Polskie Radio
Section05
Petro Poroszenko

Prezydenci Polski i Ukrainy: będą działania na rzecz zniesienia zakazu ekshumacji

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali. O wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie mówili w audycji Świat w Powiększeniu Michał Kacewicz („Newsweek”) i Maria Przełomiec (TVP Info i Polskie Radio 24).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Petro Poroszenko Andrzej Duda prezydent

Stosunki polsko-ukraińskie ulegną normalizacji?

– To, że stosunki polsko-ukraińskie nie są w najlepszym stanie, to akurat oficjalne stanowisko strony polskiej – mówiła w Trójce Olena Babakova, ukraińska dziennikarka. – Wcześniejsze napięcie w stosunkach z Ukrainą można by częściowo zrzucić na karb rekonstrukcji i tego, że nasz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski chciał trochę podwyższyć swoją pozycję negocjacyjną – stwierdził Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Ukraina Petro Poroszenko Andrzej Duda stosunki polsko-ukraińskie

Ukraina: Micheil Saakaszwili wzywa na Majdan

"Wzywam wszystkich do przyjścia na Majdan i rozpoczęcia procesu uwolnienia kraju od Poroszenki i jego bandy! Nie mamy się czego obawiać, to niech oni boją się nas!" – powiedział był prezydent Gruzji. Uwolniony przez zwolenników z rąk policji Micheil Saakaszwili oświadczył, że rozpoczyna proces wyzwolenia Ukrainy spod władzy prezydenta Petra Poroszenki. "Będziemy domagać się impeachmentu prezydenta” – przemawiał.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Micheil Saakaszwili Gruzja Petro Poroszenko

Zatrzymany syn szefa MSW Ukrainy. Korupcja?

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) zatrzymało syna szefa MSW Arsena Awakowa, Ołeksandra, w związku ze śledztwem w sprawie sprzeniewierzenia środków państwowych przy zakupie plecaków dla policji i Gwardii Narodowej MSW. Choć sprawa dotyczy przetargu z 2015, dopiero teraz wzięto się za osoby tak wysoko postawione jak szef MSW Arsen Awakow. O tym, czy jest to walka z korupcją czy zwykły spór o władzę, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina korupcja Arsen Awakow Wojciech Konończuk Petro Poroszenko