X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Piosenka z miłości do Mazur i Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 20:00
Historię szlagieru "Na całych jeziorach Ty" w swoim muzycznym felietonie przedstawił Adam Halber.
Audio

- Mazury były odkryciem naszego pokolenia – pisała w swoich wspomnieniach Agnieszka Osiecka, która po wojnie, jak wielu innych Polaków, dała się uwieść tajemniczej i dzikiej Krainie Tysiąca Jezior. Przyłączone w 1945 roku do Polski Mazury stały się źródłem inspiracji dla wielu artystów. To w ich pejzażu Roman Polański umieścił akcję swojego kultowego filmu "Nóż w wodzie", to tu Pan Samochodzik poszukiwał skarbów, w końcu to mazurska przyroda wywołała nostalgię w bohaterce jednej z najpiękniejszych piosenek roku 1966. Dziś już wiadomo, że utwór "Na całych jeziorach Ty" był zakamuflowanym wyznaniem miłości Agnieszki Osieckiej do Jeremiego Przybory. Na rękopisie tekstu piosenki znalazła się zresztą adnotacja: "dla Jeremiego".

Stworzeniem muzyki do słów Osieckiej zajął się Adam Sławiński, jeden z ulubionych kompozytorów poetki, który po latach tak wspominał zmagania z utworem:

- Było lato. Siedziałem w wynajętym mieszkaniu na Żoliborzu i na fortepianie Adama Makłowicza usiłowałem znaleźć odpowiednie nuty do wiersza Agnieszki Osieckiej. Mijał drugi tydzień bezskutecznych starań, kiedy od aktorki Ewy Pokas dostałem widokówkę z Miedzyzdrojów. Było na niej jezioro otoczone lasem. Postawiłem obrazek na pulipicie fortepianu i poszło...

Piosenka, została wysłana na Festiwal w Opolu w 1966 roku, gdzie wykonana przez Teresę Tutinas została wyróżniona nagrodą Ministra Kultury. Słynniejszą dziś wersję "Na całych jeziorach Ty" na potrzeby telewizji nagrała Kalina Jędrusik, która zresztą wykonywała ten utwór jako pierwsza. Jednakże Adam Sławiński uważał Jędrusik za zbyt seksowną piosenkarkę jak na ten rodzaj liryzmu, dlatego też zaszczyt wykonania utworu przed opolską publicznością przypadł Teresie Tutinas.

Więcej anegdot związanych z utworem w dźwięku: "Na całych jeziorach Ty" (felieton Adama Halbera)".

Czytaj także

Pisali do siebie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 09:40
Ujawniona niedawno korespondencja Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory rzuciła nowe światło na teksty wielu nieśmiertelnych przebojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maryla Rodowicz jak Mieszanka Wedlowska

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 16:19
O ostatniej i następnej płycie, o skrajnym perfekcjonizmie i o tym, że w PRL można było czuć się szczęśliwym opowiadała w Klubie Trójki Maryla Rodowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiecka dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 17:28
Agnieszka Osiecka nie jest postacią pomnikową, a jej poezję możemy nazwać "codzienną" - uważa Agata Passent, córka artystki. O zbliżającym się konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej", jak i o samej twórczości poetki opowiadała w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń