X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Nowa płyta Ireny Santor

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 15:00
Nowy longplay Ireny Santor zatytułowany "Kręci mnie ten świat", pojawi się w sklepach w poniedziałek 15 listopada.

Album zawiera 14 utworów, do których teksty napisali m.in. Wojciech Młynarski i Jacek Cygan. Wśród autorów muzyki są Seweryn Krajewski i Włodzimierz Nahorny. Płyta została w całości nagrana w studio Polskiego Radia, artystce towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa.
Wszystko zaczęło się mnie więcej rok temu na koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie. Irena Świętowała 50-lecie kariery piosenkarskiej. (...) W trakcie rozmowy z Czcigodną Jubilatką wyszło na jaw, że chociaż jest zadowolona z życia i spełniona, ma jedno jedyne zawodowe marzenie, które jednak wydaje jej się absolutnie niemożliwe do spełnienia. Marzy o nagraniu płyty z nowymi piosenkami - napisała w dołączonej do albumu publikacji Maria Szabłowska.

Płyta powstała w niecały rok, a piosenki dla Ireny Santor napisali i skomponowali uznani polscy twórcy m.in. Włodzimierz Nahorny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Seweryn Krajewski, Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, Leszek Aleksander Moczulski.
Stanisław Soyka skomponował, ale również zaśpiewał wspólnie z artystką utwór "Nie narzekajmy na klimat (Piosnka)". Irena Santor wykorzystała w tej piosence tekst Agnieszki Osieckiej.

Jak pisze Maria Szabłowska, kiedyś - kiedy nowa płyta była jeszcze nierealnym marzeniem - Irena Santor rozmawiała z Magdą Umer i wyraziła żal, że nie zaśpiewa już żadnego tekstu Osieckiej. Magda Umer znalazła jednak w swoich szufladach fragment - zaledwie osiem linijek, niepublikowanego tekstu Osieckiej.
To było cudo i przygoda mojego życia - mówi o powstawaniu tego utworu artystka.
 
Irena Santor to jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Przez wielu nazywana pierwszą damą polskiej piosenki, ma na swoim koncie ponad tysiąc piosenek (sic!). Najsłynniejsze to "Maleńki znak", "Powrócisz tu", "Już nie ma dzikich plaż".
Pierwsza płyta długogrająca Ireny Santor ukazała się w roku 1961. Kolejne longplaye z nowym materiałem ukazywały się regularnie do roku 1991. W tymże roku piosenkarka  zdecydowała się wycofać z czynnego życia artystycznego.

Ku radości wielbicieli swego talentu, po dziewietnastoletniej przerwie Irena Santor zdecydowała się nagrać w roku 2000 nową płytę "Santor Cafe"
W roku 2002 ukazał się kolejny, zupełnie niezwykły dla artystki album "Jeszcze". Nową jakością tej płyty jest to – powiedziała wtedy Irena Santor - że po raz pierwszy zetknęłam się zawodowo z pomysłodawcą tego albumu, producentem muzycznym i kompozytorem większości piosenek, Romualdem Lipko. Śpiewanie jego utworów było dla mnie nęcącym wyzwaniem, taką małą prowokacją, możliwością zetknięcia się z "nowym". Nie mogłam z tego nie skorzystać. To "nowe" okazało się przyjazne i przystępne.
 
Album "Jeszcze" zawierał 15 premierowych piosenek, które skomponowali Romuald Lipko, Piotr Kominek, Wojciech Trzciński i Paweł Sot, a słowami opatrzyli Andrzej Mogielnicki, Jan Wołek i Tomasz Zeliszewski. Płyta została znakomicie przyjęta przez muzycznych krytyków i publiczność, dowodząc, że czas obszedł się wyjątkowo łaskawie z głosem artystki, pozostawiając go niemal zupełnie niezmienionym.

Apetyt na nowy album Ireny Santor niewątpliwie zaostrzają znakomite piosenki ze wspomnianej, jak na razie ostatniej jej płyty, „Jeszcze”. Posłuchajmy.

Irena Santor,"Jak fart, to fart":

(JM)

Czytaj także

Santor Irena

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 08:39
Po co żeś mnie matuleńko za mąż wydawała..." – zaczęła nieśmiało młodziutka dziewczyna poproszona przez Zdzisława Górzyńskiego, dyrektora Opery Poznańskiej, by mu coś zaśpiewała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

85 lat Polskiego Radia z Ireną Santor i Ewą Bem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 12:30
W Muzycznej Jedynce obchodzimy 85. urodziny Polskiego Radia. W znakomitym towarzystwie wspominamy radiowe dzieje - są z nami Irena Santor i Ewa Bem.
rozwiń zwiń