X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Krzysztof Komeda upamiętniony

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 16:00
Pomnik pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy - Trzcińskiego odsłonięto 19 listopada na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Pomnik przedstawia postać artysty z kamertonem przy uchu, który przygląda się kadrom filmowym. Kadry przedstawiają pięć scen z życia muzyka.
 
Na pierwszym z nich widać jak Komeda odbiera dyplom ukończenie uczelni medycznej w Poznaniu, na drugim - uwieczniono próbę sekstetu jazzowego Komedy, na trzecim scenę z filmu Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje", a na ostatnim, nawiązującym do okresu amerykańskiego, ukazany jest Komeda podczas komponowania muzyki do filmu "Dziecko Rosemary". Autorem pomnika jest gdyński artysta - rzeźbiarz Adam Dawczak - Dębicki.
 
- Nasi absolwenci rozsławiali imię naszej uczelni na różne sposoby. Poprzez osiągnięcia naukowe, lekarskie, ale także wzbogacanie świata swoim talentem i wrażliwością artystyczną. Przykładem absolwenta, który zasłynął, jako artysta, jest doktor Krzysztof Komeda - Trzciński. Był on absolwentem naszego wydziału lekarskiego, pokochał laryngologię i chciał zająć się foniatrią - powiedział podczas osłonięcia pomnika rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Jacek Wysocki.

Pomnik jest czwartą formą upamiętnienia Krzysztofa Komedy w Poznaniu. Na domu, w którym mieszkał, wisi tablica pamiątkowa, dwie kolejne tablice w Klinice Laryngologicznej poświęcone są związkom Krzysztofa Komedy Trzcińskiego z medycyną: pierwsza - Komedzie studentowi, a druga - lekarzowi.
 
Uroczystość odsłonięcia pomnika była częścią obchodów 90-lecia kształcenia medycznego w Poznaniu i 60-lecia Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary", z najsłynniejszym utworem "Kołysanką".

Z wykształcenia był lekarzem, ukończył poznańską Akademię Medyczną. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w roku 1969.

Robert Majewski - fortepian, Krzysztof Komeda - kompozycja, "Kołysanka":

(JM)

Czytaj także

Dzień Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2009 14:09
W 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy zapraszamy Państwa na dzień z tym wybitnym kompozytorem. Będzie dużo muzyki Komedy, wspomnień o Nim - a wieczorem poświęcimy Mu Klub Trójki i Akademię Muzyczną Trójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komeda

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2009 21:00
Komeda...
rozwiń zwiń