Polskie Radio
Section05
Petro Poroszenko

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatrzymany na granicy. Próbował wjechać do Polski

Ukraińskie służby graniczne nie wypuściły z kraju Petra Poroszenki. Jak poinformowano, były prezydent oraz lider największej ukraińskiej opozycyjnej partii chciał wjechać do Polski, a następnie udać się do Wilna na Zgromadzenie Parlamentarne Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Petro Poroszenko Wołodymyr Zełenski

Akt oskarżenia wobec Poroszenki. Szeligowski: wygląda jak napisany przez praktykanta

- Jeśli popatrzmy na akt oskarżenia wobec Petro Poroszenki, to nie chciałbym być tutaj zbyt ironiczny, ale wygląda on, jak napisany przez praktykanta z kancelarii prawnej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Szeligowski (PISM). Gościem audycji "Spojrzenie na Wchód" był także Tadeusz Iwański, szef zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii OSW. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski Petro Poroszenko polityka

Zarzut zdrady państwowej dla Poroszenki. Potocki: to element walki Zełenskiego z opozycją

- Ma to związek z napięciem wewnętrznym. To jest element walki prezydenta Zełenskiego z opozycją. Poroszence na razie zostały postawione zarzuty zdrady państwowej, której miał się dopuścić poprzez umożliwianie handlu węglem z Donbasu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Petro Poroszenko Wołodymyr Zełenski Europa ŚWIAT

"Wagnergate". Czy w Kancelarii prezydenta Ukrainy zastopowano operację ukraińskich służb specjalnych?

- Skandal wokół spalonej przez Ukrainę międzynarodowej operacji sił specjalnych zatrzymania grupy bojowników prywatnej wojskowej spółki "Wagnera", który wybuchł na Ukrainie w lipcu ubiegłego roku tej wiosny ponownie stał się rozwojowy - poinformował korespondent Ukraińskiej Sekcji Polskiego Radia dla Zagranicy w Kijowie – Wilhelm Smolak.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołodymyr Zełenski Petro Poroszenko Rosja Stany Zjednoczone Kreml

Dr Bonikowska: KE zależy na tym, aby państwa członkowskie otworzyły granice w tym samym czasie

- Granice przywraca się w sposób nieskoordynowany, każde pojedyncze państwo podejmuje decyzje samodzielnie. Komisji Europejskiej zależy na tym, żeby granice zniknęły i znów można było się przemieszczać i żebyśmy mogli to zrobić mniej więcej w tym samym czasie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Strefa Schengen Francja Ukraina Petro Poroszenko Michał Strzałkowski