Raport Białoruś

Łukaszenka obiecał Ukrainie zaopatrzenie w paliwa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:54
Niezależne mińskie media informowały w niedzielę, że Białoruska Kompania Naftowa zamierza zmniejszyć dostawy paliw na Ukrainę. Jednym z powodów miał być remont rafinerii.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka obiecał Ukrainie zaopatrzenie w paliwa
Rafineria w Mozyrze
Rafineria w MozyrzeFoto: mnpz.by

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka omówili przez telefon relacje dwustronne, w tym kwestie wymiany handlowej; Aleksander Łukaszenka obiecał prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence zaopatrzenie w produkty naftowe - poinformowało biuro prasowe białoruskiego szefa państwa.

W trakcie poniedziałkowej rozmowy telefonicznej Łukaszenka zapewnił, że Białoruś uwzględniając zwiększone zapotrzebowanie na paliwa podczas żniw ”mimo własnych potrzeb udzieli Ukrainie pomocy w zabezpieczeniu paliw dla jej gospodarki".

Białoruś jest jednym z ważniejszych dostawców paliw na Ukrainę. Co prawda, Białoruś własnej ropy ma bardzo mało. Jednak posiada dwie duże rafinerie, na których przerabia ropę rosyjską (Kreml sprzedaj jej ją po niższych cenach). Następnie Mińsk większość wytworzonych paliw eksportuje.

”Deficyt paliw na ukraińskim rynku

O obniżeniu dostaw benzyny na Ukrainę w sierpniu przez białoruskiego eksportera Białoruską Kompanię Naftową (BNK) poinformował w piątek ukraiński portal Oilnews, powołując się na przedstawicieli kilku ukraińskich firm.

Według tej informacji BNK skierował do swoich ukraińskich kontrahentów list z informacją, że nie będzie mógł w sierpniu dostarczyć paliwa w pełnym wymiarze. - (W BNK) Powołują się na siłę wyższą w postaci remontów zakładów przetwórstwa ropy naftowej - powiedział przedstawiciel jednej z firm.

Oilnews napisał, że "z niewiadomych przyczyn" przeniesiono na sierpień remont rafinerii Naftanu, który był wcześniej planowany na wrzesień, a w połowie sierpnia jest także oczekiwany remont rafinerii w Mozyrzu - głównego dostawcy produktów naftowych na Ukrainę.

Według portalu deficyt paliw dał się już odczuć na ukraińskim rynku, gdzie Białoruś dostarcza 50 proc. tzw. jasnych produktów naftowych, czyli m.in. benzyn i olejów napędowych. Portal zapowiadał przy tym, że dostawy na Ukrainę ma zwiększyć NPZ Orlen z Litwy.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: nowe normy przewozu towarów przez granicę. Zablokują zakupy w Polsce i na Litwie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 15:24
Na Białorusi zaczęły obowiązywać nowe bardziej surowe zasady przewożenia przez granicę towarów dla własnego użytku. Ograniczenia dotyczą osób, które często przekraczają granicę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kijów: Rosja sprowadza sprzęt ku granicy z Ukrainą i na Białoruś (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 10:50
Do Homla przyjechał rosyjski pociąg wojskowy z 65 platformami, z pojazdami i sprzętem wojskowym - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W internecie pojawiły się zdjęcia tego transportu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MON Białorusi o pociągu z ciężkim sprzętem wojskowym: przejazd był planowy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:05
Białoruskie Ministerstwo Obrony zapewniło, że pociąg wyładowany pojazdami wojskowymi nie ma nic wspólnego z walkami na Ukrainie.
rozwiń zwiń