X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Penderecki i gitarzysta Radiohead na jednej płycie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 15:00
Już 13 marca nakładem słynnej nowojorskiej wytwórni Nonesuch Records ukaże się album z kompozycjami Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda.

Bezprecedensowym wydarzeniem zorganizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny Europejskiego Kongresu Kultury były wspólne koncerty Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem. Zeszłoroczne wydarzenie ma szansę odbić się jeszcze szerszym echem w muzycznym świecie, ponieważ amerykańska wytwórnia Nonesuch Records wyda płytę z muzyką polskiego kompozytora i gitarzysty brytyjskiego zespołu Radiohead.

Podczas wrocławskiego koncertu wykonane zostały utwory Krzysztofa Pendereckiego z początku lat 60., m.in. "Ofiarom Hiroszimy – tren" i "Polymorphia". To właśnie ten ostatni utwór stał się inspiracją dla Jonny’ego Greenwooda przy pisaniu kompozycji "48 Responses to Polymorphia", której prawykonanie miało miejsce we Wrocławiu. Na wspóonej płycie znajdzie się także utwór "Popcorn Superhet Receiver", zainspirowany z kolei "Trenem" Pendereckiego.

Wydawca płyty - nowojorska wytwórnia Nonesuch - stoi za krążkami takich artystów, jak Björk, Ry Cooder, Kronos Quartet, Steve Reich czy Henryk Mikołaj Górecki. Oficyna ta była też zaangażowana w powstanie ścieżek dźwiękowych takich filmów jak "Kundun", "Requiem dla snu", "Aż poleje się krew" czy "Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street".

Nagranie zrealizowane zostało w wytwórni filmowej Alvernia Studios, która dysponuje studiem dźwiękowym zdolnym pomieścić 100 osobową orkiestrę i przygotowanym, m.in. dzięki zmiennej akustyce, do realizacji wszelkiego typu nagrań dźwiękowych.

Kompozytorom towarzyszyła orkiestra AUKSO, jedna najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, którą tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach, a której przewodzi Marek Moś – wybitny skrzypek, dyrygent i muzyk kameralny.

Czytaj także

Steve Reich, Jonny Greenwood, Ensemble Modern, Paweł Mykietyn!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 16:45
Koncert inauguracyjny 11 września na antenie Dwójki - zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto i dlaczego remiksuje Pendereckiego?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 19:40
Jonny Greenwood z Radiohead i guru techno, Aphex Twin przedstawią we Wrocławiu swoje wersje arcydzieł naszego wybitnego kompozytora. Hermetyczne eksperymenty sprzed półwiecza nie po raz pierwszy okazują się fundamentem muzyki z dzisiejszych list przebojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

23 listopada: Krzysztof Penderecki skończył 78 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 00:00
- On poznał muzykę elektroniczną i przełożył ją z powrotem na język orkiestry. To bardzo inspirujące - mówił Jonny Greenwood z Radiohead przed koncertem z legendą awangardy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sacrum Profanum w Krakowie i… na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 07:00
W niedzielę, 11 września, rozpoczęła się w Krakowie 9. edycja Sacrum Profanum. To jeden z najważniejszych i najciekawszych festiwali muzycznych.
rozwiń zwiń