w Trójce omawiane są kolejne edycje gdyńskiego festiwalu. Mikołaj Ziółkowski i świadkowie koncertów sprzed niemal dekady przypomnieli już dwie pierwsze edycje imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opener 2005: niezapomniany koncert White Stripes

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 12:17
W Radiowej Kronice Openera Mikołaj Ziółkowski i festiwalowicze przypomnieli edycję z 2005 roku, na której pojawiło się jeszcze więcej zagranicznych gwiazd.
rozwiń zwiń