Polskie Radio
Section05
Ługańsk

Brytyjski MON: Rosjanie włączyli w struktury swojej armii okupowane tereny Ukrainy

Jak informuje w swojej codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony, rosyjska armia formalnie przyłączyła okupowane tereny Ukrainy do swojego Południowego Okręgu Wojskowego. "Jest mało prawdopodobne, by miało to natychmiastowy wpływ na przebieg wojny" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2023 Europa wojna na Ukrainie serwis wschodni Ługańsk Donieck Donbas zbrodnie wojenne

Mieszkańcy Ługańszczyzny zmuszani do występowania o rosyjskie paszporty. Za odmowę grożą surowe konsekwencje

W okupowanym obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, lokalni zarządcy z nadania Kremla zmuszają rodziców do występowania o nadanie rosyjskiego obywatelstwa dzieciom. Jak informują lojalne wobec Kijowa władze Ługańszczyzny, w przypadku odmowy trzeba liczyć się np. ze zwolnieniem z pracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ługańsk

Wojna na Ukrainie. Rosja ma problem z motywowaniem oddziałów. "Nie chcą walczyć mimo gróźb"

Rosja ma coraz większe problemy z motywowaniem sił pomocniczych, które wykorzystuje do uzupełnienia regularnych wojsk w Donbasie - informuje brytyjskie ministerstwo obrony. "Dowódcy prawdopodobnie uciekają się do bezpośrednich zachęt finansowych, a niektóre jednostki bojowe są uznawane za niepewne w działaniach ofensywnych" - zaznaczono.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Ługańsk Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Rosjanie mobilizują mężczyzn z podbitych terenów. "Idą zabijać mieszkańców sąsiednich miejscowości"

Rosjanie wcielają do armii i wysyłają na front mieszkańców okupowanych regionów Ukrainy. Informują o tym rosyjskie media niezależne. Potwierdził to szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Wcześniej rosyjski portal niezależny Meduza informował, że rosyjskie wojska i separatyści z Donbasu wyłapują mężczyzn, którzy nie zdążyli się ewakuować i zmuszają ich do służby wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Donbas Europa wojna 2022 Ługańsk

Szef obwodu ługańskiego: Rosjanom nie zależy na odbudowie zniszczeń, dlatego rujnują, co się da

Rosyjskie wojska niszczą wszystko na swej drodze, ponieważ nie zależy im na odbudowie okupowanych terenów; widać to od 2014 roku na przykładzie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Szkoda, że jeszcze nie wszyscy to zrozumieli - skomentował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ługańsk

Prof. Boćkowski o walkach w obwodzie ługańskim

Rosjanie próbują w obwodzie ługańskim przeciąć drogę między Lisiczańskiem a Bachmutem. Obecnie toczą się tam zacięte walki. - To jest jeden z głównych kierunków natarcia i to minimum, które jest do wzięcia, czyli ten minikocioł, jest teraz tym planem absolutnym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2022 Michał Strzałkowski Ługańsk