X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Kazik poleca J-23 i Korpus Dyplomatyczny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:00
Niedawno światło dzienne ujrzało wydawnictwo zawierające materiał zespołów J-23 (kiedyś Korpusu Dyplomatycznego). - Chylę czoła przed tym, jak chłopakom poszły te nagrania - chwali płyty Kazik.
Audio
  • Kazik jest pod dużym wrażeniem tego, jak po latach przerwy Darek Szurlej - lider J-23, poradził sobie z nagraniami (Czwórka/DJ Pasmo)
Kazik Staszewski w Czwórce
Kazik Staszewski w CzwórceFoto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

Początki działalności obu tych formacji, których liderem jest Darek Szurlej, przypadły na lata 80. Kilka lat później muzyk poznał Kazika, a miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych. - To było w czasie pierwszej wielkiej trasy Kultu po Stanach Zjednoczonych, która obejmowała aż dwa miasta - wspomina ze śmiechem w "DJ Paśmie" Staszewski. - Graliśmy wtedy w Chicago i New Jersey. W tym drugim mieście było to w miejscu nazywającym się Cricket. Darek zadzwonił do klubu, a traf chciał, że ja podszedłem do telefonu. Zaprosił nas na kolację i... tak to się potoczyło. Do tego stopnia się polubiliśmy, że teraz nasze rodziny są jak jedna rodzina - dodaje artysta.

Zobacz też: Koncert Kazika w Czwórce!

Okładka
Okładka płyty J-23

Chociaż Korpus Dyplomatyczny, który później przekształcił się w J-23, funkcjonuje kilkanaście lat, dopiero teraz będziemy mogli nabyć ich wydawnictwo. Jest to de facto nagranie na nowo utworów, które powstały jeszcze w latach 80. - To, że podjęliśmy się tego, jest zasługą naszych przyjaciół oraz wiernych fanów, którzy od lat dopytywali się, "kiedy ten materiał w końcu wydacie". Czuliśmy takie pozytywne ciśnienie, ale dla mnie mocno niekomfortowe jest to, że mieszkam poza Polską, co znacząco utrudniało sprawę. Ostatecznie jednak się udało i jest to dla nas moment wyjątkowy - mówi w Czwórce Darek Szurlej.

Kazik jest pozytywnie zaskoczony tym, jak J-23 udało się oddać ducha swoich starych nagrań. Jak sam przyznaje, miał w związku z tym wydawnictwem pewne obawy. - Wydawało mi się, że po takiej przerwie Darek sobie nie poradzi z tym tak sprawnie, przerośnie go to. Tymczasem wyszło naprawdę bardzo dobrze i jestem pod dużym wrażeniem. Darek zaśpiewał naprawdę zawodowo, a wiem o czym mówię, bo byłem świadkiem nagrywania wokali przez wielu tuzów polskiej muzyki rozrywkowej - opowiada Staszewski.

Sam Kazik Staszewski, który przez lata funkcjonuje na polskiej scenie rockowej i alternatywnej, miłość do muzyki wyniósł z domu rodzinnego i nie mógł nie zostać artystą, a także głosem swojego pokolenia. Dziś, jako współautor, wydaje książkę pt. "Tata mimo woli", która światło dzienne ujrzy w maju tego roku. To historia ojca Kazika, Stanisława Staszewskego, który, choć nie zdobył sławy za życia, był autorem takich utworów jak "Celina", "Baranek", "Inżynierowie z Petrobudowy", "Bal kreślarzy" czy 'Marianna". Spod jego pióra wyszło w sumie około trzydzieści piosenek, które znalazły swoje stałe, istotne miejsce w polskiej kulturze, m.in. dzięki wykonaniom Jacka Kaczmarskiego.

Zobacz film: Kazik Staszewski o książce "Tata mimo woli" i życiu Stanisława Staszewskiego <<<

Dowiedz się więcej o legendarnych polskich bardach. Zobacz serwis specjalny piesniniepokornych.polskieradio.pl <<<

(ac/kd)

Czytaj także

Komety na drodze naturalnej ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 11:00
W połowie marca ukazał się siódmy regularny album zespołu Komety "Paso Fino". - Kiedyś skojarzenie Komety i muzyczne lata 70. to byłby jakiś absurd, a tutaj podjęliśmy i to wyzwanie - zdradza w Czwórce frontman grupy - Lesław.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sabaton: "Heroes" to prawdziwe historie wyjątkowych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:00
Ich utwór "Uprising", poświęcony historii Powstania Warszawskiego, zrobił w naszym kraju zawrotną karierę. Muzycy formacji Sabaton wydają nową płytę, pt. "Heroes", na której znajdzie się m.in. historia jednego z polskich żołnierzy. Krążek ujrzy światło dzienne już w maju tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litza o Luxtorpedzie: lubimy czasem nabałaganić

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:00
Jak przyznaje Robert "Litza" Friedrich w rozmowie z Czwórką, to, że Luxtorpeda robi zawrotną karierę wcale nie sprawiło, że muzyk pozbył się kompleksów. - Jestem człowiekiem bardzo znerwicowanym i za każdy koncert słono płacę. Zawsze, gdy wchodzę na scenę, denerwuję się - mówi gitarzysta.
rozwiń zwiń