X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Manic Street Preachers - Journal for Plague Lovers

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2009 11:11
Dziewiąta płyta od początku była naznaczona wizją powrotu do czasów minionych. Począwszy od klimatu muzyki, kończąc na wyborze Jenny Saville na autora okładki. Swoją drogą, zespół miał niezły cyrk z okładką.

Dziewiąta płyta Manic Street Preachers od początku była naznaczona wizją powrotu do czasów minionych. Począwszy od klimatu muzyki, kończąc na wyborze Jenny Saville na autora okładki. Swoją drogą, zespół miał niezły cyrk z okładką.

Kilka sieci marketów w Wielkiej Brytanii odmówiło sprzedaży "Journal For Plague Lovers" ze względu na brutalną - zdaniem szanownych decydentów - okładkę. Czerwone znamię na twarzy dziecka zdobiącego pudełko uznano za krew i nakazano zapakować płyty do ochronnych kopert, żeby przypadkiem nie urazić i nie odstraszyć klientów. - Ich decyzja jest bardzo dziwna - z zażenowaniem mówił wokalista James Dean Bradfield, wokalista Manics. Trudno mu się dziwić. Dobrze, że nie ocenzurowali muzyki.

Po wprowadzeniu w iście filmowym stylu - krótki dialog na ledwo słyszalnym podkładzie - wjeżdża surowy, rockowy riff w klimacie The Rolling Stones. Od pierwszych dźwięków "Peeled Apples" słychać, że Manics są bliżej jazgotliwej "The Holy Bible" z 1994 roku, niż na przykład wydanej przed dwoma laty "Send Away the Tigers". Podobne skojarzenia odczucia pojawiają się przy odrobinę punkowym "She Bathed Herself In A Bath of Bleach". 

Mimo wszędobylskiego brudu, sporo na "Journal For Plague Lovers" ładnych melodii i przebojowych fragmentów. Wystarczy wziąć choćby utwór tytułowy, który z powodzeniem mógłby zawojować stacje radiowe. Olbrzymi potencjał ma też akustyczny "Facing Page: Top Left". Mimo deklaracji o chęciach nawiązania do płyt z początku działalności, słychać w nowych nagraniach Manics echa niedalekiej przeszłości. Czy to zarzut? Absolutnie nie.

O tej płycie mówiło się na długo przed jej wydaniem. Głównie przez wzgląd na teksty, które miały się znaleźć na "Journal For Plague Lovers". Muzycy zdecydowali się sięgnąć po znalezioną w szufladach twórczość byłego członka MSP Richey Edwardsa, który zaginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach w 1995 roku. Liryki Edwardsa skupiały się wokół osobistych problemów artysty walczącego z uzależnieniami, podejmującego próby samobójcze. Bezpośrednie wiersze Richeya kontrastują z metaforycznymi opowieściami autorstwa śpiewającego basisty Nicky'ego Wire'a - nadwornego tekściarza Manics w ostatnich latach.

"Journal For Plague Lovers" trafiła na rynek w dwóch wersjach. Podstawowa zawiera jeden krążek, na którym znalazło się trzynaście nowych nagrań MSP. Edycję specjalną wzbogacono drugim dyskiem, zawierającym wersje demo wszystkich utworów.  

Maciek Kancerek
Czytaj także

Dzień z Manic Street Preachers

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2009 02:13
40 lat temu urodził się James Dean Bradfield - współzałożyciel, gitarzysta i wokalista Manic Street Preachers. Z tej okazji w środę w Trójce królować będzie muzyka tego zespołu, a w całości poświęcimy mu Akademie Muzyczne Trójki o 11:15 i 22:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depeche Mode - "Sounds Of The Universe"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2009 05:30
Najnowsze dziecko, dwunasta studyjna płyta "Sounds Of The Universe", od pierwszych dźwięków ujmuje zgrzytliwą elektroniką. Otwierający album "In Chains" zwiastuje mroczny, zimny materiał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dick4Dick - "Summer Remains"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 09:28
Prawdziwa niespodzianka czeka na końcu. Trwający – bagatela – dwadzieścia siedem minut utwór "The End Of R’n’R" jest... rejestracją deszczu.
rozwiń zwiń