X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

43 lata temu przyznano pierwszą polską złotą płytę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 11:00
Tym, który jako pierwszy przekroczył wymagany przez przemysł fonograficzny próg sprzedaży, był Czesław Niemen.
Audio
  • 42 lata temu przyznano pierwszą polską złotą płytę

20 grudnia 1968 roku Czesław Niemen otrzymał pozłacaną wersję swojego albumu "Dziwny jest świat" za sprzedaż ponad 150 tysięcy egzemplarzy tego krążka. Była to pierwsza autorska płyta artysty i pierwsze takie wyróżnienie w kraju. Na świecie nagrodę tą przyznaje się od 1958 roku.

- To nie był rekordowy nakład. Potem większe nakłady osiągały Czerwone Gitary czy Tercet Egzotyczny, ale jak na taką płytę rockową to było dużo – wspominał w "Sygnałach Dnia" w Jedynce, dziennikarz muzyczny Marek Gaszyński.

Popularność płycie zapewnił utwór tytułowy. Piosenka "Dziwny jest ten świat" ogólnopolski rozgłos zdobyła w czasie festiwalu w Opolu w 1967 roku. Utwór wzbudził wówczas duże emocje i kontrowersje.

- Pamiętam, że my młodzi byliśmy bardzo za, natomiast nasi rodzice uważali, że to jest jakiś niekontrolowany wrzask i że to jest straszne – wspominała w Jedynce Maria Szabłowska.

Kontestujący przekaz piosenki nie spodobał się też ówczesnym władzom PRL.

- Jak to społeczeństwo socjalistyczne jest dziwne? Ono jest normalne. A tu się wyłamuje taki młody człowiek ubrany nie po polsku, w kolorowych koszulach, w czerwonych spodniach, krzyż jeszcze do tego na łańcuchu – komentował Gaszyński.

Mimo oporów starszej części publiczności i ataków ze strony dziennikarzy, zarzucających Niemenowi plagiat piosenki Jamesa Browna "It’s a mens world", utwór promujący pierwszy solowy longplej artysty stał się wielkim hymnem kontestującej młodzieży. Dla wielu pozostaje nim do dziś.

Najlepszym tego potwierdzeniem są regularne zwycięstwa piosenki w corocznym trójkowym plebiscycie "Polski Top Wszechczasów" oraz liczne próby zmierzenia się z nią podejmowane przez innych wykonawców.

- Czesław nie lubił jak ktoś śpiewał "Dziwny jest ten świat" i prawie zawsze krytykował inne wykonania. Wiem od niego, że jest jedno wykonanie, które mu się podobało – mówiła Maria Szabłowska

Aby dowiedzieć się, czyja wersja piosenki "Dziwny jest ten świat" jako jedyna spodobała się Niemenowi, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Niemen i poezja

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 17:16
Płytą "Enigmatic" Czesław Niemen podzielił środowisko polonistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł twórca "Malowanej Lali"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 16:55
6 listopada pożegnaliśmy Marka Sarta kompozytora wielu polskich przebojów muzyki rozrywkowej.
rozwiń zwiń