Polskie Radio
Section05
Ługańsk

Wojna na Ukrainie. Rosja ma problem z motywowaniem oddziałów. "Nie chcą walczyć mimo gróźb"

Rosja ma coraz większe problemy z motywowaniem sił pomocniczych, które wykorzystuje do uzupełnienia regularnych wojsk w Donbasie - informuje brytyjskie ministerstwo obrony. "Dowódcy prawdopodobnie uciekają się do bezpośrednich zachęt finansowych, a niektóre jednostki bojowe są uznawane za niepewne w działaniach ofensywnych" - zaznaczono.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Ługańsk Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Rosjanie mobilizują mężczyzn z podbitych terenów. "Idą zabijać mieszkańców sąsiednich miejscowości"

Rosjanie wcielają do armii i wysyłają na front mieszkańców okupowanych regionów Ukrainy. Informują o tym rosyjskie media niezależne. Potwierdził to szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Wcześniej rosyjski portal niezależny Meduza informował, że rosyjskie wojska i separatyści z Donbasu wyłapują mężczyzn, którzy nie zdążyli się ewakuować i zmuszają ich do służby wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Donbas Europa wojna 2022 Ługańsk

Szef obwodu ługańskiego: Rosjanom nie zależy na odbudowie zniszczeń, dlatego rujnują, co się da

Rosyjskie wojska niszczą wszystko na swej drodze, ponieważ nie zależy im na odbudowie okupowanych terenów; widać to od 2014 roku na przykładzie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Szkoda, że jeszcze nie wszyscy to zrozumieli - skomentował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ługańsk

Prof. Boćkowski o walkach w obwodzie ługańskim

Rosjanie próbują w obwodzie ługańskim przeciąć drogę między Lisiczańskiem a Bachmutem. Obecnie toczą się tam zacięte walki. - To jest jeden z głównych kierunków natarcia i to minimum, które jest do wzięcia, czyli ten minikocioł, jest teraz tym planem absolutnym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2022 Michał Strzałkowski Ługańsk

"To tylko utrudni negocjacje". Zełenski o rosyjskich "pseudoreferendach" w Doniecku i Ługańsku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Kijów Donieck Ługańsk

Rosjanie całą noc ostrzeliwali obwód ługański. Co najmniej 8 osób nie żyje

Podczas sobotniego ostrzału obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska zabiły co najmniej osiem osób - poinformował szef obwodu Serhij Hajdaj. Według jego informacji również w nocy Rosjanie ostrzeliwali miejscowości, których dotąd nie udało im się zająć. To między innymi Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne. Rosyjskimi pociskami trafione zostały tam budynki mieszkalne.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT Europa Ługańsk Rosja

"Czystki" we władzach Ługańskiej Republiki Ludowej? Wywiad Ukrainy podał nowe informacje

Gen. Kornet znajduje się obecnie w areszcie śledczym FSB w Rostowie nad Donem - przekazano w komunikacie wywiadu wojskowego. W ocenie ukraińskiej służby zatrzymanie Korneta wywołało niepokój w politycznym i militarnym kierownictwie samozwańczej, zależnej od Moskwy "republiki" na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ługańsk ŚWIAT