Raport Białoruś

W Mińsku spotkanie w sprawie Ukrainy. ”Granica z Rosją musi być pod kontrolą”

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 18:56
Spotkanie grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE ds. kryzysu ukraińskiego rozpoczęło się wieczorem w Mińsku - poinformowała agencja Interfax-Zapad.
Ukraińska demonstracja w Kijowie w Międzynarodowy Dzień Pokoju
Ukraińska demonstracja w Kijowie w Międzynarodowy Dzień PokojuFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który uczestniczy w rozmowach, wykluczył w czwartek ustępstwa w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy. - Nie uznajemy federalizacji i (separatystycznych) republik - powiedział.
Podkreślił też, że pokój będzie możliwy tylko w razie sprawowania przez OBWE kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską. - Jeśli granica jest otwarta dla ruchu rosyjskiego sprzętu i sił wojskowych, to perspektywy można sobie wyobrazić - zaznaczył.
Inny uczestnik piątkowego spotkania ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow nie wykluczył przed jego rozpoczęciem, że wieczorem zostaną podjęte decyzje, "które zdołają uczynić uzgodnienia poprzedniego etapu bardziej pewnymi i stabilnymi".
Przedstawiciel separatystów, wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin zapowiedział zaś przed odlotem do Mińska w czwartek, że wśród głównych tematów rozmów będzie ukraińska ustawa o specjalnym statusie Donbasu.
W spotkaniu uczestniczy też przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini oraz - oprócz Purgina - także premier Ołeksandr Zacharczenko i szef władz samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki.
Poprzednie spotkanie grupy kontaktowej odbyło się w stolicy Białorusi 5 września. Podpisano wówczas protokół przewidujący m.in. natychmiastowe obustronne wstrzymanie użycia broni, wymianę jeńców oraz amnestię dla uczestników walk na wschodzie Ukrainy. Uzgodniono również, że zostanie przyznany szczególny status tym obszarom obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy, które są w rękach separatystów.
Parlament Ukrainy we wtorek na zamkniętym posiedzeniu uchwalił ustawę o nadaniu na trzy lata specjalnego statusu kontrolowanym przez rebeliantów obszarom w obwodzie donieckim i ługańskim. Ustawa przewiduje, że 7 grudnia mają tam się odbyć przedterminowe wybory samorządowe, a mandat wyłonionych w nich władz nie może być uchylony przed upływem kadencji.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Łysenko oświadczył w piątek, że mimo zawieszenia broni rebelianci wspierani przez armię Federacji Rosyjskiej nadal ostrzeliwują siły ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w obwodach donieckim i ługańskim. We wtorek MSZ Ukrainy oświadczyło, że od początku trwania rozejmu siły ukraińskie były ostrzeliwane przez oddziały rosyjskiej armii i nielegalne ugrupowania zbrojne co najmniej 296 razy. W wyniku tych ataków zginęło 16 ukraińskich żołnierzy, a 98 zostało rannych. W następnych dniach poinformowano o kolejnych ofiarach śmiertelnych, również wśród cywilów.
PAP/gakm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Wojna na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wprowadzono ułatwienia dla Ukraińców, uciekających przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 12:50
Ukraińcy, którzy czasowo przebywają na Białorusi, będą mogli łatwiej dostać zasiłki, dzieci i młodzież mogą korzystać z edukacji. Według strony białoruskiej, przyjechało do tej pory 25 tysięcy mieszkańców Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lider separatystów jedzie do Mińska na rozmowy o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 23:44
Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, utworzonej przez separatystów na wschodzie Ukrainy, Andriej Purgin powiedział, że weźmie udział w poniedziałkowych rozmowach w Mińsku z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Ukrainie w Mińsku. Separatyści mają listę żądań, chcą ”specjalnego statusu”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:32
Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE rozpoczęło się po południu w stolicy Białorusi - podała agencja Interfax-Zapad.
rozwiń zwiń