Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 03.05.2012

"RWE było antidotum na komunistyczne kłamstwo"

Dziś mija 60. rocznica nadania z Monachium pierwszej polskojęzycznej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Przedstawienie pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.Przedstawienie pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.Narodowe Archiwum Cyfrowe
Posłuchaj
  • Andrzej Mietkowski o RWE/IAR
  • Zbigniew Bujak o RWE/IAR
Czytaj także

Dawny paryski korespondent Wolnej Europy, potem szef warszawskiego biura, Andrzej Mietkowski podkreśla, że Rozgłośnia Polska RWE przełamywała komunistyczny monopol informacyjny.

- PRL to było królestwo kłamstwa. Wolna Europa była antidotum na to kłamstwo, dlatego była tak popularna. Myślę, że Polacy po ’44 roku, kiedy to kłamstwo zaczęło królować, aż do ’89 roku ani na moment nie przestali potrzebować prawdy. Wolna Europa im tę prawdę dostarczała – tłumaczył.

Poczucie misji przejawiało się w precyzyjnych i prawdziwych informacjach, jakie docierały za pośrednictwem fal eteru do Polski. Te wiadomości - zdaniem byłego opozycjonisty Zbigniewa Bujaka - były dla walczących z komunistycznym systemem, bezcenne.

Zobacz serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl >>>

W okresie swojego istnienia od 1952 roku Radio Wolna Europa było najczęściej słuchanym i najbardziej zagłuszanym przez komunistów radiem spoza "żelaznej kurtyny". Legendarnym, długoletnim dyrektorem rozgłośni był Jan Nowak-Jeziorański, który kierował nią w latach 1952-76. Rozgłośnia informowała Polaków o najważniejszych wydarzeniach na świecie, w PRL i obozie państw komunistycznych. Na antenie wypowiadali się najwybitniejsi emigracyjni politycy polscy, uciekinierzy z kraju i dysydenci. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa zakończyła działalność w połowie lat 90.
Z okazji Święta Narodowego 3 Maja, w Senacie można obejrzeć wystawę poświęconą Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

>>> WIĘCEJ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM <<<

Przygotowaliśmy dla Państwa 20 tysięcy archiwalnych dźwięków, które obrazują sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni 3 maja 1952 roku, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

(pp)